Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Timp/distanta naveta

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,516
  • Înscris: 10.08.2005
Primesti atestat?
Una e sa te plimbi cu el la muzeu si alta e sa-l operezi in camp.

Edited by MarianG, 04 October 2023 - 11:39.


#110
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
E vorba in general de utilaje care nu sunt inmatriculate, deci nu pot circula pe strada. Ele vin de la anumiti clienti care le ofera firmei pentru a face diferite teste, demonstratii la vreun Targ. La cele 1-2 intalniri anuale se organizeaza si ceva cursuri pt un permis cu care poti sa te plimbi cu utilajele dar doar pe circuitele din zona de teste.  Gen sa inveti sa mergi inainte-inapoi, sa ridici si sa misti cup, etc , nu mare lucru.

Edited by giuliani, 04 October 2023 - 13:19.


#111
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 crocko.dilul, on 03 octombrie 2023 - 19:24, said:

Dupa o vreme te cam "tampesti" numai acasa.
Eu lucram de acasa dinainte de pandemie, toti prietenii ma invidiau.
Cand a venit pandemia si au inceput sa lucreze si ei de acasa.... dupa program rupeau usa sa iasa din casa
sunt avantaje si dezavantaje

#112
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 tfmercedez, on 03 octombrie 2023 - 19:14, said:

Care este dezavantajul muncii de acasa fata de scarbici in alta parte? Lipsa unei secretare/curve?
Discutii imbecile cu diversi colegi cocliti, glume de autobaza, nesarate?
Eu am colegi super-misto. Multi dintre ei imi sunt prieteni buni - petrecem unele weekenduri impreuna, ne vizitam cu copiii and so on ...
Imi face placere sa merg la birou pentru partea sociala.

In plus, am atatea atractii si distractii acasa (cu proiectele personale si cu "pestera" incat sunt cel putin 2x mai eficient la birou decat acasa).

Eu momentan muncesc 2 zile de acasa, 3 la birou.

#113
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,941
  • Înscris: 15.06.2007

 giuliani, on 04 octombrie 2023 - 13:15, said:

E vorba in general de utilaje care nu sunt inmatriculate, deci nu pot circula pe strada. Ele vin de la anumiti clienti care le ofera firmei pentru a face diferite teste, demonstratii la vreun Targ. La cele 1-2 intalniri anuale se organizeaza si ceva cursuri pt un permis cu care poti sa te plimbi cu utilajele dar doar pe circuitele din zona de teste.  Gen sa inveti sa mergi inainte-inapoi, sa ridici si sa misti cup, etc , nu mare lucru.
si asigurare cine face? Patronul sau dorel care manipuleaza utilajul?

#114
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 tfmercedez, on 04 octombrie 2023 - 23:01, said:

si asigurare cine face? Patronul sau dorel care manipuleaza utilajul?

Din moment ce esti la munca, evident ca asigurarea e facuta pe firma. Nu prea e vorba de dorei ci de inginerii care proiecteaza utilajele alea, ori persoane de la marketing/sales.

#115
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
La faza cu Home Office e si bine si rau :) Pentru mine care fac maxim 10min cu masina pana la birou e cam irelevant, insa daca vii de la 30min-1h departare e super sa poti economisi de 1-2 ori pe saptamana(macar) timpul ala. Sau se intampla sa ai ceva planificat, acum vreo cateva luni au venit sa verifice tevile de apa, a fost de ajutor sa fiu acasa pt ca nu stiam exact cand vor sa intre la mine in apartament (locuiesc intr-o cladire cu 6 apartamente). Saptamana trecuta mi-au livrat un uscator de rufe, intervalul orar pt livrare fiind 7-19 si stiind ca ei suna cand sunt la usa, e cam nasol sa tot fugi de la birou asa direct.
Sau ti-e copilul bolnav, un parinte trebuie sa stea acasa....


Dezavantajele sunt ca dupa ceva timp incepi sa simti lipsa contactelor sociale.

#116
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
Eu m-as tampi sa lucrez de acasa. Sa nu vad lume pe strada, sa nu vad/aud lumea in autobuz, sa nu vorbesc cu un coleg, sa nu ma plimb... Doar din plimbarea la birou si inapoi fac vreo 6000 pasi pe zi. In plus, si simplul fapt ca te imbraci frumos, ca iti cureti incaltamintea, ca te dai cu parfum, aduce un plus de incredere.
Sa stau ca lenesul zi de zi, in trening, sa-mi caut motive bune sa ies din casa, mi se pare horror.

Stiu destui care s-au ingrasat de cand lucreaza acasa, pentru ca iti trebuie rirgurozitate sa te tii de un program. Trebuie sa fii hotarat sa ai ore fixe de mancare, sa iti doresti sa iesi din casa pentru miscare. Cred ca destui gandesc: "Pai e ora 5 deja, de ce sa ma mai imbrac sa ies afara? Nu mai bine ma uit la un serial?".

Avantajul e intr-adevar ca poti sa rezolvi unele lucruri cand esti acasa. Sau economisesti timpul cu naveta.

#117
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pai da, ce spui tu acolo sunt dezavantajele cele mai evidente. Am auzit inclusiv de persoane care nu mai erau recunoscute de colegi dupa 1 an de pandemie asa de mult se ingrasasera.
Eu stau de obicei vinerea in HO pt ca toti colegii de birou raman acasa si n-are sens sa ma duc acolo sa stau singur. In rest, cand e ceva de rezolvat pe acasa... in rest, la birou.

#118
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007
Dar cine va impiedica sa nu va dati cu parfum cand sunteti acasa? Sau sa nu va imbracati in altceva decat in trening?
Cine va impiedica sa iesiti la o plimbare?

#119
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
Lenea probabil.

#120
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,171
  • Înscris: 14.08.2007
Eu sunt de peste 3 ani acasa ... am aceeasi greutate pe care o aveam si atunci. De fapt fac mai mult sport acum decat inainte, tocmai pentru ca pot si in zilele lucratoare sa ies chiar si in timpul orelor lucratoare la un tenis. Citesc incomparabil mai mult, cant mai des la pian, etc. Dar da, socializez mai putin decat inainte, dar meetinguri online cu colegii am zilnic si de obicei incepem cu discutii fara legatura cu munca, adica facem si o parte de socializare.

Nu faceam mai multi pasi cand mergeam la birou, ca mergeam cu masina. Faceam pasi prin pauza de masa, pe care acum ii fac la cumparaturi prin supermarket sau la plimbari prin cartier. De iesit din casa ies tot zilnic, si ma imbrac la fel cum ma imbracam cand mergeam la serviciu, nu e nici o diferenta ca merg la cumparaturi sau la munca, ma imbrac la fel (nu faceam vreun efort deosebit sa arat mai bine cand mergeam la serviciu, nu ma dadeam nici cu parfum (?) si nici nu inteleg partea cu "plusul de incredere" dat de asta).

Si nu, nu ma imbrac nici macar in trening prin casa, stau in pijama :D

 bai3tzash, on 05 octombrie 2023 - 11:44, said:

Lenea probabil.
Dimpotriva, tocmai faptul ca lucrezi de acasa in restul zilei te face sa iesi mai des seara. Si nu numai ... eu merg mai des si la cumparaturi si la plimbari si la sport decat inainte.

#121
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 AlexEn, on 05 octombrie 2023 - 11:39, said:

Dar cine va impiedica sa nu va dati cu parfum cand sunteti acasa? Sau sa nu va imbracati in altceva decat in trening?
Cine va impiedica sa iesiti la o plimbare?


motivatia .... nu mai ai de ce sa te prezinti altfel decat esti de fapt :)

si eu luicrez de acasa de la pandemie .... apreciez enorm acest mod de lucru .... chiar nu am de ce sa ma plang de lipsa socializarii ... prefer sa socializezi cu oameni pentru care nu am nici un fel de obligatii ...

#122
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007

 bai3tzash, on 05 octombrie 2023 - 11:44, said:

Lenea probabil.

Aia e altceva si daca esti constient de asta poti sa si controlezi.
Impune-ti un program, pune ceasul sa sune.

Si eu lucrez de acasa dar 3h pe zi tot ies, ca plimb catelul si lui nu ii pasa daca e frig sau daca ploua. Ii pasa in schimb daca e cald asa ca vara ies foarte devreme dimineata (inainte de 7) si seara tarziu (dupa 9).

#123
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
Voi sunteti exceptii Posted Image). Sau oricum e o parte care si-a facut obiceiuri sanatoase cu ajutorul muncii de acasa, si o parte care si-a facut obiceiuri nesanatoase.
Daca esti o persoana disciplinata, esti indiferent ca lucrezi de acasa sau nu. Daca nu esti, nu esti.
Munca era pentru unii singurul motiv de iesit din casa. Trist, dar e adevarat pentru unii.

Edited by bai3tzash, 05 October 2023 - 11:59.


#124
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,171
  • Înscris: 14.08.2007

 bai3tzash, on 05 octombrie 2023 - 11:58, said:

Daca esti o persoana disciplinata, esti indiferent ca lucrezi de acasa sau nu. Daca nu esti, nu esti.
Munca era pentru unii singurul motiv de iesit din casa.
Cred ca are mai mult treaba cu cat de activ esti invatat sa fii, nu cat de disciplinat. Eu nu sunt nativ prea disciplinat, incerc sa fiu, dar nu imi iese chiar tot timpul ... dar mi-am format totusi niste obieceiuri sanatoase, chiar daca nu le fac zilnic, le fac suficient de des. Dar am fost o persoana activa toata viata, asa ca nu mi-e lene sa ma mobilizez pentru o iesire la cumparaturi/sport/plimbare. Intr-un minut sunt imbracat si gata de iesire, de aia cand ies cu familia, le las pe fete sa fie gata si apoi intr-un minut sunt gata si eu :D

#125
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
Da, daca esti activ, nu disciplina te scoate din casa. Pur si simplu nu ai stare, iesi.
Dar cand nu esti activ, disciplina e un factor important. Daca nu mai exista disciplina (ordinea, obiceiul) zilnica de a iesi din casa macar pentru munca, atunci trebuie sa-ti impui disciplina. Despre asta vorbeam, ca lenea e cucoana mare, trebuie sa fii hotarat sa o controlezi.

#126
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007

 crocko.dilul, on 02 octombrie 2023 - 22:23, said:

40 de minute pe sens cu bicicleta, cea mai buna naveta, in Bucuresti. Vara, iarna, oricand. Vreo cinci ani.
Mi-e dor de ea.

:D

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate