Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Anorexia in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
soaref

soaref

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2007
Salut,
Am o fetita de 12 ani diagnosticata cu anorexie.
Suntem in contact cu un psiholog si un psihiatru, incercam sa o hranim acasa, dar fara prea mult succes, continua sa slabeasca.
Desi in unele articole am gasit ca in Romania ar fi in jur de 400.000 de oameni afectati de diverse tulburari de alimentatie, nu am gasit deloc resurse: forumuri, grupuri de suport, etc.
Exista ceva pe anorexie-bulimie.ro, dar forumul nu mai functioneaza, nici grupurile de suport.

Mai exista parinti care se confrunta cu aceasta problema?
As dori sa discutam ce tratamente ati urmat, ce spitale, etc.

Multumesc!

#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postsoaref, on 25 septembrie 2023 - 10:06, said:

Salut,
Am o fetita de 12 ani diagnosticata cu anorexie.
Suntem in contact cu un psiholog si un psihiatru, incercam sa o hranim acasa, dar fara prea mult succes, continua sa slabeasca.
Desi in unele articole am gasit ca in Romania ar fi in jur de 400.000 de oameni afectati de diverse tulburari de alimentatie, nu am gasit deloc resurse: forumuri, grupuri de suport, etc.
Exista ceva pe anorexie-bulimie.ro, dar forumul nu mai functioneaza, nici grupurile de suport.

Mai exista parinti care se confrunta cu aceasta problema?
As dori sa discutam ce tratamente ati urmat, ce spitale, etc.

Multumesc!

La Parhon ati fost cu copilul?
Ca de acolo se incepe normal cu investigatia..

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai ce altceva se poate face, diagnostic si tratament... vezi la o unitate medicala ce zice ca trebuie sa ia. In functie de analize tratamentele sunt personalizate.

Edited by andreic, 25 September 2023 - 10:27.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
andreic, grupurile de suport si experientele altora ajuta mult in cazurile de probleme psihologice.
@initiator/initiatoare: era forumul slabute.ro, nu stiu daca mai functioneaza. Acolo mai erau discutii despre astfel de probleme.
Merita sa incerci si pe retele sociale, gen reddit sau facebook.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Dar care este cauza acestei tulburãri de alimentatie?
Asa a fost dintotdeauna sau puteți face legãtura între un anumit eveniment și apariția problemei?

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcorinadaniela, on 25 septembrie 2023 - 10:41, said:

Dar care este cauza acestei tulburări de alimentatie?


Nu există o singură cauză a acestei boli. Sunt multe, acumulate.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista tratamente pentru boala asta si nu se cunoaste cauza exacta
Vecina are o fata cu anorexie
Acum fata e mai mare - a terminat facultatea

Ei bine ... femeia a urmat psihologia doar ca sa-si ajute fata
Colaboreaza cu nutritionisti, dieteticieni - mai ales cei de la echipe sportive care nu sunt tocmai ieftini
Eu sunt din Constanta iar vecina a lucrat inclusiv cu oameni din echipa care se ocupa de alimentatia Simonei Halep
Reuseste sa tina afectiunea sub control dar efortul financiar este destul de ridicat

Cam asta e din pacate

#8
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Puteti sa incercati cu un complex de vitamine B-complex pentru copii
Tipul asta de vitamine dau o foame de la care nu te poti abtine de la mancare

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Cat are BMI-ul, sunt multi care daca te vad putin mai slab, gata esti anorexic...

Eu intre 18 si 30 ani aveam un BMI de 17.6 (1.70m cu 52 kg)... care e o greutate sub cea normala (54.7 - 74Kg) dar nu inseamna ca eram anorexic....
Daca are BMI-ul peste 16 eu zic sa nu te stresezi... e mult mai usor sa pui cateva Kg decat sa dai jos cateva...

E o problema muult mai mare cu obezitatea in lume decat cu anorexia...

Vedeti sa nu cadeti in cealalta extrema... eu am pe cineva in familie, care la fel copilul era slab la varste fragede (6-14 ani) si l-a indopat cu vitamine si CAVIT... si tipul acum are obezitate morbida... (1.85m cu 140 KG - BMI - peste 40)

Edited by mirel3003, 25 September 2023 - 10:58.


#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmirel3003, on 25 septembrie 2023 - 10:56, said:

Cat are BMI-ul, sunt multi care daca te vad putin mai slab, gata esti anorexic...

Eu intre 18 si 30 ani aveam un BMI de 17.6 (1.70m cu 52 kg)... care e o greutate sub cea normala (54.7 - 74Kg) dar nu inseamna ca eram anorexic....
Daca are BMI-ul peste 16 eu zic sa nu te stresezi... e mult mai usor sa pui cateva Kg decat sa dai jos cateva...

E o problema muult mai mare cu obezitatea in lume decat cu anorexia...

Vedeti sa nu cadeti in cealalta extrema... eu am pe cineva in familie, care la fel copilul era slab la varste fragede (6-14 ani) si l-a indopat cu vitamine si CAVIT... si tipul acum are obezitate morbida...

Cavit ne dadeau si noua pe timpul lui Ceasca.
Cand aveam unul grasut in clasa il stia toata scoala.
Dar eram toata ziua afara la alergat si batut mingea
Sunt  multi copii supraponderali acum din cauza miliardului de dulciuri si chipsuri la care au acces, plus lipsa acuta de miscare, plus nasul in ecrane.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmirel3003, on 25 septembrie 2023 - 10:56, said:

Eu intre 18 si 30 ani aveam un BMI de 17.6 (1.70m cu 52 kg)... care e o greutate sub cea normala (54.7 - 74Kg) dar nu inseamna ca eram anorexic....
Daca are BMI-ul peste 16 eu zic sa nu te stresezi... e mult mai usor sa pui cateva Kg decat sa dai jos cateva...


1.75 si 50kg aveam in liceu la un moment dat. Habar n-am daca era vreo boala sau ceva cu capul, dar aveam probleme cu alimentatia, mancam putine chestii si in cantitati mici. De multe ori aveam senzatia de greata daca mancam mai mult. Acum am 73kg la 41 de ani, mananc absolut normal. Am inceput sa iau in greutate prin facultate, luasem atunci niste suplimente cu spirulina si au inceput sa se stranga kilogramele. Habar n-am daca a fost o chestie psihologica sau alea chiar au avut efect.

Edited by george_alexandru, 25 September 2023 - 11:14.


#12
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
face psihoterapie? cam aia e cheia... nu vitaminele si consultatiile la parhon

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmirel3003, on 25 septembrie 2023 - 10:56, said:

Cat are BMI-ul, sunt multi care daca te vad putin mai slab, gata esti anorexic...

BMI-ul a fost demontat de ceva vreme ca un etalon pentru sanatate sau raport bun intre inaltime si greutate.
Este irelevant.

#14
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View PostAlexEn, on 25 septembrie 2023 - 12:12, said:

BMI-ul a fost demontat de ceva vreme ca un etalon pentru sanatate sau raport bun intre inaltime si greutate.
Este irelevant.

Nu are treaba cu sanatatea, dar ca raport intre inaltime si greutate este singurul indicator folosit... asa ca....

#15
soaref

soaref

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2007

View PostMoinesti72, on 25 septembrie 2023 - 10:25, said:


La Parhon ati fost cu copilul?
Ca de acolo se incepe normal cu investigatia..

Nu am fost la Parhon, am fost la sedinte cu psiholog si psihiatru. Din pacate acum am ajuns la Obregia deoarece fetita tot scadea in greutate.

View Postpelecaci, on 25 septembrie 2023 - 11:15, said:

face psihoterapie? cam aia e cheia... nu vitaminele si consultatiile la parhon

Face psihoterapie, dar asta e de durata. Acum prioritatea este sa oprim scaderea in greutate. Sa ajunga sa manance a.i. sa poata sa creasca in greutate.

View Postmirel3003, on 25 septembrie 2023 - 10:56, said:

Cat are BMI-ul, sunt multi care daca te vad putin mai slab, gata esti anorexic...

Eu intre 18 si 30 ani aveam un BMI de 17.6 (1.70m cu 52 kg)... care e o greutate sub cea normala (54.7 - 74Kg) dar nu inseamna ca eram anorexic....
Daca are BMI-ul peste 16 eu zic sa nu te stresezi... e mult mai usor sa pui cateva Kg decat sa dai jos cateva...

E o problema muult mai mare cu obezitatea in lume decat cu anorexia...

Vedeti sa nu cadeti in cealalta extrema... eu am pe cineva in familie, care la fel copilul era slab la varste fragede (6-14 ani) si l-a indopat cu vitamine si CAVIT... si tipul acum are obezitate morbida... (1.85m cu 140 KG - BMI - peste 40)

BMI-ul ei este 13.5 acum ... foarte mic, nu e vorba numai de BMI, problema e ca nu mai mananca intuitiv ... la mese trebuie sa stam langa ea si sa insistam sa manance

View PostAlexEn, on 25 septembrie 2023 - 10:30, said:

andreic, grupurile de suport si experientele altora ajuta mult in cazurile de probleme psihologice.
@initiator/initiatoare: era forumul slabute.ro, nu stiu daca mai functioneaza. Acolo mai erau discutii despre astfel de probleme.
Merita sa incerci si pe retele sociale, gen reddit sau facebook.
multumesc ... am gasit forumuri si grupuri in US si UK, din pacate nimic in Romania. Ma interesa cum se trateaza anorexia aici la noi.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu cat de raspandite sunt la noi grupurile de suport pentru anorexie/bulimie. Incearca pe forumul pe care ti l-am indicat mai sus daca mai este activ.
Psihoterapia inca nu e privita ca ceva normal (nu ma refer exclusiv la tulburari de alimentatie) si inca e mentalitatea ca daca te duci la psiholog esti nebun.

Felicitari ca ati luat masuri si nu ati ignorat problema. Va doresc multa putere in continuare si voua si fetitei.

View Postmirel3003, on 25 septembrie 2023 - 12:40, said:

Nu are treaba cu sanatatea, dar ca raport intre inaltime si greutate este singurul indicator folosit... asa ca....

Cine il foloseste? Nu ma refer la amatori.
Procentul de grasime corporala este relevant.

Edited by AlexEn, 25 September 2023 - 13:08.


#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAlexEn, on 25 septembrie 2023 - 13:07, said:

Psihoterapia inca nu e privita ca ceva normal (nu ma refer exclusiv la tulburari de alimentatie) si inca e mentalitatea ca daca te duci la psiholog esti nebun.


Pai conteaza ?? E vorba de un copil. Nici nu e nevoie sa stie nimeni daca nu e absoluta nevoie. Partea mai rea este ca o sedinta sub 250 de lei nu se prea gaseste.  Dar asta e, pentru sanatate faci ce trebuie.

Multa sanatate

#18
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View Postsoaref, on 25 septembrie 2023 - 13:00, said:


Nu am fost la Parhon, am fost la sedinte cu psiholog si psihiatru. Din pacate acum am ajuns la Obregia deoarece fetita tot scadea in greutate.
Foarte bine ati facut!
Nu din pacate, chiar e bine ca ati ajuns la Obregia, acolo e o echipa specializata pentru asa ceva si o sa-ti ajute fetita.
Sunt multi parinti in tara care se confrunta cu anorexia adolescentilor, mai ales fetite, dar nu au posibilitatea sa ajunga la Bucuresti.
Trebuie sa aveti multa rabdare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate