Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Recomandare NVR care sa mearga cu camere IP mai vechi deja instalate...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010
Salutare,

Am 4 camere IP cumparate acum cativa ani de la emag, Modelul "Loosafe LS C6" (https://www.emag.ro/...6/pd/DCCZ3JBBM/)

Acum ma gandeam sa cumpar si un NVR sa-l instalez in retea, sa-l configurez sa inregistreze, etc.

Intrebare: cum stiu daca un NVR va functiona cu ele ? Ce sanse am ca un NVR oarecare (PNI, Dahua, Hikvision) sa le detecteze si sa poata sa functioneze ok cu ele ?

Si o a doua intrebare (in caz ca, prin absurd, am asa de mare noroc...): cumva mai are cineva acest model, a incercat deja ce vreau eu sa incerc, si poate sa-mi recomande direct un model de NVR ?

Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sansele sa mearga sunt foarte mici.
Sunt niste chinezarii.

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai mult ca sigur ca pentru a le putea vedea si a primi notificari te-ai logat pe un server din China si folosesti o aplicatie de a lor.
In principiu, nu ar trebui sa mearga, dar... incearca sa imprumuti un nvr care are intrari pe fire (nu poti wireless 99,(9) %). Leaga macar o camera la el si vezi daca o poti sincroniza, folosind aplicatia nvr si nu pe cea a lor. O sa trebuiasca resetata. Abia daca ai rezultate bune, inclusiv apelarea de la distanta cu o camera poti incerca cu toate 4.
Dar sincer, nu cred. Sunt in aceiasi situatie cu tine, doar ca am 6 camere (ce folosesc aplicatia icsee).

Edited by adip1962, 03 October 2023 - 17:41.


#4
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010

 adip1962, on 03 octombrie 2023 - 17:38, said:

Mai mult ca sigur ca pentru a le putea vedea si a primi notificari te-ai logat pe un server din China si folosesti o aplicatie de a lor.

Of course...  :)

 adip1962, on 03 octombrie 2023 - 17:38, said:

incearca sa imprumuti un nvr care are intrari pe fire (nu poti wireless 99,(9) %).

Wireless functionau execrabil si cu app lor, iese din discutie... :)

 adip1962, on 03 octombrie 2023 - 17:38, said:

Sunt in aceiasi situatie cu tine, doar ca am 6 camere (ce folosesc aplicatia icsee).

De curiozitate... ai incercat ceva similar ? Cu vreun anume tip de NVR ?

Edited by serban83, 03 October 2023 - 18:34.


#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
O data. Nu vedea camera. Am uitat ce firma era.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Nu-s facute sa mearga cu NVR; salveaza intern pe card.In review-urile de pe eMag unii sustin ca pot fi conectate la un server FTP, unde trimit cadre (nu mi-e clar daca si clipuri) la detectia de miscare.

Edited by __Dan__, 03 October 2023 - 19:32.


#7
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010

 __Dan__, on 03 octombrie 2023 - 19:32, said:

Nu-s facute sa mearga cu NVR; salveaza intern pe card.

Faptul ca salveaza intern pe card le exclude automat de la a fi accesibile si prin NVR ? Posted Image

 __Dan__, on 03 octombrie 2023 - 19:32, said:

In review-urile de pe eMag unii sustin ca pot fi conectate la un server FTP, unde trimit cadre (nu mi-e clar daca si clipuri) la detectia de miscare.

Da. Am si injghebat o solutie experimentala, am reusit sa urc inregistrarile de la "alarme" pe un FTP, dar daca FTP-ul este prin internet (adica nu local) merge GREU totul. Nu te poti baza pe asa solutie.
Ma gandesc sa pun un NAS cu FTP pitit pe undeva pe-acolo in casa, aia ar fi solutia de rezerva, daca nu le pot cupla cu niciun NVR...

Edited by serban83, 03 October 2023 - 19:38.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 serban83, on 03 octombrie 2023 - 17:00, said:

Intrebare: cum stiu daca un NVR va functiona cu ele ? Ce sanse am ca un NVR oarecare (PNI, Dahua, Hikvision) sa le detecteze si sa poata sa functioneze ok cu ele ?
Sanse mici din prima pentru ca nu e ceva popular standardizat sau nu pare. Vezi daca stie protocol Onvif ca asa se pun pe NVR-uri si daca se pot seta in ele la ip si pass sa mearga in clasa NVR-ului, daca da, ar putea merge.

Edited by andreic, 03 October 2023 - 21:42.


#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ale mele fac asta, dar uite ca tot nu am reusit. Acum nu mai stiu ce janghina de nvr era, nu prea gasesti sa imprumuti ceva bun si nici nu merita sa te arunci sa cumperi unul si apoi sa constati ca nu ai ce face cu el.

Edited by adip1962, 04 October 2023 - 06:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate