Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Samsung Galaxy S23 FE

  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
La banii aia iei iphone 14, si ala e telefon pe langa el, ma rog subiectiv fiind dupa ce am trecut de la 20FE la iphone13 .
Pe mine ma intereseaza bateria in principal si aici iphonul cu 20% mai putina capacitate are autonomie mai mare !
Vedem la anu dupa lansarea noii game daca vor fi preturi mai decente !

#56
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 q_p, on 31 decembrie 2023 - 09:39, said:

La banii aia iei iphone 14, si ala e telefon pe langa el, ma rog subiectiv fiind dupa ce am trecut de la 20FE la iphone13 .
Pe mine ma intereseaza bateria in principal si aici iphonul cu 20% mai putina capacitate are autonomie mai mare !
Vedem la anu dupa lansarea noii game daca vor fi preturi mai decente !
Cum a fost trecerea la iOS? Ce ti-a lipsit/e mai ok?

#57
SADIQ

SADIQ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.05.2021

 LL13G, on 01 ianuarie 2024 - 17:15, said:


Cum a fost trecerea la iOS? Ce ti-a lipsit/e mai ok?
iOS e muuult mai restrictiv , pare ca esti la puscarie, dar conectivitate cu ecosistemul propriu si stabilitate peste Android.

#58
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Android-ul se bloca, sau cum e iOS mai stabil? Sau e vorba de aplicații?

#59
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

 LL13G, on 01 ianuarie 2024 - 17:15, said:


Cum a fost trecerea la iOS? Ce ti-a lipsit/e mai ok?
Trecerea a fost instanta, acomodare imediata, nu imi lipseste nimic de la Android, sunt si aici maruntisuri si implementari lasate in pom si nefinalizate insa per ansamblu nu ma mai vad intors la Android.
Numarul 1 si primordial este disparitia stresului legat de baterie, pot pleca cu 20% de acasa fara stres iar autonomia este cu minim 20% mai buna.
A fost un pic de munca pana mi-am pus ringtonurile 🤣🤣in rest nu am probleme.
Este primul telefon care aproape imi place dupa Blackberry-ul de acum 10 ani.
Se cupleaza si cu windowsul pentru taskuri simple de apeluri de exemplu , e ok !
Daca e sa imi lipseasca ceva este Dex-ul insa o sa iau ceva second fiindca am jucaria de la S8 si e bestiala !

#60
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 q_p, on 04 ianuarie 2024 - 08:57, said:

Trecerea a fost instanta, acomodare imediata, nu imi lipseste nimic de la Android, sunt si aici maruntisuri si implementari lasate in pom si nefinalizate insa per ansamblu nu ma mai vad intors la Android.
Numarul 1 si primordial este disparitia stresului legat de baterie, pot pleca cu 20% de acasa fara stres iar autonomia este cu minim 20% mai buna.
A fost un pic de munca pana mi-am pus ringtonurile ����in rest nu am probleme.
Este primul telefon care aproape imi place dupa Blackberry-ul de acum 10 ani.
Se cupleaza si cu windowsul pentru taskuri simple de apeluri de exemplu , e ok !
Daca e sa imi lipseasca ceva este Dex-ul insa o sa iau ceva second fiindca am jucaria de la S8 si e bestiala !
Multumesc. Am ipad, dar in afara de baterie nu as spune ca ma entuziasmeaza. Poate al iPhone e mult diferit.
De ex speram ca sunt updateuri mai rare, dar nu sunt, Incl pt aplicati.

#61
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Eu am acelasi soft ca atunci cand l-am scos din cutie, 15.3 , aplic aceeasi tactica precum la android ,zero update iar aplicatiile le updatez numai cand nu mai functioneaza!
Face 16 luni si merge impecabil, oricum si la ios e plin de bug-uri care mai de care iar pana vine update-ul ala bun care e pe la iteratia .7 deja urmeaza urmatorul os si o ia de la inceput cu bug-urile.
Imi place formfactorul, marginile drepte fiindca am 13-le, per ansamblu sunt multumit si sper sa depasesc 4 ani cu el in folosinta !
Media zilnica bate undeva la 4-5
ore de folosinta ,destul de mult in opinia mea insa asta este !
Repet, pentru o baterie de 3800 sa scot 48h cu 8h SOT e ceva, numai ca in peste 95% din timp il incarc pana la maxim 80% , numai cand stiu ca am o zi grea ii bag full !
Acum fiecare cu avantajele lui, momentan sunt ok cu asta , androidul nu l-am agreeat la fel in cei 6 ani de folosinta !

#62
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 07.04.2023

 alex342, on 31 decembrie 2023 - 00:32, said:

Un client a lasat chiar si un comentariu Posted Image
"un telefon super bun ...merita toti banii...am dat 5 stele pentru telefon."

Am crezit ca este un review ironic, insa omul chiar a cumparat telefonul "Achizitie verificata"

Probabil vreun angajat plictisit altex, ori angajat samsung ori cineva care a fost pus sa-l ia cu forta :)).

#63
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012

 q_p, on 04 ianuarie 2024 - 12:32, said:

Eu am acelasi soft ca atunci cand l-am scos din cutie, 15.3 , aplic aceeasi tactica precum la android ,zero update iar aplicatiile le updatez numai cand nu mai functioneaza!
Face 16 luni si merge impecabil, oricum si la ios e plin de bug-uri care mai de care iar pana vine update-ul ala bun care e pe la iteratia .7 deja urmeaza urmatorul os si o ia de la inceput cu bug-urile.
Imi place formfactorul, marginile drepte fiindca am 13-le, per ansamblu sunt multumit si sper sa depasesc 4 ani cu el in folosinta !
Media zilnica bate undeva la 4-5
ore de folosinta ,destul de mult in opinia mea insa asta este !
Repet, pentru o baterie de 3800 sa scot 48h cu 8h SOT e ceva, numai ca in peste 95% din timp il incarc pana la maxim 80% , numai cand stiu ca am o zi grea ii bag full !
Acum fiecare cu avantajele lui, momentan sunt ok cu asta , androidul nu l-am agreeat la fel in cei 6 ani de folosinta !

Din experienta mea, folosind ambele modele de top din seria S23, sunt mult peste modele standard inclusi Iphone 15. Dar, Iphone 15 Pro Max din ce am vazut pe net este o bestie cand vine vorba de autonomie.

Sunt multe telefoane Android care au autonomia foarte buna ( asta cu marime baterie si alte chestii nu este relevanta ) iOS este un sistem facut doar pentru o serie anuala de telefoane, pe cand Android este un sistem Open Source, nu are cum sa aiba optimizare perfecta, desi Samsung a adus-o foarte aproape de asta.

Nu neg ca iOS este foarte bun. Pentru utilizatorii avansati tind sa cred ca Android ramane varianta pozitiva. Totusi, daca vreti autonomie buna si nu va place sistemul celor de la Apple, eu recomand S23+ ca primul telefon de deasupra S23FE.  Bateria tine mult mult mai bine, iar performanta este mult peste.

#64
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Mai merita sa iau acum un S23 FE?
A ajuns sub 2500.
Ce ziceti?

#65
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Pe topicul asta dedicat, nu am vazut pe nici unul sa spuna ca a luat un s23FE.
Probabil sunt primul. Bine, nu a venit inca, abia peste vreo 3 zile.

#66
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 07.04.2023

 johnnickelby, on 25 martie 2024 - 20:18, said:

Pe topicul asta dedicat, nu am vazut pe nici unul sa spuna ca a luat un s23FE.
Probabil sunt primul. Bine, nu a venit inca, abia peste vreo 3 zile.

De ce nu s23?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate