Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

ochelari achizitionati azi 27 sept 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
simi_n22

simi_n22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2006
in bistrita s-a tot facut reclama  pentru ochelari cu reducere firma;UNIKOPTIK din brasov tel 0737600007 str ZIZINULUI nr 96 unde am mers si eu . am facut o consultatie cu dr LUNGU GABRIELA OPTOMETRIST A recomandat  ochelari progresivi care au sosit dupa 2 saptamani.astazi am ridicat ochelarii care au costat 1200 roni ,am achitat mi s-a recomandat  sa nu conduc cateva zile si sa astept sa ma obisnuiesc  in jur de o luna de zile . Am mers acasa  si am constatat ca de la distanta vad foarte bine iar de aproape e dezastru,vad mai bine de aproape cu ochelari de 2,5+  de la kaufland. Cu ochelarii noi  nu focalizeaza corect respectiv la un laptop cu diagonaka de 15 inci vad clar numai jumatatea ecranului iar daca intorc capul cu 30 grade vad si poartea cealalta corect dar nu o mai vad pe cealalta. Am sunat la firma  si mi s-a spusa ca trebuie sa ma obisnuiesc ca daca nu ma obisnuiesc  o sa faca reclamatie la firma cu lentilele ,sa imi faca 2 perechi de  ochelari una de aproape si alta de distanta. Eu am impresia ca uneva au gresit,oare ce sa fac?

#2
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Eu stiu ca daca ochelarii au dioptriile potrivite, trebuie sa vezi bine de prima data cand ii porti.
Nu exista prostia pe care o invoca ei, ca trebuie sa se "obisnuiasca" ochii cu lentilele.

Edited by lex2010, 27 September 2023 - 17:31.


#3
SpaceSound

SpaceSound

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.09.2023
Cu progresivii e mai complicat, prima data trebuia sa va luati rama si lentilele cele mai ieftine, ca sa vedeti daca sunt OK si va obisnuiti.

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 simi_n22, on 27 septembrie 2023 - 17:27, said:

..........Cu ochelarii noi  nu focalizeaza corect respectiv la un laptop cu diagonaka de 15 inci vad clar numai jumatatea ecranului iar daca intorc capul cu 30 grade vad si poartea cealalta corect dar nu o mai vad pe cealalta. Am sunat la firma  si mi s-a spusa ca trebuie sa ma obisnuiesc ca daca nu ma obisnuiesc  o sa faca reclamatie la firma cu lentilele ,sa imi faca 2 perechi de  ochelari una de aproape si alta de distanta. Eu am impresia ca uneva au gresit,oare ce sa fac?
Ochelarii progresivi au o problema. Chiar si cele mai bune lentile din lume nu asigura un camp vizual perfect mai mare de 30 grade (15 stanga, 15 dreapta). Din acest motiv toti purtatorii de ochelari progresivi manifesta sindromul lupului - trebuie sa intoarca capul ca sa vada bine in laterale. O problema imediata care apare este la condus masina. Daca cu ochelari normali (distanta sau aproape) mai prinzi ceva cu coada ochiului, la progresivi nu se intampla. Asta se intampla din cauza ca nu pot face trecerea de la distanta (sus) la aproape (jos) pastrand distanta focala. In consecinta ar trebui sa existe lentile progresive stanga si lentile progresive dreapta, modele de ochelari mulati pe fata fiecaruia si poate lucrurile s-ar corecta cumva. Dar nu exista.
In ceea ce te priveste. Inchide cate un ochi si fa trecerea de la distanta la aproape cu celalalt. Dupa care incepi sa rotesti capul cate putin si repeti fixand aceleasi lucruri. Asa vezi care lentila nu merge.

Edited by adip1962, 27 September 2023 - 18:11.


#5
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.03.2008

 simi_n22, on 27 septembrie 2023 - 17:27, said:

in bistrita s-a tot facut reclama  pentru ochelari cu reducere firma;UNIKOPTIK din brasov tel 0737600007 str ZIZINULUI nr 96 unde am mers si eu . am facut o consultatie cu dr LUNGU GABRIELA OPTOMETRIST A recomandat  ochelari progresivi care au sosit dupa 2 saptamani.astazi am ridicat ochelarii care au costat 1200 roni ,am achitat mi s-a recomandat  sa nu conduc cateva zile si sa astept sa ma obisnuiesc  in jur de o luna de zile . Am mers acasa  si am constatat ca de la distanta vad foarte bine iar de aproape e dezastru,vad mai bine de aproape cu ochelari de 2,5+  de la kaufland. Cu ochelarii noi  nu focalizeaza corect respectiv la un laptop cu diagonaka de 15 inci vad clar numai jumatatea ecranului iar daca intorc capul cu 30 grade vad si poartea cealalta corect dar nu o mai vad pe cealalta. Am sunat la firma  si mi s-a spusa ca trebuie sa ma obisnuiesc ca daca nu ma obisnuiesc  o sa faca reclamatie la firma cu lentilele ,sa imi faca 2 perechi de  ochelari una de aproape si alta de distanta. Eu am impresia ca uneva au gresit,oare ce sa fac?
am facut si eu acum 1 luna o pereche de ochelari cu progresive............depinde de calitatea lentilelor.......eu am pus ESSILOR la 1100/bucata !!! nu au nici o problema ...

#6
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Recomandarea  „Răbdare, te vei acomoda!” la mine s-a adeverit!
În primele 2 săptămâni aveam uneori chiar senzația de lipsă de echilibru.
După două luni ochelarii au devenit o ...bijuterie. M-am acomodat perfect.
10 ani nu mi-au mai trebuit alții.

#7
simi_n22

simi_n22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2006
lentilele le- am luat cu cel mai mare camp vizual careaau fost 500 roni in plus

#8
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Nici eu nu pot conduce cu lentile progresive. După mine, cred că aceste lentile sunt bune doar în spații în care folosești trecerea blândă de la distanță la aproape (lucru la birou sau la catedră), dar în situații în care ai nevoie de vederea laterală sau mișcări rapide ale ochilor (priviri în oglinzile retrovizoare laterale sau cuprinderea în sfera vizuală a pietonilor sau a altor obiecte în mișcare) nu sunt bune deloc. Probabil că specialiștii știu care sunt cauzele, eu personal cred că e mult marketing cu lentilele astea progresive. Și mai cred că s-a ajuns aici din rațiuni estetice, care au avut câștig în fața celor ale eficienței (s-au eliminat celebrele "pastile" pe care le vedeam în lentilele părinților și bunicilor noștri).

#9
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005

 simi_n22, on 27 septembrie 2023 - 17:27, said:

... nu focalizeaza corect respectiv la un laptop cu diagonaka de 15 inci ... oare ce sa fac?

Pentru laptop o pereche de ochelari de 2,5+. Cel mai bine iei laptop-ul la magazin și faci acolo proba cu diverse dioptrii.
Pentru afară o pereche de ochelari bifocali: distanță + aproape, unde trebuie ținut cont că aproape este pentru citit de pe mobil, deci 2,75 / 3,00 probabil.
Cei progresivi sunt o aiureală, mai ales dacă au trei dioptrii.

 takis, on 27 septembrie 2023 - 19:09, said:

... (s-au eliminat celebrele "pastile" ...).
Acum bifocalii se fac pe același suport.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate