Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Digi gigabit PPPOE

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007
Salutari!

Sunt in cautarea unui nou router wired (non-wifi) care sa duca viteza cat mai aproape de gigabit pe Digi.
Optiunile pe care le am sunt limitate datorita PPPOE, ajung intr-o gama de pret nejustificata.
In momentul de fata ONT-ul este pus in mod Bridge, routerul meu (mediocru) este conectat la portul LAN si oricum nu duce gigabit.
Intentionez sa cumpar un alt router (decent) si sa solicit scoaterea ONT-ului din modul Bridge (wifi disabled), sa suporte el overheadul indus de PPPOE.
Credeti ca rezolv ceva cu asta sau dau peste alte probleme, DNS, routing, firewall ...?

Multumesc anticipat pentru orice opinie.

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
vezi la mikrotik     sau la ubiquiti (gama edge: ER-X sau ER-12 (au switch incorporat)     sau    ER-4/6 dar iti trebuie si un switch pt ER-4/6)
si lasa ONT-ul in bridge - ca altfel n-are rost sa iti iei router-ul tau.

#3
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007

 ogo, on 02 octombrie 2023 - 10:38, said:

vezi la mikrotik sau la ubiquiti (gama edge: ER-X sau ER-12 (au switch incorporat) sau ER-4/6 dar iti trebuie si un switch pt ER-4/6)
si lasa ONT-ul in bridge - ca altfel n-are rost sa iti iei router-ul tau.

Duce ER-X gigabit PPPOE?
As fi luat ubiquity insa gama edgerouter este abandonata de producator. Ma gandeam  sa pun OpenWRT.

#4
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am Huawei HG8147X6 gratuit de la ei. Conexiunea PPPOE e facuta in ONT. Ca sa schimb IP-ul trebuie sa dau restart la ONT, nu are buton de connect/disconnet. Se poate face port forwarding in ONT. Toate televizoarele/telefoanele merg perfect prin wi-fi, PC-ul pe cablu. Personal nu vad rostul unui router separat, poate doar daca ai nevoie de minim 2 conexiuni pe LAN. Orice router gigabit duce gigabit, am avut inainte un router TP-Link de 200 lei care ducea 930 mbps/900 mbps.

Edited by FeDaYin, 02 October 2023 - 11:06.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Cum bine ai zis, scoate ont-ul din bridge si lasa-l sa se ocupe el de pppoe  fara wifi. Bagi IP-ul routerului nou in dmz si toate configurarile le faci din routerul tau fara probleme ( port forwarding si tot ce vrei ).

De ce sa dai multi bani aiurea daca ai deja tot ce trebuie de la ONT.

#6
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007

 modoran, on 02 octombrie 2023 - 11:10, said:

Cum bine ai zis, scoate ont-ul din bridge si lasa-l sa se ocupe el de pppoe  fara wifi. Bagi IP-ul routerului nou in dmz si toate configurarile le faci din routerul tau fara probleme ( port forwarding si tot ce vrei ).

De ce sa dai multi bani aiurea daca ai deja tot ce trebuie de la ONT.
Multumesc! Poti detalia te rog ?

 FeDaYin, on 02 octombrie 2023 - 11:02, said:

Eu am Huawei HG8147X6 gratuit de la ei. Conexiunea PPPOE e facuta in ONT. Ca sa schimb IP-ul trebuie sa dau restart la ONT, nu are buton de connect/disconnet. Se poate face port forwarding in ONT. Toate televizoarele/telefoanele merg perfect prin wi-fi, PC-ul pe cablu. Personal nu vad rostul unui router separat, poate doar daca ai nevoie de minim 2 conexiuni pe LAN. Orice router gigabit duce gigabit, am avut inainte un router TP-Link de 200 lei care ducea 930 mbps/900 mbps.

Vreau sa-mi admistrez eu routerul nu cei de la digi. Am mai mult de doua conexiuni pe LAN.

Edited by vodaro, 02 October 2023 - 11:19.


#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 vodaro, on 02 octombrie 2023 - 11:00, said:

Duce ER-X gigabit PPPOE?
As fi luat ubiquity insa gama edgerouter este abandonata de producator. Ma gandeam  sa pun OpenWRT.

Bineinteles ca duce*
*nu simultan totusi, dar nu faci tu atata trafic sa ai 1 Gbps down si 1 Gbps up in acelasi timp :) - eu am pus multe er-x-uri si nimeni nu s-a plans, dimpotriva - ca fapt divers e si topic pe aria asta specific modelului unde sunt mai multe detalii-
sa nu-i zicem abandonata, inca; defavorizata da - dar cel putin dpdv al patch-urilor de securitate precum si a nevoilor SOHO nu ai de ce sa te sperii, edgeOS face fata la zi, cu brio.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Are ontul setare de DMZ, inseamna un fel de "universal port forwarding", adica deschide toate porturile.   Nu sunt sigur ca toate au, al meu are.

#9
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007

 ogo, on 02 octombrie 2023 - 11:27, said:

Bineinteles ca duce*
*nu simultan totusi, dar nu faci tu atata trafic sa ai 1 Gbps down si 1 Gbps up in acelasi timp Posted Image - eu am pus multe er-x-uri si nimeni nu s-a plans, dimpotriva - ca fapt divers e si topic pe aria asta specific modelului unde sunt mai multe detalii-
sa nu-i zicem abandonata, inca; defavorizata da - dar cel putin dpdv al patch-urilor de securitate precum si a nevoilor SOHO nu ai de ce sa te sperii, edgeOS face fata la zi, cu brio.

Nu ma intereseaza simultan, vreau doar sa pot folosi pe cat posibil abonamentul de 1 Gigabit de la Digi.

#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Atunci da, o sa ai in testele de speedtest (ca si rezultate)  up to 1 Gbps down cu 1 Gbps up.

#11
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Care e diferența dintre routerul wired non-wifi care vrei să îl cumperi tu și unul cu wifi care are și porturi și suportă abonamentul gigabit de la digi? Eu am la fel ca tine routerul lor trecut în modul bridge și la el conectat alt router de la mercusys. Are conexiunea făcută prin PPPOE și duce lejer abonamentul de 1000 pe cablu de la digi.
[ https://i.postimg.cc/W483zZjc/gbit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai nou aproape toate routerele de pe piață suportă 1GB prin cablu, doar să aibă porturi suficiente. Ăsta al meu are două porturi parcă și am tras cablul din el la 2 prize wifi din perete. Am prins peste 900mb download și 850upload sau ceva de genul pe speed test ultima data când m-am conectat la laptop prin cablu să testez conexiunea la prize.
Ia un tp link la 200 de lei cum zicea cineva mai sus și ești mai câștigat.Poate ai noroc și prinzi unul la oferta cu wifi6....

Edited by MrLion, 02 October 2023 - 21:48.


#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Depinde ce vrei.
Daca vrei sa securizezi routerul ala cum trebuie, sa pui un server VPN pe el si alte asemenea, nu poti cu cel de la digi, ca nu ai acces full.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate