Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

RCA auto nou inmatriculare, calculatie fara date si clasa B/M

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Aveam eu asigurarea RCA scumpa pe vechea masina (nu pe numele meu), insa acum incerc sa vad o oferta pentru RCA la o masina noua si am mult prea multe intrebari si nu mai inteleg nimic.

1. Daca e autovehicul nou pe numele meu, clasa bonus/malus incepe de la mine cu 0? Pentru ca in calculatoare RCA apare B0, nu cat aveam pe vechea asigurare - nu mare lucru, dar era macar B2, un 10% in minus.
2. Problema e ca sunt exagerat de scumpe, pe langa clasa B0 care imi apare. Pe 1 luna ~500lei, pe 6 luni 1600lei, pe 12 luni 2100lei - astea fiind cele mai ieftine, altele spre 3000lei fara decontare directa, si peste 3500 cu decontare directa.
3. Pentru inmatriculare cum este ok sa se faca RCA - pe 1 luna pana inmatriculezi? Pe 3? Sau tot clasicele 6/12 si dupa inmatriculare ramane aceeasi asigurare chiar de nu are numar de inmatriculare, sau cum se procedeaza?

4. In afara de pint.ro nu am reusit sa calculez nicaieri pentru ca se cer date care nu exista/nu le stiu. CIV, data expirare ITP, data primei inmatriculari, etc.

Asadar habar nu am cum sa calculez RCA, pe ce perioada, de ce asa scumpe si per total... Sper sa ma lumineze cineva.

Edited by d4m4g3, 05 October 2023 - 17:47.


#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 d4m4g3, on 05 octombrie 2023 - 17:47, said:

Aveam eu asigurarea RCA scumpa pe vechea masina (nu pe numele meu), insa acum incerc sa vad o oferta pentru RCA la o masina noua si am mult prea multe intrebari si nu mai inteleg nimic.

1. Daca e autovehicul nou pe numele meu, clasa bonus/malus incepe de la mine cu 0? Pentru ca in calculatoare RCA apare B0, nu cat aveam pe vechea asigurare - nu mare lucru, dar era macar B2, un 10% in minus.
2. Problema e ca sunt exagerat de scumpe, pe langa clasa B0 care imi apare. Pe 1 luna ~500lei, pe 6 luni 1600lei, pe 12 luni 2100lei - astea fiind cele mai ieftine, altele spre 3000lei fara decontare directa, si peste 3500 cu decontare directa.
3. Pentru inmatriculare cum este ok sa se faca RCA - pe 1 luna pana inmatriculezi? Pe 3? Sau tot clasicele 6/12 si dupa inmatriculare ramane aceeasi asigurare chiar de nu are numar de inmatriculare, sau cum se procedeaza?

4. In afara de pint.ro nu am reusit sa calculez nicaieri pentru ca se cer date care nu exista/nu le stiu. CIV, data expirare ITP, data primei inmatriculari, etc.

Asadar habar nu am cum sa calculez RCA, pe ce perioada, de ce asa scumpe si per total... Sper sa ma lumineze cineva.
Ti-am facut cu bold ca sa intelegi ca ti-ai raspuns singur la primul punct.

Edited by jm2010, 05 October 2023 - 17:59.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai bine este sa faci pe 12 luni. O faci pe VIN si dupa inmatriculare anunti asiguratorul sa treaca si numarul.

Edited by pasilla, 05 October 2023 - 18:03.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Valoare bonus malus e pe șofer în România.
Daca înmatriculezi noua mașină pe numele tau incepi cu B0. Pt că nu ai avut nicio RCA pe numele tau până acum.

Fa RCA pe 12 luni, ieși mai bine.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e pe sofer. E pe detinator de auto.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 jm2010, on 05 octombrie 2023 - 17:58, said:

Ti-am facut cu bold ca sa intelegi ca ti-ai raspuns singur la primul punct.
Asadar se ia clasa B/M in functie de proprietar pe autovehiculul X, iar clasa s-ar transfera doar daca ar fi un vehicul nou in proprietatea mea. Inteleg.

 pasilla, on 05 octombrie 2023 - 18:01, said:

Cel mai bine este sa faci pe 12 luni. O faci pe VIN si dupa inmatriculare anunti asiguratorul sa treaca si numarul.
Bun, bine ca se poate asta, desi exagerat de scumpa, e macar cea mai rentabila.

Dar iar, din pacate doar intr-un loc pot verifica tarife, pe pint, fara CIV si altele pe care nu le am, nu exista. Inca.
Mi se pare ciudat cum se cer astea pentru cazul cand vrei pentru auto nou care clar nu e inmatriculat, nu a fost la ITP, nu nu nu, dar totusi are nevoie de RCA ca sa poti sa pleci cu el sa-l inmatriculezi si altele.

 dorin_2k, on 05 octombrie 2023 - 18:02, said:

Valoare bonus malus e pe șofer în România.
Nu e pe sofer, ca am fost singurul sofer pe alta masina vreo 15 ani.
Acum apare B0, deci e pe proprietar, unde da, e cum spui aparent, nu am fost pana acum deci are sens.

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 d4m4g3, on 05 octombrie 2023 - 18:30, said:

Asadar se ia clasa B/M in functie de proprietar pe autovehiculul X, iar clasa s-ar transfera doar daca ar fi un vehicul nou in proprietatea mea. Inteleg.


Bun, bine ca se poate asta, desi exagerat de scumpa, e macar cea mai rentabila.

Dar iar, din pacate doar intr-un loc pot verifica tarife, pe pint, fara CIV si altele pe care nu le am, nu exista. Inca.
Mi se pare ciudat cum se cer astea pentru cazul cand vrei pentru auto nou care clar nu e inmatriculat, nu a fost la ITP, nu nu nu, dar totusi are nevoie de RCA ca sa poti sa pleci cu el sa-l inmatriculezi si altele.


Nu e pe sofer, ca am fost singurul sofer pe alta masina vreo 15 ani.
Acum apare B0, deci e pe proprietar, unde da, e cum spui aparent, nu am fost pana acum deci are sens.
E pe masina si proprietar. Adica, daca eu am o masina pe numele meu si sa zicem 10 ani nu am folosit rca-ul, am clasa B8. Daca imi mai cumpar inca o masina tot pe numele meu, rca-ul masinii noi va avea tot B8.
Daca iau o masina pe numele meu si nu am avut anterior (sub un an, daca e o pauza mai mare de un an se reseteaza din cate stiu) un rca facut, incep de la B0.

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Da, acum mi-e clara treaba asta, deci e ok ca e B0. Desi nu, ca e scump.

Voi spuneti deasemenea ca e ok sa faci pe 1 an si apoi se anunta asiguratorul dupa inmatriculare - asta functioneaza in orice fel, adica pot lua de pe pint ca doar acolo pot calcula si apoi sun asiguratorul ales direct, nu? Nu brokerul. Ca ar fi ok, cred, daca se poate de oriunde oricum asa, altfel s-ar complica prea mult.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 jm2010, on 05 octombrie 2023 - 18:36, said:

E pe masina si proprietar. Adica, daca eu am o masina pe numele meu si sa zicem 10 ani nu am folosit rca-ul, am clasa B8. Daca imi mai cumpar inca o masina tot pe numele meu, rca-ul masinii noi va avea tot B8.
B/M e numai pe proprietar. Tot tu ai explicat asta :)

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 pasilla, on 05 octombrie 2023 - 18:20, said:

Nu e pe sofer. E pe detinator de auto.
Da. Greșeala mea. Însă dacă unul deține mai multe mașini are același RCA pe toate.

#11
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Pentru inmatriculare eu am fost la un broker fizic, de regula practica aceleasi preturi cu cele de pe emag ca altfel ar ramane fara clienti.  


Mergi la broker ii zici pentru inmatriculare si iei oferta pe un an, iti da un formular provizoriu, o inmatriculezi si apoi te duci la broker si in 2 minute iti scoate la imprimanta formularul complet

#12
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
In urma cu ceva timp s-a modificat legislatia a.i. asiguratori sa poata oferi tarife directe mai mici decat cele oferite prin brokeri deci ar fi ideal sa faci simularile si pe site-urile asiguratorilor ; daca imi amintesc bine in cazul meu in feb. diferenta era de <100 RON la o polita de ~1500 dar poate in cazul tau ai noroc de mai mult .

Data expirarii ITP o poti afla utilizand portalul dedicat RAROM ; la fel RAROM iti da raspunsul pentru data primei inmatriculari (presupun ca VIN-ul masinii il stii totusi)
Vinieta o achizitionezi simplu direct de la CNAIR.

Edited by me_iauras, 05 October 2023 - 20:48.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
1. In general, RCA pt prima inmatriculare se face prin Broker, nu direct online.
2. Clasa BM este in fct de CNP si e nevoie de continuitate.
3. Tanar, oras mare, B0 = RCA scuump...

Recomand sa faci ce face toata tara, adica iti tine masinile pe numelele parintilor, mai ales daca acestia nu locuiesc intr-un oras mare si nu au peste 60 de ani.

#14
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Daca faci rca nou pe vechiul nume ai continuitate si primesti reducere, daca faci rca nou pe numele tau o iei de la 0, deci vei avea B0. Astea sunt vremurile, toate au un inceput, scump. Posted Image

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 d4m4g3, on 05 octombrie 2023 - 18:58, said:

Da, acum mi-e clara treaba asta, deci e ok ca e B0. Desi nu, ca e scump.

Voi spuneti deasemenea ca e ok sa faci pe 1 an si apoi se anunta asiguratorul dupa inmatriculare - asta functioneaza in orice fel, adica pot lua de pe pint ca doar acolo pot calcula si apoi sun asiguratorul ales direct, nu? Nu brokerul. Ca ar fi ok, cred, daca se poate de oriunde oricum asa, altfel s-ar complica prea mult.
Eu ti-as recomanda sa mergi printr-un broker care sa iti dea mai multe oferte si vezi care iti este mai convenabila. Din experienta personala, pretul primit de la broker nu a diferit de pretul primit de la firma de asigurari daca am cerut direct lor.
Legat de masina noua, ceri vin-ul de la dealer si poti face asigurarea de pe o zi pe alta pe baza vin-ului apoi, cand primesti numerele il anunti si gata (ultima masina mi-am luat-o anul trecut, exact asa a fost procedura, e simplu).

#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Inainte, prima asigurare la inmatriculare, era obligatorie pe 6 luni. Nu puteai scade sub nicio forma. Acum nu stiu cum este.
Daca te simti mai bine si exista aceasta posibilitate incearca RCA pe numere rosii, inmatriculeaza masina intr-o luna, apoi iti faci rca pe un an sau cum vrei.
Daca sunteti 2 care veti conduce acea masina specifica de la prima polita ambele persoane (prima fiind obligatoriu proprietarul).

Edited by adip1962, 06 October 2023 - 06:38.


#17
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 me_iauras, on 05 octombrie 2023 - 20:41, said:

In urma cu ceva timp s-a modificat legislatia a.i.
Voi incearca si asa direct la ei sa vad.

Cat despre ITP, nu apare pentru ca nu este inmatriculata nu are CIV nu nimic inca. VIN il stiu, da, dar la RAROM aparea ca nu exista niciun autovehicul inregistrat.

 Adm, on 05 octombrie 2023 - 21:15, said:

1. In general, RCA pt prima inmatriculare se face prin Broker, nu direct online.
Voi incerca sa fac fizic sau cu ajutorul vreunui broker.

Cat despre tanar, intru in categoria totusi ieftina conform BAAR la 31-40 de ani, motor 1.5 deci nimic wow.
Prefer pe numele meu, daca fug din tara sa fug fara procura. Posted Image

 jm2010, on 06 octombrie 2023 - 02:37, said:

Legat de masina noua, ceri vin-ul de la dealer si poti face asigurarea de pe o zi pe alta pe baza vin-ului apoi, cand primesti numerele il anunti si gata (ultima masina mi-am luat-o anul trecut, exact asa a fost procedura, e simplu).
Voi fi doar eu ca sofer, este ok. Posted Image

#18
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Daca e la prima inmatriculare in Ro atunci da RAROM-ul nu are cum sa furnizeze niste date la care nu are acces ; bazele lor de date sunt exclusiv pt. masini deja inscrise in circulatie in Ro .
Daca e proaspat adusa de afara atunci cel care a adus-o ar trebui sa aiba aceste date .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate