Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Ambrozia - un fenomen in Romania

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,924
  • Înscris: 15.06.2007
In germania pe tarlalele nelucrate au fost date voluntarilor sa se ocupe de ele, sa puna diverse plante ornamentale. Stiu de la niste prieteni de familie care s-au pensionat, si faceau un fel de munca patriotica pe malul Rinului pe langa Bingen , numa sa nu creasca buruieni, ambrozie.

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,114
  • Înscris: 14.10.2008
Da, am probleme cu ragweed incepand cu anul 2015, cu varsta de 30 de ani. Aer conditionat in camera mi-am montat in 2011, am alergie si fara el sau pe strada in locuri cu vegetatie, insa pana in 2015 nu stiam ce e aia alergie, adica nah, am o rinita cronica de o viata (medicii initial ziceau ca sa imbatranesc, acum zic ca deviatie de sept) dar alergia e foarte deranjanta cu cate 5 stranuturi unul dupa altul, secretii apoase care curg efectiv. Plus mancarimi de ochi si de nas.

AC-ul l-am dezinfectat periodic.

#57
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,199
  • Înscris: 17.01.2012

 alex342, on 24 septembrie 2023 - 18:14, said:

In ultimii ani fenomenul asta numit ambrozie a luat amploare,
...
Pt cei care nu isi curata terenul de ambrozie puscaria ar trebui sa ii manance.
...
si totusi lucururile nu s-au miscat deloc. Au zic ca fac controale, ca dau amenzi ca pe ma-sa si pe ta-su.. totusi au stat cu degetul in fund.

Statul la stat. Terenuri sufocate de ambrozie. Primarii se fac că nu văd și evită să dea amenzi


hai să-ți zic adevărul! :P
cei MAI mari (de departe) proprietari de terenuri acoperite cu păduri de ambrozie sunt ..., surprizăăă: PRIMĂRIILE!!!

și d-aia nu se dau amenzi, că s-ar consuma tot PIB-ul țării pe 2024 pe amenzi!!! :)

capisci? :o

#58
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Neaceasca85, on 25 septembrie 2023 - 11:21, said:

Da, ................ am o rinita cronica de o viata (medicii initial ziceau ca sa imbatranesc, acum zic ca deviatie de sept) dar alergia e foarte deranjanta cu cate 5 stranuturi unul dupa altul, secretii apoase care curg efectiv. Plus mancarimi de ochi si de nas...
Imbatranesti...
Intre 30 si 40% din bucuresteni sufera de rinita acuta datorata poluarii. Cei carora le curge nasul dimineata, nu trebuie sa va mai duceti la orelist, asta e.
Basca alergiile...
Eu sunt alergic la praf, o medie cam de 10 stranuturi, trece daca ma spal repetat cu apa pe fata.
N-am nicio treaba cu ambrozia... Creste pe langa strazi. Le mai taie "taranii", dar in general nu au nicio treaba cu alergiile. In schimb, orasenii mutati la tara... dupa mine asta este cel mai rau. Vrei sa scapi de oras, te muti la tara si apoi vrei sa faci din tara aia, oras. Stai dracului la bloc daca-ti pute balega! :)

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,114
  • Înscris: 14.10.2008
Stii bine ca eu zic ca te muti la taranoaia, trebuie sa iti asumi automat lipsa gaz (lemn si butelie), lipsa canalizare (fosa, hazna sau latrina), curent cu intreruperi la vreme rea. Nu poti face oras din tara. Am crescut la tara, o vizitez frecvent dar nu vreau sa mai dorm acolo. Alergia ma ia oriunde, la oras am 2 vecini cu jungla, unul langa mine, le place sa stea vara afara la umbra si ca sa nu ne mai uitam noi la ei. De aia au lasat sa creasca totul.

#60
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011

 kolfleading, on 25 septembrie 2023 - 07:00, said:

Ignoranta si fudulia merg mana-n-mana in acest citat.
Să ai și tu, o zi bună  😉

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,851
  • Înscris: 07.02.2003

 gushpi, on 25 septembrie 2023 - 11:57, said:

hai să-ți zic adevărul! Posted Image
Ala nu e adevarul... cei mai mari sunt terenurile private de fapt.

Edited by andreic, 25 September 2023 - 20:01.


#62
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.09.2019
Abordarea cu starpirea ambroziei mi se pare gresita, cauza de baza e la om, nu la natura...

M-ar mira sa se obtina rezultate marete in privinta asta...

Si probabil o sa se descopere apoi alte buruieni care creeaza probleme alergice...

Eu as merge pe tratamente de desensibilizare pentru cei afectati mai sever, pana la urma asta e, alergia e o functionare defectuoasa a sistemului imunitar, acolo trebuie intervenit...

#63
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Eminescian, on 25 septembrie 2023 - 22:47, said:

alergia e o functionare defectuoasa a sistemului imunitar, acolo trebuie intervenit...
Asa cum au mai spus si alti colegi, eu nu am intalnit in generatia mea asa ceva.
Cand copii mei au ajuns in scoala au avut un coleg care nu putea manca nimic, fara aprobarea parintilor. Atunci am vazut ce inseamna alergiiile.
Acum, copii mei au prieteni care au la randul lor copii si pe care ii trateaza cu inhalatii si alte metode, pentru ca au alergii.
Ceva e in neregula si nu e vorba de ambrozie.

Edited by pasilla, 25 September 2023 - 23:01.


#64
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,176
  • Înscris: 04.03.2014
Eu am devenit alergic la ceva dracie de polen in primavara 2021, a fost chiar nasol vreo doua luni de stranutat si injur, apoi s-a atenuat in 2022 si a revenit in 2023.  La alergolog nu am fost inca.

Ce a fost diferit in primavara 2021? Un an intreg de carantine covid masti si dezinfectat mainile de n ori + un an fara tigari. Go figure...




#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu cred ca am atins dezinfectaul ala de 10 ori in toata pandemia. Se stie ca e nenorcit.

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,851
  • Înscris: 07.02.2003
De aia se foloseste in spitale de cel putin 10-20 ori pe zi :P

#67
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 crisstonne, on 25 septembrie 2023 - 15:15, said:

Să ai și tu, o zi bună  ��
O sa am, dupa ce trece sezonul de ambrozie.
Momentan imi lacrimeaza si ma ustura ochii incat nu vad destul de bine sa pot conduce un autoturism. Mi-e teama sa nu lovesc vreun pieton, ca nu vad bine. Am reprize de stranut in rafala pana imi curge sange pe nas. N-am mai dormit o noapte fara intrerupere de vreo saptamana, ma trezesc de cateva ori pe noapte ca nu pot sa respir. A aparut si o tuse seaca din plamani. Iar medicamentele de ameliorare a simptomelor imi provoaca somnolenta. Posted Image

 pasilla, on 25 septembrie 2023 - 22:59, said:

Ceva e in neregula si nu e vorba de ambrozie.
Vezi poza din atasament.

 ionutzitaly, on 26 septembrie 2023 - 00:02, said:

Ce a fost diferit in primavara 2021? Un an intreg de carantine covid masti si dezinfectat mainile de n ori + un an fara tigari. Go figure...
La tine cred ca e un caz de sindrom Dunning-Kruger.



.

Attached Files


Edited by kolfleading, 26 September 2023 - 10:26.


#68
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

 kolfleading, on 26 septembrie 2023 - 10:24, said:

Vezi poza din atasament.

Revelatoare poza. Cred ca avem o gramada de teren lasat in paragina pe care creste ambrozia nestingherita. Probabil in trecut (colegii spun ca nu existau asa multe persoane alergice la ambrozie) deoarece inainte se lucra aproape tot terenul. Acum zace nelucrat si cresc toate kkt-urile pe el. De aici si cantitatea enorma de ambrozie, cantitatea industriala de spori de ambrozie in aer.

#69
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ambrozia produce foarte mult polen (de aceea este si foarte invaziva).
Pe vremuri garantat nu era atata ambrozie.

#70
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,199
  • Înscris: 17.01.2012

 alex342, on 26 septembrie 2023 - 10:28, said:

Probabil in trecut (colegii spun ca nu existau asa multe persoane alergice la ambrozie) deoarece inainte se lucra aproape tot terenul. Acum zace nelucrat si cresc toate kkt-urile pe el. De aici si cantitatea enorma de ambrozie, cantitatea industriala de spori de ambrozie in aer.

era și-n trecut pământ nelucrat, dar atunci creșteau „ciulinii bărăganului” (panait istrati, dacă-ți amintești Posted Image )
nici drakku n-a scris despre „ambrozia covurluiului”

(și a avut și moldova poieții ei Posted Image )

Edited by gushpi, 26 September 2023 - 11:45.


#71
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 kolfleading, on 26 septembrie 2023 - 10:26, said:

Momentan imi lacrimeaza si ma ustura ochii incat nu vad destul de bine sa pot conduce un autoturism. Mi-e teama sa nu lovesc vreun pieton, ca nu vad bine. Am reprize de stranut in rafala pana imi curge sange pe nas. N-am mai dormit o noapte fara intrerupere de vreo saptamana, ma trezesc de cateva ori pe noapte ca nu pot sa respir. A aparut si o tuse seaca din plamani. Iar medicamentele de ameliorare a simptomelor imi provoaca somnolenta.
Salut,
Ce tratament ai?

Atoprin ia/a luat cineva impotriva alergiei?

#72
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 iuliangrecu, on 26 septembrie 2023 - 12:00, said:

Ce tratament ai?
  • Aerius dimineata (pentru ca provoaca mai putina somnolenta decat Xyzal),
  • Xyzal seara
  • Olynth
  • Dymista (spray nazal anti-histaminic) - pentru rinita alergica
  • si de vreo 2 - 3 ani a trebuit sa adaug si inhalator Symbicort Turbuhaler (este medicament pentru astm bronsic, eu n-am astm, dar calmeaza tusea provocata de reactia alergica). O tuse seaca, grea, care parca imi vine din stomac.
Am problema asta in fiecare an, cam din 15 August pana prin 10 - 15 Octombrie, cand incep ploile de toamna.
Simptomele de astm bronsic sunt relativ nou aparute.
Anul acesta am cea mai urata iritatie la ochi - trebuie sa ma ocup si de asta.

Edited by kolfleading, 26 September 2023 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate