Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Polonia cere UE sa nu mai taraganeze implementarea CI digital

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: Polonia cere UE sa nu mai taraganeze implementarea CI digital (84 member(s) have cast votes)

Doriti implementarea actelor digitale (permis/CI etc) ?

  1. Da (72 votes [85.71%] - View)

    Percentage of vote: 85.71%

  2. Nu (12 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

Cand vom avea si noi intr-un final CI electronic (cu cip) la nivel national ?

  1. La Patele Cailor (60 votes [73.17%] - View)

    Percentage of vote: 73.17%

  2. Acum in toamna in 2023 (22 votes [26.83%] - View)

    Percentage of vote: 26.83%

Vote Guests cannot vote

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017
Noi amanam de ani buni implementarea CI electronic (cu cip) iar altii vor sau au deja actele digitale (pe mobil)

Polonia cere UE sa grabeasca procesul prin care sa fie implementate actele digitale. "Poland wants EU to stop sleeping on digital IDs".
Lex cu siguranta stie mai multe despre acest subiect fiind rezident in Polonia si cred ca poate da ceva detalii. La un moment dat a spus ceva legat de actele digitale pe un topic.

Doriti ca si Romania sa aiba  de exemplu CI/permis digital? Eu sunt pentru.


https://thenextweb.c...ing-digital-ids

Lex404 said:


Edited by alex342, 03 October 2023 - 07:04.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 16.03.2007
cu avorturile cum stau, tot interzise ca pe vremea lu nea Nicoo?

#3
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 26.12.2015

 alex342, on 03 octombrie 2023 - 06:50, said:

Doriti ca si Romania sa aiba  de exemplu CI/permis digital? Eu sunt pentru.

Aha, vrei sa ne cipeze Oculta si sa ne controleze. Eu sunt dac liber. Nu-mi trebuie asa ceva. digital=drac. Dna. Sosoaca, dl. Simion, ce ne facem?Posted Image
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Da, normal ca vreau asa ceva. Problema e in alta parte. Ma astept ca statul roman sa faca implementarea foarte prost, asa cum doar el stie.

Edited by Cosmin_Andrei, 03 October 2023 - 07:52.


#4
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,925
  • Înscris: 15.06.2007

 Cosmin_Andrei, on 03 octombrie 2023 - 07:49, said:

. Ma astept ca statul roman sa faca implementarea foarte prost, asa cum doar el stie.
o sa vina cu copie xerox ci atasat.. scris si semnat cu picsu' "conform cu originalul".

Edited by tfmercedez, 03 October 2023 - 08:02.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008
Eu totusi am sperante ca in maxim 8 ani vom avea macar CI cipat, format cat permisul de conducere.
Mi-am schimbat CI-ul recent si mi l-au dat pe 8 ani de zile (eu am 35 de ani acum) desi in mod normal trebuia sa fie pe 10 ani. Evident, si pentru asta am asteptat vreo 2 saptamani, din criza de plastic.
ffs, suntem ingropati in plastic, stiu oameni care fac in Romania profit de zeci de milioane de Euro din reciclarea plasticului, dar tot nu e plastic...

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,734
  • Înscris: 30.08.2017
Și eu am schimbat recent, tot pe 8 ani, 3 săptămâni am așteptat. Speram și eu la formatul mic, cât permisul auto.

In fine, cred că la noi durează până fac astia ceva concret, indiferent ce se adoptă la nivel european.

#7
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
In primul rand, nu are nimeni acte digitale doar pe mobil, asta e o aberatie, tot exista ceva pe suport fizic.
In al doilea rand, vreo 10,000 de oameni  din judetul Cluj au deja CI electronic.  Foarte putini, raportat la populatia judetului, deci aceasta dorinta de a trece la CI digital e mult supraestimata, avand in vedere ca putea sa si faca oricine.
In al treilea rand statul e pregatit, dar nu are ce sa faca in conditiile in care privatii isi scot ochii intre ei si contesta licitatiile, deci acuzati partea care n are nici o vina .
https://economie.hot...re-instanta.htm

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010
Deocamdată nu mă interesează dacă să se implementeze CI digital. Altele sunt mai stringente, și tot nu se mișcă.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007

 Prophecy, on 03 octombrie 2023 - 08:55, said:

In al doilea rand, vreo 10,000 de oameni  din judetul Cluj au deja CI electronic.  Foarte putini, raportat la populatia judetului, deci aceasta dorinta de a trece la CI digital e mult supraestimata, avand in vedere ca putea sa si faca oricine.
Nu te apuci sa-l schimbi daca cel vechi nu a expirat ... nu vad ce avantaj are cel electronic care sa te faca sa il schimbi pe cel vechi.

Eu am incercat sa-i fac la fiica-mea acum aproape 2 ani si mi-au zis ca nu au norme inca pentru minori (teoretic puteam sa-i fac CI la 12 ani). Asa ca i-am facut pasaport din nou si gata ... o sa-i fac cand implineste 14 ani de asta nou.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,734
  • Înscris: 30.08.2017

 utopium, on 03 octombrie 2023 - 09:10, said:

nu vad ce avantaj are cel electronic care sa te faca sa il schimbi pe cel vechi.


Cipul in sine probabil nu aduce vreun avantaj multa vreme de acum incolo, mai dureaza pana implementeaza ai nostri un sistem care sa foloseasca cipul ala. Insa pe mine ma interesa mai mult pentru dimensiune, cartea aia de identitate este mult mai mica.

#11
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 24.10.2016
Eu nu sunt de acord sa fie doar digital. Ce faci daca ramai fara baterie sau pierzi/spargi telefonul?
Ramai fara nici un act?

La fel cum nu sunt de acord sa se renunte nici la cash.
Cine vrea sa foloseasca totul electronic treaba lui, dar sa nu oblige pe toti. Fiecare sa alearga.

Si da, si eu astept noul buletin in format mic. E mult mai practic decat cel actual.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007
Portmoneul meu are loc special pentru CI-ul actual, mi-e lene sa-l schimb :D Plus ca oricum nu ar incapea talonul masinii intr-un portmoneu mai compact, nici banii de 100 ... deci degeaba reduc doar CI-ul :D Pe mine talonul ma enerveaza cel mai tare ... ca se si indoaie/strica usor daca nu e suficient de mare portmoneul.

#13
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
QED .
Interesul real al populatiei pt CI electronic e relativ redus.
@utopium e din cluj, nu e genul de om card=drac, nu sta in drum de 67 de lei cat costa inlocuirea, pur si simplu a considerat ca nu merita...

Personal, consider la fel, ca nu merita, inca.  
Da, e deranjanta dimensiunea CI actual, dar dimensiunea portofelului va ramane tot aia, pt ca trebuie sa incapa bancnotele in el.
Chiar nu vreau sa inceapa de aici discutia aia stupida cum ca n ai nevoie de cash, platesti tot cu cardul, e ditamai topicul pt asta.

Atata timp cat nu vei avea avantaje concrete, nu vei trece la CI electronic decat atunci cand vei preschimba CI la expirare.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 12.01.2018
digital nedigital tot trebuie să-ți duci nevasta și copii la primărie să te vadă și să le zici că-i primești în spațiu.

#15
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

 Prophecy, on 03 octombrie 2023 - 08:55, said:

In primul rand, nu are nimeni acte digitale doar pe mobil, asta e o aberatie, tot exista ceva pe suport fizic.    

exista  !  si inca tara din EU , totul este digital  . surpriza  !   doar da  search  google  si ai sa vezi  .

 EMPP, on 03 octombrie 2023 - 09:29, said:

digital nedigital tot trebuie să-ți duci nevasta și copii la primărie să te vadă și să le zici că-i primești în spațiu.
asta inseamna  digitalizare   , sa nu mai mergi  cu nimeni nicaieri  !

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,734
  • Înscris: 30.08.2017
Cartea asta digitala banuiesc ca presupune faptul ca, pe langa formatul fizic, vei mai avea si un format digital. Pentru ca, daca ar fi exclusiv digitala, cum gestionezi situatia in care ramai fara baterie la telefonul mobil?

 EMPP, on 03 octombrie 2023 - 09:29, said:

digital nedigital tot trebuie să-ți duci nevasta și copii la primărie să te vadă și să le zici că-i primești în spațiu.

Ii duci digital, ca in The Sims :lol:

Edited by george_alexandru, 03 October 2023 - 09:37.


#17
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 26.06.2022

 Prophecy, on 03 octombrie 2023 - 08:55, said:

In primul rand, nu are nimeni acte digitale doar pe mobil, asta e o aberatie, tot exista ceva pe suport fizic.
In al doilea rand, vreo 10,000 de oameni  din judetul Cluj au deja CI electronic.  Foarte putini, raportat la populatia judetului, deci aceasta dorinta de a trece la CI digital e mult supraestimata, avand in vedere ca putea sa si faca oricine.
In al treilea rand statul e pregatit, dar nu are ce sa faca in conditiile in care privatii isi scot ochii intre ei si contesta licitatiile, deci acuzati partea care n are nici o vina .
https://economie.hot...re-instanta.htm
Bugetake detected

#18
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 03 octombrie 2023 - 09:25, said:

... Plus ca oricum nu ar incapea talonul masinii intr-un portmoneu mai compact, nici banii de 100 ... deci degeaba reduc doar CI-ul Posted Image Pe mine talonul ma enerveaza cel mai tare ... ca se si indoaie/strica usor daca nu e suficient de mare portmoneul.
Sunt țări din UE unde nu există talon. Pur și simplu nu există ca tip de document. Mașina are un fel de carte de identitate la jumătate ca dimensiuni decât ce avem noi, document care se folosește numai și numai la înstrăinarea mașinii, atât. Nici asigurarea nu o porți cu tine. E un talon, se pune în geam, atât. Tot un talon pentru vignetă. Și încă un talon pentru ITP. Iar la ITP nu te duci cu nimic, doar mașina și nu-ți cere nimeni carte de identitate (a persoanei) pentru că, surpriză, nu există. :D Pentru persoane există pașaport, care ține loc și de buletin. La fel, permisul de conducere ține loc de buletin. Iar acolo orice act gen carnet de elev, legitimație de student, card PPS, este socotit act de identitate. Într-un cuvânt nu trebuie să porți mai nimic după tine. Eventual, permisul de conducere.

De ce am scris toate astea? Pentru că apropos de digitalizare care ar trebuie să fie un proces complet și să nu se oprească doar la cartea de identitate a individului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate