Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Care este tara europeana...

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
cu cea mai scurta perioada de asteptare pana la acordarea dreptului de rezidenta(inclusiv munca), unui cetatean non-EU/EEC? Ms.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In UE drepturile sunt aproape identice. Cel mai usor este casatoria cu un cetatean UE, dupa care primesti drept de sedere si ulterior si de munca.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Toate e la fel Posted Image
Adica - dupa ce locuiesti legal 5 ani fara intrerupere = poti solicita permis de sedere permananta
Valabil ... all across UE

#4
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

 Piscopescu, on 28 septembrie 2023 - 14:33, said:

cu cea mai scurta perioada de asteptare pana la acordarea dreptului de rezidenta(inclusiv munca), unui cetatean non-EU/EEC? Ms.
Investetsti 300k eur in Cipru ( fara taxe, intr-o proprietate care nu poate fi scoasa/mutata/relocata din tara )
cel mai rapid

altfel, ce-a spus @business11

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Daca ai destul cash poti sa primesti drept de sedere cu o investitie in tara respectiva, cum spune @Toymachine Cipru. Dar si Grecia cu 250.000 in imobiliare sau 400.000 in titluri de stat grecesti. Spania/Portugalia 500.000, Malta 650.000.

Daca stii limba unei tari membre UE, plus ai venituri constante, nu ai avut probleme cu legea intr-un stat european, iti platesti asigurarea medicala, poti sa aplici pentru drept de sedere limitat, in general ti-l ofera pe 1 an sau 2.

#6
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Sau inroleaza-te in Armata si in nici 3 luni iti iei si Dubla Cetatenie ;)

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Germania, că a primit toți sirienii cu brațele deschise ca niște fraieri și acuma regretă amarnic...

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Legiunea străină.

#9
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Naijax, on 28 septembrie 2023 - 14:40, said:

Toate e la fel Posted Image

Nu chiar :). Stiam de Belgia, pana inainte de pandemie +/-, ca avea 1-3 ani neconditionati de "fara intrerupere".

Legat de restul raspunsurilor, clientul meu(insurat deja) nu indeplineste conditiile financiare pt. "viza de aur" si/sau Legiunea Straineza...
Alte propuneri?

#10
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

 Piscopescu, on 28 septembrie 2023 - 18:29, said:

Nu chiar Posted Image. Stiam de Belgia, pana inainte de pandemie +/-, ca avea 1-3 ani neconditionati de "fara intrerupere".

Legat de restul raspunsurilor, clientul meu(insurat deja) nu indeplineste conditiile financiare pt. "viza de aur" si/sau Legiunea Straineza...
Alte propuneri?

Si care e problema daca se insoara Fictiv! Oricum, ceea ce vrea clientul tau, este doar de Domeniul SF-ului, daca ar fi fost asa usor, erau multi. Nu are decat sa plece printr-o firma contractoare care plaseaza forta de munca in spatiul comunitar si de acolo, sa aiba rabdare. Asa, sa treci ca gasca prin apa, mai greu. Sau, sa ceara Azil Politic, dar sa dovedeasca ca ( este chiar persecutat la el in tara ).

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Invitatie de munca de la o companie din uniune, ar fi singura sansa care mai imi trece prin cap. Primeste drept de sedere si de munca limitat, dar dupa o perioada indeplineste restul.

#12
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Sau mai este o varianta, sa mearga la AJOFM-ul din tara lui si acolo sa caute JOB-uri in UE pe care tara in care locuieste le contracteaza.
In Romania sunt foarte multi care, desi nu au experienta necesara dar nici nu stiu sa vorbeasca limba din tara respectiva, opteaza pentru acest tip de JOB-uri fiind asigurate de catre Statul Roman ( in sensul ca, nu exista situatii ca sa iti iei teapa cand e ziua de salariu, munca sau cazare ).

#13
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Am si eu o nelămurire in zona asta si nu mai vreau sa deschid un topic. Ce se întâmplă daca obții permisul de ședere permanenta dupa casatorie intr-un oras(trebuie sa ai adresa permanentă acolo) si tu esti nevoit sa te muti? Am intrebat la oficiul de imigrari si mi s-a spus, ca nu poti avea si rezidenta permanenta in locul x, dar si temporata in locul y, pt ca trebuie sa fii in acela loc cu partenerul. Cum poti face in situatia asta? Adica dacă eu îmi gasesc loc de munca la 200km, trebuie sa fac naveta zi de zi sau sa renunt la rezidenta permanenta? Stie cineva dacă poti avea ambele, sau cum se procedează?

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Permisul de sedere permanenta este oferit la nivel de tara nu de oras. Cel mai important este ca tu esti obligat sa ai o adresa de rezidenta permanenta in tara respectiva si nu ai dreptul la rezidenta temporara. Chiar si asa nu vad legatura contextului?

Eu lucrez la Iasi, si am rezidenta permanenta la Bucuresti, care este problema? Nu esti obligat sa ai rezidenta la Iasi, acolo doar lucrezi.

Sau nu inteleg eu intrebarea cum trebuie?

Edited by business11, 18 December 2023 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate