Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cost pe an firma srl magazin online.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Buna tuturor
Stie cineva cam cat sunt costurile pe an pentru o firma srl.
Vreau sa fac un magazin online si nu stiu daca o sa mearga si sa pun bani deoparte pe un an sau doi.
Firma sa fie cu un angajat sau daca se poate fara angajat.
Va multumesc

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

Vizualizare mesajDani888, pe 29 septembrie 2023 - 08:16, a scris:

Buna tuturor
Stie cineva cam cat sunt costurile pe an pentru o firma srl.
Vreau sa fac un magazin online si nu stiu daca o sa mearga si sa pun bani deoparte pe un an sau doi.
Firma sa fie cu un angajat sau daca se poate fara angajat.
Va multumesc
Pe mine la micro-intreprindere ma costa fara prea multe facturi de achizitii sau vanzari 550 lei contabilitatea + 50 lei / angajat lunar iar bilantul 500 lei (1 pe an)
De obicei cand ai volum mare de documente pretul e pe nr/pachete de doc ptr ca trebuie introduse daca n-ai sistem care exporta inregistrarile,
cere si tu oferta.

SSM este 170 lei / trimestru (sanatatea si securitatea-n muncii)
Medicina muncii 100 lei / angajat / an

La restul mai adaugi ce costuri specifice ai, probabil comisioanele bancare vor fi mari la tine, ai multe plati deci 4-5-6 lei / OP poti considera

La astfel de afacere preferi sa platesti tu curierul pe contract cu discount -40..-60% si iei banii toti de la client, trebuie vorbit

Edited by radu103, 29 September 2023 - 08:31.


#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Sistemul care exporta este vulnerabil si prin prisma utilizatorului (care introduce prostii acolo) si se recomanda chiar si atunci o verificare contabila... Exportul nu se ia ca atare pentru un contabil serios... Oricum un 600 de RON pe luna  (inclusiv bilant) este un pret foarte OK. Probabil lucrezi cu cateva facturi pe luna...

Un magazin online insa lucreaza cu rulaje mari, deci si acte gramada

Edited by GlCA_Contras, 29 September 2023 - 08:40.


#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 29 septembrie 2023 - 08:42, a scris:

Probabil lucrezi cu cateva facturi pe luna...
Un magazin online insa lucreaza cu rulaje mari, deci si acte gramada
Achizitii/vanzari cam 20 documente / luna
La rulaj mare da, se plateste la nr de documente

#5
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Cam 600 lei sunt costurile pe luna.Se poate sa nu am angajat sau trebuie minim un angajat.
Mersi

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Pai fara angajat o sa mergi impozit pe profit - nu mai esti micro.

Atunci te taxeaza suplimentar si contabila.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Firma nou infiintata, cam ce este daca nu micro?

#8
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Legea spune ca daca nu ai minim un angajat full-time, nu mai ai statut de micro-intreprindere si treci la impozit pe profit de 16%, indiferent daca este firma noua sau nu. Daca ai un angajat o sa platesti 1% impozit pe venit.

Acum trebuie discutat cu o firma de contabilitate, si sa vezi strict pentru cazul tau ce incadrare fiscala este mai avantajoasa.

Edited by AIVV, 29 September 2023 - 09:58.


#9
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
1. Inregistrare anuala domeniu - 50-60 de lei pe an dacă e pe .ro. Dacă e pe .eu, .com, .net sau altele este mai mult.
2. Hosting - aici jonglezi - dacă ai trafic mic poți lua un Hosting ieftin și faci upgrade apoi. Dacă plătești pe mai multi ani in avans primesti reduceri semnificative. Dacă nu de la 500-600 lei pe an și cerul este limita - depinde de trafic.
3. Ai zis un angajat - deci salar angajat + 2%CAM. Dacă ii dai minimul platesti 3000 lei salar + 62 lei CAM. Dacă ii dai 10000 lei CAM este 300 lei.
4. Dacă nu vrei angajat 16% din profit îl cotizezi la PSD+PNL
5. 1% impozit pe cifra de afaceri (atenție NU pe profit) faci 50 mii lei vânzări in primul an - 500 lei la partide.
6. Dacă vinzi peste 300 mii lei dai 3% la PNL+PSD Vinzi de 1 milion calculează tu 3%
7. Contabila obligatoriu prin lege - poate la început găsești cu 300 lei pe luna după aia o sa iti crească tarifele in funcție de cât de bine iti merge. Eu dau 600 lunar + 50 lei pentru fiecare angajat. Mai este declarația anuală 300 de lei.
8. Vizite medicale anuale pentru toată firma 60 lei X numărul de angajați.
9. Stingerea incendiilor + protecția muncii dacă ai angajați - dacă nu ești acreditat, o externalizezi. Eu dau cam 500 lei pe an.
10. Dacă finanțezi activitatea prim banca - plătești dobânda - habar nu am cât - dar te poți aștepta azi cam la 11%.
11. Cont de business obligatoriu prin lege - se plătește in funcție de cât de mare ești - eu plătesc parca 88 de lei lunar la BRD - 3 conturi - RON, USD, EUR. Cu cât ai mai multe conturi cu atât plătești mai mult. Dacă lucrezi cu doua bănci la fiecare plătești.
12. Cont de Trezorerie - asta e ieftin 1 leu pe luna.
13. Dacă vinzi peste 300 mii lei devii plătitor de TVA și contabila iti baga măcar 150 lei lunar in plus.
14. Alte cheltuieli care pot sau nu sa existe - chirie, curent, apa, gaz, telefon, internet, combustibil, consumabile la firma, paza și protectie etc.
15. Autorizații diverse - depinde ce vinzi - eu dau la Ministerul Mediului 500 lei anual pentru autorizația de import acumulatori și încă 100 lei lunar la firma care se ocupa cu reciclarea. Ca dacă vreau sa o fac eu iti mai trebuie vreo 5 autorizații și plan de reciclare autorizat de minister.
16. Accize diverse - depinde ce vinzi - tutun, alcool, etc
17. Impozit pe dividende și sănătate - dar asta doar dacă scoți dividende. Legea nu permite distribuirea de dividende dacă societatea este pe pierdere - desi multi o fac ilegal.

Edited by AztecWarrior, 29 September 2023 - 19:34.


#10
mirela17m

mirela17m

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.05.2023
pix hartie , sau un google sheet
si calculeaza

Ia in calcul ca la un magazin online , pe langa partea cu costul creării lui si automatizării a câtor mai multe sarcini, învață sa faci marketing, caci, pe langa partea birocratica, care dupa 3 luni, o sa devina obisnuinta si mai inveti pe parcurs oricum, marketing-ul iti va vinde.
Ori iei o agentie, care are costuri lunare , SEO, ads,, social media, ori o faci tu.
Mult spor!

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Depinde si ce site online faci, ca te costa unul serios mii de euroi...

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajAztecWarrior, pe 29 septembrie 2023 - 19:29, a scris:

1. Inregistrare anuala domeniu - 50-60 de lei pe an dacă e pe .ro. Dacă e pe .eu, .com, .net sau altele este mai mult.
2. Hosting - aici jonglezi - dacă ai trafic mic poți lua un Hosting ieftin și faci upgrade apoi. Dacă plătești pe mai multi ani in avans primesti reduceri semnificative. Dacă nu de la 500-600 lei pe an și cerul este limita - depinde de trafic.
3. Ai zis un angajat - deci salar angajat + 2%CAM. Dacă ii dai minimul platesti 3000 lei salar + 62 lei CAM. Dacă ii dai 10000 lei CAM este 300 lei.
4. Dacă nu vrei angajat 16% din profit îl cotizezi la PSD+PNL
5. 1% impozit pe cifra de afaceri (atenție NU pe profit) faci 50 mii lei vânzări in primul an - 500 lei la partide.
6. Dacă vinzi peste 300 mii lei dai 3% la PNL+PSD Vinzi de 1 milion calculează tu 3%
7. Contabila obligatoriu prin lege - poate la început găsești cu 300 lei pe luna după aia o sa iti crească tarifele in funcție de cât de bine iti merge. Eu dau 600 lunar + 50 lei pentru fiecare angajat. Mai este declarația anuală 300 de lei.
8. Vizite medicale anuale pentru toată firma 60 lei X numărul de angajați.
9. Stingerea incendiilor + protecția muncii dacă ai angajați - dacă nu ești acreditat, o externalizezi. Eu dau cam 500 lei pe an.
10. Dacă finanțezi activitatea prim banca - plătești dobânda - habar nu am cât - dar te poți aștepta azi cam la 11%.
11. Cont de business obligatoriu prin lege - se plătește in funcție de cât de mare ești - eu plătesc parca 88 de lei lunar la BRD - 3 conturi - RON, USD, EUR. Cu cât ai mai multe conturi cu atât plătești mai mult. Dacă lucrezi cu doua bănci la fiecare plătești.
12. Cont de Trezorerie - asta e ieftin 1 leu pe luna.
13. Dacă vinzi peste 300 mii lei devii plătitor de TVA și contabila iti baga măcar 150 lei lunar in plus.
14. Alte cheltuieli care pot sau nu sa existe - chirie, curent, apa, gaz, telefon, internet, combustibil, consumabile la firma, paza și protectie etc.
15. Autorizații diverse - depinde ce vinzi - eu dau la Ministerul Mediului 500 lei anual pentru autorizația de import acumulatori și încă 100 lei lunar la firma care se ocupa cu reciclarea. Ca dacă vreau sa o fac eu iti mai trebuie vreo 5 autorizații și plan de reciclare autorizat de minister.
16. Accize diverse - depinde ce vinzi - tutun, alcool, etc
17. Impozit pe dividende și sănătate - dar asta doar dacă scoți dividende. Legea nu permite distribuirea de dividende dacă societatea este pe pierdere - desi multi o fac ilegal.
Gata l-ai razgandit cu siguranta... Mai bine se baga in politica!

PS - tot ce a calculat colegu e valabil doar azi. Maine se scoala Ciolacu cu o idee noua si se da totul peste cap. Planul de afaceri in Romania e o utopie ;)

#13
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

Vizualizare mesajAztecWarrior, pe 29 septembrie 2023 - 19:29, a scris:

11. Cont de business obligatoriu prin lege - se plătește in funcție de cât de mare ești - eu plătesc parca 88 de lei lunar la BRD - 3 conturi - RON, USD, EUR. Cu cât ai mai multe conturi cu atât plătești mai mult. Dacă lucrezi cu doua bănci la fiecare plătești.

Pentru un magazin online e destul de important payment gateway : Stripe , Paypal
Si iau si astea o suma fixa + % la fiecare incasare.

#14
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

Vizualizare mesajsebastian-ionescu, pe 01 octombrie 2023 - 12:22, a scris:

Pentru un magazin online e destul de important payment gateway : Stripe , Paypal
Si iau si astea o suma fixa + % la fiecare incasare.
Da așa este - am uitat. Folosesc Netopia - 29 bani pe fiecare tranzacție - indiferent ca cumpara de 2 lei sau 10 mii + 0.99% din suma. Cumpara de 2 lei Netopia i-a 29 + 2 = 31 bani.
Tu primesti 1.69 lei. Cumpara de 10000 Netopia ia 29 bani + 99 lei = 99.29 lei. La care adaugă TVA, numai ca îl recuperezi din TVA datorat la stat.

#15
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

Vizualizare mesajAztecWarrior, pe 29 septembrie 2023 - 19:29, a scris:

1. Inregistrare anuala domeniu
....
...
17. Impozit pe dividende și sănătate
acum depinde si in ce tari vinzi. Daca vinzi doar in RO e clar ca faci firma in RO.
Dar daca vinzi peste tot : (EU , UK, USA , Canada etc ) ,unde (in ce tara) ar fi recomandat sa iti faci o firma pentru un magazin online?
Avand in vedere stack-ul de birocratie 1-17 prezentat mai sus si sa zicem fara nici un angajat.

Evident proprietarul firmei si-ar păstra rezidenta fiscala in RO si ar plăti impozit pe dividente din străinătate.

Auzisem ceva de Estonia.

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Parcă Estonia are impozit pe profit de 20%...

#17
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023

 wertyck, on 02 octombrie 2023 - 08:34, said:

Parcă Estonia are impozit pe profit de 20%...
n-ar fi mult daca nu ai avea 17 puncte de birocrație.
Puncte care se schimba de pe o zi pe alta.  Dau un exemplu : mărirea salariului minim - pusa in dezbatere in urma cu 2 săptămâni ; decisa in urma cu 1 săptămână ; intrata in vigoare azi. (nu cunosc datele exacte dar din presa asa a părut.)

 sebastian-ionescu, on 01 octombrie 2023 - 20:08, said:

Dar daca vinzi peste tot : (EU , UK, USA , Canada etc ) ,unde (in ce tara) ar fi recomandat sa iti faci o firma pentru un magazin online?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate