Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

[Word][Excel] Listare etichete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Salut.
Am nevoie sa listez un text intr-un chenar de 6,5 pe 1,5 cm.
Cum fac acest lucru în Word sau Excel?
Mulțumesc.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Faci un tabel in Word si pui exact marimea dorita

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
definesti o zona text de acea dimensiune
Word: Insert / text box / click dreapta pe margine / more layout options...  acolo ai tab-urile position / text wrapping / size.
bafta

Edited by dacibesti, 29 September 2023 - 10:09.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Găsești template-uri gata făcute pt etichete

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Si grija cand dai print, sa alegi hartia potrivita (de ex Letter nu e echivalent cu A4, si poate sa-ti scaleze diferit), si inclusiv setarile de scaling daca ai asa ceva prin printing options. Adica sa printezi 100%, nu fit to page, etc..

#6
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am avut ocazia la munca sa trebuiasca sa fac etichete (nr. inventar) pe coala cu etichete autocolante pre-decupate. Am facut un tabel in Word si am tras de celule intai la ochi dupa ruleta (ruler) si dupa aceea listam tabelul pe o pagina A4, dedesupt puneam autocolantul si pe geam vedeam daca chiar se potrivesc liniile cu decupajele. Daca nu, mai trageam pe ici colo. Mai nasol era sa caut o imprimanta laser mai veche (cu cerneala nu avem) sa nu-mi infasoare etichetele in cuptor - faceam cate una, mai stateam si tot asa.

#7
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
https://www.emag.ro/...1/pd/D5Q7DFBBM/
poate gasesti etichete exact cat iti trebuie tie!

#8
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 business11, on 29 septembrie 2023 - 10:04, said:

Faci un tabel in Word si pui exact marimea dorita
l-am facut; de unde selectez marimea?

 dacibesti, on 29 septembrie 2023 - 10:05, said:

definesti o zona text de acea dimensiune
Word: Insert / text box / click dreapta pe margine / more layout options...  acolo ai tab-urile position / text wrapping / size.
bafta
am facut asta, am ajuns la final(text wrapping/size) dar ma uit ca pisica-n calendar ca nu ma descurc deloc; niciodata nu mi-au placut cele 2, word si excel

 Stefi_R, on 29 septembrie 2023 - 11:12, said:

Eu am avut ocazia la munca sa trebuiasca sa fac etichete (nr. inventar) pe coala cu etichete autocolante pre-decupate. Am facut un tabel in Word si am tras de celule intai la ochi dupa ruleta (ruler) si dupa aceea listam tabelul pe o pagina A4, dedesupt puneam autocolantul si pe geam vedeam daca chiar se potrivesc liniile cu decupajele. Daca nu, mai trageam pe ici colo. Mai nasol era sa caut o imprimanta laser mai veche (cu cerneala nu avem) sa nu-mi infasoare etichetele in cuptor - faceam cate una, mai stateam si tot asa.
unde gasesc acest ruler?

 theionutzradu1991, on 29 septembrie 2023 - 11:22, said:

https://www.emag.ro/...1/pd/D5Q7DFBBM/
poate gasesti etichete exact cat iti trebuie tie!
am nevoie sa pun 2 etichete la 2 cutii postale; nu pot cumpara o imprimanta pt asa ceva

Edited by controversatul, 29 September 2023 - 13:08.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
https://support.micr...58-9774a0905f46

#10
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

 controversatul, on 29 septembrie 2023 - 13:07, said:

...
l-am facut; de unde selectez marimea?
...
am facut asta, am ajuns la final(text wrapping/size) dar ma uit ca pisica-n calendar ca nu ma descurc deloc; niciodata nu mi-au placut cele 2, word si excel
...
unde gasesc acest ruler?
...
am nevoie sa pun 2 etichete la 2 cutii postale; nu pot cumpara o imprimanta pt asa ceva

Avand in vedere toate cele de mai sus, atunci, nu te supara, da' mai bine le faci cu markerul.
Cu unu' evidentiator faci fundalul si cu unu' permanent faci scrisul. Recomand ca markerul sa fie pe baza de apa (cum erau alea de scriai pe cd / dvd) sa nu se stearga daca eticheta e mai lucioasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate