Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Ce emulatoare folosiți?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
Bună! Voi ce emulatoare de console folosiți (dacă folosiți), și care ar fi cele mai bune emulatoare pentru o anumită consolă? M-am documentat înainte de a crea topicul, și nu am găsit un topic în care să se vorbească de emulatoare la modul general, ci numai de unul în mod special. Care ar avea cel mai mare nivel de accuracy și cele mai multe jocuri compatibile? Eu am folosit până acum nu demult următoarele (mi s-au părut cele mai bune), acum nu prea mai am timp de ele:

Home:
- NES și PC Engine (inclusiv PC Engine CD): Mesen2
- Sega Genesis: bătrânul Kega Fusion
- SNES: Snes9x
- PlayStation: DuckStation
- PlayStation 2: pcsx2 (ceva probleme grafice la anumite jocuri testate)
- GameCube: Dolphin

Handheld:
- Game Boy și Game Boy Color: SameBoy (la ăsta nu poți seta să-ți ducă salvările în alt folder)
- Game Boy Advance: mGBA
- PlayStation Portable: PPSSPP
- Nintendo DS: melonDS și DeSmuME (aici încă nu mă pot hotărî care e mai bun, nu le-am testat suficient)

Arcade: MAME (absolut genial, îl consider regele emulatoarelor, poate emula atât arcade-uri, cât și anumite console și PC-uri, numai că unele nu sunt ușor de configurat), iar pentru a vedea nivelul de compatibilitate la momentul actual, mă ghidez după site-ul adb.arcadeitalia.net (acolo îți spune și toate fișierele de care ai nevoie pentru a rula un joc, ai și descrieri și imagini, tot ce trebuie)

La Nintendo 64 și Sega Saturn nu știu care ar fi mai bune, sunt mai multe variante ieșite pe github.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
yuzu pentru switch

#3
thera34

thera34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2007
Salut,

In general nu mai folosesc emulatoare de ceva vreme, dar pt SNES as recomanda higan by byuu/Near, la capitolul accuracy/compatibility cred ca e cel mai bun.

#4
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Retroarch când am chef de ceva retro, îl am instalat pe Nintendo Switch pentru că e comod de jucat pe controlerul de pe switch și îl leg la tv dacă vreau ecran mare. Merge instalat din el cores care sunt emulatoarele, un fel de addons.
mGBA am incercat, mame, neogeo (FBAneo) metal slug, demențială seria de jocuri le am instalate, foarte distractiv. Băgat cu shader să arate ca un ecran CRT (ca și pe aparate arcade) cu bezel neo-geo stânga dreapta să afișeze tot ecranul 16:9. Are și auto save, auto load la închidere / deschidere in setări.

#5
tomoro0505

tomoro0505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.11.2014
Că tot mi-am amintit. Pentru cei care folosiți MAME și vreți să setați controalele și display-ul la un anumit joc, deschideți jocul, apăsați orice tastă să treceți de chenarul ăla albastru (este un chenar care apare tot timpul când deschizi un joc pe MAME), și apăsați tasta TAB. O să vă apară un meniu de unde puteți configura totul după bunul plac. Dacă vreți ca imaginea să nu fie turtită, ori anumiți pixeli să se afișeze greșit, recomand ca din meniul ăsta de care ziceam să dați pe Video Options > Screen #0, și să setați Non-Integer Scaling pe Off.

 yuukan, on 26 septembrie 2023 - 14:26, said:

Retroarch când am chef de ceva retro, îl am instalat pe Nintendo Switch pentru că e comod de jucat pe controlerul de pe switch și îl leg la tv dacă vreau ecran mare. Merge instalat din el cores care sunt emulatoarele, un fel de addons.
mGBA am incercat, mame, neogeo (FBAneo) metal slug, demențială seria de jocuri le am instalate, foarte distractiv. Băgat cu shader să arate ca un ecran CRT (ca și pe aparate arcade) cu bezel neo-geo stânga dreapta să afișeze tot ecranul 16:9. Are și auto save, auto load la închidere / deschidere in setări.

O, da, pe NeoGeo ai o colecție impresionantă de jocuri bune. Ai serii precum Fatal Fury, Metal Slug, Art of Fighting, The King of Fighters, Smaurai Shodown, World Heroes, etc. Apropo de Metal Slug. Cei care au făcut Metal Slug au lucrat în trecut la Irem; dacă joci Geo Storm de la Irem o să vezi asemănările izbitoare cu Metal Slug (sunet, grafică, gameplay). The Last Resort și Pulstar (și cred că și Blazing Star) sunt făcute de ăia care au făcut originalele R-Type (tot Irem). Mai ai Neo Turf Masters, care e un joc de golf extrem de bun (se vede că a fost lucrat la detaliu, fizica mingii de golf e foarte bună).

@tigerheart și @thera34, încă nu am încercat yuzu și higan, le voi încerca. După o căutare am văzut că higan are o versiune mai nouă numită ares, și se pare că suportă mai multe platforme. De curiozitate, am testat un joc de PC Engine CD pe ares (anume Akumajou Dracula X - Chi no Rondo, mai exact: Castlevania - Rondo of Blood, prequelul la Symphony of the Night), și am fost foarte mulțumit de felul cum l-a emulat, chiar mai bine decât pe Mesen2.

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
M-am jucat cu ePSXE (PS1) si cu pcsx2. Numai ca nu ma impac deloc cu gamepadurile - nu mi-au placut niciodata.
La ambele am obtinut rezultate OK, dar nu pot spune ca am testat zeci de jocuri. In general stateam mult pana configuram emulatorul apoi ma jucam 10 minute si imi dadeam seama ca m-a plictisit configurarea =))
Din nostalgie, am incercat cateva emulatoare de Spectrum. Toate au mers.
Am oarecum in plan sa incerc emulatorul de Xbox, Xenia, pentru a incerca RDR1. Sincer, mi-e lene si sunt convins ca nu va fi 100% functional jocul, asa ca voi face schema asta intr-un weekend cand nu am nimic altceva de facut.

#7
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010

 tomoro0505, on 26 septembrie 2023 - 18:50, said:

O, da, pe NeoGeo ai o colecție impresionantă de jocuri bune. Ai serii precum Fatal Fury, Metal Slug, Art of Fighting, The King of Fighters, Smaurai Shodown, World Heroes, etc. Apropo de Metal Slug. Cei care au făcut Metal Slug au lucrat în trecut la Irem; dacă joci Geo Storm de la Irem o să vezi asemănările izbitoare cu Metal Slug (sunet, grafică, gameplay). The Last Resort și Pulstar (și cred că și Blazing Star) sunt făcute de ăia care au făcut originalele R-Type (tot Irem). Mai ai Neo Turf Masters, care e un joc de golf extrem de bun (se vede că a fost lucrat la detaliu, fizica mingii de golf e foarte bună).
Le-am jucat pe toate, de mai multe ori excepție Irem care nu se compară cu Metal Slug, sunt destule să satisfacă nevoia de joacă, am 1,2,3,4,5,X copia nu are valoare, astea sunt ce trebuie, îmi place că sunt grele și nu te plictisești ca și la alte jocuri de gen side shooter / scroller, le poți compara lejer la calitate cu jocuri actuale pixelart indie.
Am jucat și terminat și Castlevania SOTN, singurul care mi-a plăcut, restul nu prea mai fac față trecerii timpului, sunt prea simpliste și mă plictisesc repede.

Edited by yuukan, 26 September 2023 - 19:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate