Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Adio permis

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#199
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Au si ei legi proaste ca orice tara dar nu se compara cu Romania. Ei dau putere totala la politai, in Romania politaiul e destul de limitat, un lucru bun avand in vedere ca politia infractorul nr.1 al tarii. Problema romaniei sunt legile total aiurea gandite + infrastructura care nu functioneaza nici macar cu legi normale daramite cu legi aiurea cum avem noi. Legile astea permit politaiului limitat sa dea amenzi ampulea daca se pozitioneaza in ceva boschet pentru 15 minute, pana e deconspirat de flashuri si waze.
Pe langa asta mai avem si instantele care judeca pe interes. In sua macar instantele sunt la mana mass media deci daca un caz e putin de mediatizat se da o sentina favorabila. Aici faza cu mediatizarea tine doar daca e la nivel national

#200
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005

 dtd234, on 04 octombrie 2023 - 10:58, said:

Legile astea permit politaiului limitat sa dea amenzi ampulea daca se pozitioneaza in ceva boschet pentru 15 minute, pana e deconspirat de flashuri si waze.
Formulat altfel - tu respecți legea doar dacă știi că e un polițist în zonă și ești supărat pe polițiștii ascunși care te prind călcînd pe bec.

#201
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 dtd234, on 04 octombrie 2023 - 10:58, said:

Au si ei legi proaste ca orice tara dar nu se compara cu Romania. Ei dau putere totala la politai, in Romania politaiul e destul de limitat, un lucru bun avand in vedere ca politia infractorul nr.1 al tarii. Problema romaniei sunt legile total aiurea gandite + infrastructura care nu functioneaza nici macar cu legi normale daramite cu legi aiurea cum avem noi. Legile astea permit politaiului limitat sa dea amenzi ampulea daca se pozitioneaza in ceva boschet pentru 15 minute, pana e deconspirat de flashuri si waze.
Pe langa asta mai avem si instantele care judeca pe interes. In sua macar instantele sunt la mana mass media deci daca un caz e putin de mediatizat se da o sentina favorabila. Aici faza cu mediatizarea tine doar daca e la nivel national
sper sa te mai prinda politia, sa iei amenzi si sa mai stai fara permis adica pieton :)
Esti pericol social bautura,viteza,incalcarea regulilor de circulatie.

#202
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru cei care confunda drumurile publice cu circuitul, am ramas tot pe primul loc la numarul de accidente mortale raportat la populatie. linkla articol.

#203
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 alin2pas, on 04 octombrie 2023 - 10:48, said:

În SUA legile se aplică, nu se discută. O lege care nu se aplică nu are sens să existe. Crezi că ar trebui abrogat codul rutier cumva?
Încearcă să nu te dai la o parte din calea poliției în SUA și vei avea permisul ridicat, amendă și asigurarea auto crescută substanțial pentru 4 ani. Se pare că americanilor nu le convine perspectiva.
Da,am vazut ce fac aia acolo,si nu,nu m-as pune impotriva lor,sau eva de genu'. La fel si in Ro,m-au oprit,mi-au comunicat,am luat la cunostinta,semnat,si aia a fost.

 aaaa4567, on 25 septembrie 2023 - 09:51, said:

Ce treaba faceai cu masina, btw? Posted Image
Iarta-ma,nu am mai intrat pe topic.La ce te referi,cand ai intrebat ce treaba faceam cu masina?

 cornel32, on 26 septembrie 2023 - 06:48, said:

80 in zona de 30Posted Image  ia-o si tu cu bicicleta acum...
Crede-ma ca o iau...5 luni de zile am sa tot o iau...

 underrated, on 26 septembrie 2023 - 07:07, said:

Babaiatule, tu esti motivul pentru care eu nu pot sa-mi trimit copilul singur la scoala. Ca ai tu o gioarsa de beamveu care “cere talpa”, faci 3 contravenții în 2 secunde, intri pe acostamente, depășești pe trecerile de pietoni și alte nimicuri d-astea,plus nu înveți nimic din suspendările trecute,și pe urmă te vaiți ca “ai mușcat-o”.
Babaiatule sa-i zici la fecioru tau.Sau la pretena ta.In rest,daca atat ai ramas in cap,cu gioarsa,si cu mai stiu eu ce,esti PENIBIL.

 E91, on 26 septembrie 2023 - 07:14, said:

cum adica contestatie?
la ce?

omu' a mers cu 80 !!! in zona de 30 !!! WTF?!
ce e de contestat aici???
a si confirmat ca a gresit

daca omora 2-3 oameni e terorist deja ... despre ce vorbim?

foarte bine daca ramane jumatate de RO fara permis, la cum vad ca se conduce, mi s-ar parea normal!
Nu te contrazic...am gresit,imi asum fapta..aia e...Imi e 'ciuda' pe cei perfecti de aici,care comenteaza plini de ura,ca am gioarsa de BMW,si asa mai departe.Toti de pe acest forum,si nu numai,au facut greseli in trafic,si nu numai,nu au fost prinsi,si acum sunt moralisti.TOTI.

#204
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostExcelsior01, on 24 septembrie 2023 - 09:09, said:

N-am mai facut,am semnat PV-ul,platit amenda...am o 'problema',cand sunt vinovat,recunosc si aia e...acum incep sa realizez ca 5 luni fara permis e nasol in draci...dar...raul e deja facut...

Nu conteaza. Daca inca ai dovada, poti face contestatie. Daca contestatie e acceptata, iti iei banii pe amenda inapoi. Semnarea PV-ului nu inseamna ca iti 'accepti greseala' ci doar ca ai fost de fata si ai luat la cunostiinta ce ti-a comunicat politistul.
Or sa treaca repede 5 luni. L-am avut si eu suspendat tot pe perioada asta pana in Februarie anul asta, pentru radar si 'fuga' de ei. In total am strans vreo 2-3 ani de suspendari, la un moment dat te obisnuesti :))
Trimite PV-ul unui avocat, poate a gresit politistul ceva pe acolo si ai noroc - numele, CNP-ul, articolul de lege, data, orice.
N-are rost sa vinzi masina pentru 5 luni. Las-o acolo pe dreapta sa fie pregatita pt cand il iei inapoi.
Acum in Noiembrie incep si eu iar o suspendare de 3 sau 5 luni deci nu esti singurul :))

View Postradunic, on 04 octombrie 2023 - 14:31, said:

Formulat altfel - tu respecți legea doar dacă știi că e un polițist în zonă și ești supărat pe polițiștii ascunși care te prind călcînd pe bec.
Care varianta ti se pare mai corecta?
  • Politistul sta ascuns in boscheti sa te prinda pe radar si sa te arda fie mai tarziu, cand iti vine acasa procesul verbal, fie peste cativa km de condus in acelasi ritm
  • Politistul sta la vedere, e raportat pe waze si 'teribilistii' o lasa mai moale de frica sa nu piarda permisul
Parca datoria politiei era prevenirea. Degeaba mai e politie daca intre radar si echipajul care ii opreste ala omoara pe cineva.

#205
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,303
  • Înscris: 05.06.2002
si tu ce indatoriri ai?

#206
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgoldieczr, on 29 octombrie 2023 - 09:56, said:

Nu conteaza. Daca inca ai dovada, poti face contestatie. Daca contestatie e acceptata, iti iei banii pe amenda inapoi..
Nu exista. In maxim 15 zile putea face contestație. Au trecut de mult.

#207
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postdorin_2k, on 29 octombrie 2023 - 10:18, said:

Nu exista. In maxim 15 zile putea face contestație. Au trecut de mult.
Pai tocmai asta am zis si eu, daca inca era in perioada cu dovada. N-am stiut ca au trecut 15 zile

View PostFane, on 29 octombrie 2023 - 09:58, said:

si tu ce indatoriri ai?
Irelevant. Discutia era despre politistii ascunsi vs la vedere. Teribilisti vor exista mereu, doar politia e responsabila de reducerea numarului de accidente. Suntem pe locul intai din cauza incompetentei politiei, iar asta vine de la un teribilist (eu) cu multe suspendari in cazierul auto.

#208
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmihai_mc, on 24 septembrie 2023 - 19:50, said:

Ar fi interesant de implementat un sistem legat la calculatorul masini si la harta GPS si sa-ti taie acceleratia in localitati / restrictii de viteza.
La ce electronica exista acum pe masini e  posibil de implementat .

Ne indreptam exact spre asta. Dintr-un motiv simplu. Pentru ca masinile autonome sa poata circula intr-un trafic previzibil, trebuie ca toate masinile sa respecte semele si limitarile. Deci incet-incet, pe furis, se vor implementa restrictionari automate pe care soferul sa nu le poata incalca.

#209
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,303
  • Înscris: 05.06.2002

View Postgoldieczr, on 29 octombrie 2023 - 10:22, said:

... Discutia era despre politistii ascunsi vs la vedere….
in america radarele sunt denumite speed trap. cei ca time trebuie sa se teama in orice secunda un radar le-ar putea citi viteza si lua amenda, ramane fara permis.

View Postabac, on 29 octombrie 2023 - 10:30, said:



Ne indreptam exact spre asta. Dintr-un motiv simplu. Pentru ca masinile autonome sa poata circula intr-un trafic previzibil, trebuie ca toate masinile sa respecte semele si limitarile. Deci incet-incet, pe furis, se vor implementa restrictionari automate pe care soferul sa nu le poata incalca.
deja la noile Mazda cand depasesti viteza incep sa tiuie si tiuitul nu merge dezactivat decat cu alte functii folositoare ale masinii. e reglementare europeana.

#210
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostFane, on 29 octombrie 2023 - 11:18, said:

in america radarele sunt denumite speed trap. cei ca time trebuie sa se teama in orice secunda un radar le-ar putea citi viteza si lua amenda, ramane fara permis.
Uite ca nu suntem in America si chiar si asa ai dat un exemplu prost - consider soferii din America mult mai prosti decat noi. E o adevarata jungla tara aia si mie personal mi-ar fi frica sa conduc acolo.
Chiar si asa, scaderea numarului de accidente se face prin preventie. Cum spuneam mai devreme, tu ca politist degeaba stai ascuns si dai prin statie ca ala poate omoara pe cineva pana ajunge la urmatorul echipaj.
Eu seara cand vreau sa ies la fuga si-mi deschid waze-ul, daca vad 15 raportari de politie in orasul meu inchid motorul si las pe alta data.
Majoritatea suspendarilor mi s-au dat dupa ce am comis fapta. Dupa ce am depasit pe linie continua, dupa ce am mers cu viteza, dupa ce am derapat in intersectii si sensuri giratorii, dupa ce, dupa ce, dupa ce. Politia ar trebui sa tina cetatenii in siguranta de indivizi ca mine prin preventie, nu prin amenda si o luna suspendare dupa ce deja am incins asfaltul toata noaptea.

#211
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,412
  • Înscris: 29.01.2008
Am condus în SUA și chiar mi s-a părut mult mai relaxant decât în România. Poate e de vină și faptul că pentru o amendă de circulație poate crește foarte mult asigurarea în următorii 4 ani, iar pentru un accident cu victime se pot cere daune uriașe. Poliția e omniprezentă (am condus în Massachussetts și New York) atât cu mașini inscripționate, cât și „civile” și nu știi când te vede. Ce mi s-a părut ciudat: să mergi pe autostradă cu autoturismul cu aceeași viteză cu camioanele, că acolo limita de viteză nu e diferențiată în funcție de categorie (tipic 65 mile/h pe autostradă pentru toți, dar până la 70-72 nu îți are treabă poliția).

#212
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
N-am fost in America insa ce vad online e oribil. O gramada de soferi fara absolut nici o idee a spatiului de franare sau viteza cu care merg, extrem de multi neatenti, drogati sau bauti.. Chiar curand a fost un mare carambol in Louisiana din cauza cetii, un accident care nu cred ca s-ar fi intamplat in Europa la asa o amploare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FfV2EgnoXSk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici se vede clar cat de atenti si priceputi sunt soferii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-9yqXzZ16ns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus ca si scena curselor ilegale e la cu totul alt nivel. Facand parte dintr-o comunitate bazata pe asa ceva, aproape ca-mi e rusine sa spun ca n-am mers cu mai mult de 200kmh. Pentru majoritatea de acolo, 160-180mph (aproape 300kmh) sunt viteze de iesire relaxata
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ekV9M03OKgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa nu mai spun de 'evenimentele' sub numele de 'takeover' care sunt scoase din filme si foarte populare. Se blocheaza intersectii si bulevarde pentru asa ceva:
(Poate vi se pare ca este ceva organizat insa este complet ilegal, este extrem de comun ca multi oameni sa ajunga in spital in urma takeover-urilor, plus multi nevinovati implicati, mai ceva ca la raliurile din grupa B)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZG05wXHrPtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Atat de extrema e scena curselor ilegale incat multe state aplica legi 'no chase', adica daca cineva fuge de politie, politia nu are voie sa ii urmareasca. Adauga faptul ca se poarta foarte des placute false, deobicei chiar branduite, una din cele mai populare companii produce astfel de placute inscriptionate 'WILL RUN' (o sa fug) si e efectiv vestul salbatic.

Nu mai adaug popularitatea armelor si abuzurile politiei care la noi se limiteaza doar la niste amenzi fara sa fii nevinovat sau un drug test masluit.

Nu ridicati in slavi traficul din America, ar trebui sa fiti multumiti cu Romania.

Edited by goldieczr, 29 October 2023 - 12:00.


#213
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,303
  • Înscris: 05.06.2002

View Postgoldieczr, on 29 octombrie 2023 - 11:24, said:

...consider soferii din America mult mai prosti decat noi....
nu sunt niste schumacheri, ca tine....

#214
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

View PostFane, on 29 octombrie 2023 - 11:20, said:

deja la noile Mazda cand depasesti viteza incep sa tiuie si tiuitul nu merge dezactivat decat cu alte functii folositoare ale masinii. e reglementare europeana.

Tiuitul se opreste automat dupa un numar de secunde, tocmai ca sa nu umple de nervi soferul, prin reglementare europeana. Deci piuie de cateva ori si se opreste, chiar daca nu reduci viteza.

View Postgoldieczr, on 29 octombrie 2023 - 11:24, said:

consider soferii din America mult mai prosti decat noi.

Eu zic ca de departe Romanii sunt cei mai prosti soferi din lumea a doua. La mare distanta de restul europenilor si nord-americanilor.

Romanii sunt undeva la nivelul turcilor, sauditilor, irakienilor.

#215
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postabac, on 29 octombrie 2023 - 15:09, said:


Tiuitul se opreste automat dupa un numar de secunde, tocmai ca sa nu umple de nervi soferul, prin reglementare europeana. Deci piuie de cateva ori si se opreste, chiar daca nu reduci viteza.



Eu zic ca de departe Romanii sunt cei mai prosti soferi din lumea a doua. La mare distanta de restul europenilor si nord-americanilor.

Romanii sunt undeva la nivelul turcilor, sauditilor, irakienilor.
Am avut sansa sa lucrez in nordul Irakului,sa stii ca nu e chiar asa...sunt mai 'rai' decat noi.Imi place,nu-mi place,am comis-o.Vara asta am avut santier in judetul Iasi,am avut colegi din Constanta,Bihor si Danemarca.Cu totii au cazut de acord ca se conduce aiurea in Romania,dar cica in zona asta soferii sunt mai idioti.Tind sa le dau dreptate,cel putin pe drumul spre Iasi(Sarca,Letcani,si ce o mai fi), e jale maxima...

#216
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postabac, on 29 octombrie 2023 - 15:09, said:

Eu zic ca de departe Romanii sunt cei mai prosti soferi din lumea a doua. La mare distanta de restul europenilor si nord-americanilor.
Romanii sunt intr-adevar cam cei mai prosti din Europa la condus, insa dupa mine America sta sub orice tara din Europa. De fapt, la foarte multe capitole e sub Europa, nu numai condusul.
Cu celelalte tari, Turcia, Arabia Saudita, Irak, nu pot sa ma pronunt, n-am nici o idee acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate