Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Google Analytics 4 si Gdpr

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
N-am inteles o chestie cu gdpr. Ce inteleg e ca se pot stoca date personale NUMAI cu acordul userului
Pai bun, atunci daca nu stochez date personale (PII) , in mod express nu stochez ipul userului, pot stoca date despre paginile pe care le viziteaza utilizatorii mei, fara ca ei sa ceara acordul ?
Spre ex, GA4 > Granular location and device data collection, nu stocheaza ipul userului. Prin urmare pot activa pe site ul meu acest tool fara acordul userului ?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Collect granular location and device data
You have the option to enable/disable the collection of granular location-and-device data on a per-region basis. Analytics collects this data by default. If you disable this feature, then Analytics does not collect the following data:
City
Latitude (of city)
Longitude (of city)

Browser minor version
Browser User-Agent string
Device brand
Device model
Device name (wtf de ce ai nevoie de asta?)
Operating system minor version
Platform minor version
Screen resolution

Astea-mi suna a PII, mai ales ca device name are de obicei numele userului (e.g. Mike's iPhone)

#3
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
pe mine tot ce ma intereseaza dpdv al analizelor GA, e sa vad ce pagini au fost vizitate si nr de vizitatori (unici si reintorsi).
o solutie in directia asta imi trebuie. nu am nevoie de PII.
daca stii o solutie in directia asta, as aprecia daca mi-ai zice. vreau sa evit cum pot posibilitate ca userii sa blocheze cookieurile de analiza, cu ublock origin (sau asemanator)

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Vezi Matomo - https://matomo.org/g...matomo/privacy/
Stiu ca are ceva functie de anonimizare a datelor, plus ca poti instala pe hostingul tau si doar tu ai acces la toate datele.
https://matomo.org/gdpr-analytics/
Vezi ca la tracking va trebui sa modifici pe acolo niste reguli, codul de tracking e blocat de ad blockere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate