Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Ochelari de soare cu dioptrii

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cozmy37

cozmy37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2023
Buna ziua,

Mi-am facut doua perechi de ochelari de soare cu dioptrii de la optici diferite si nu pot sa vad cu ei- dioptriile sunt corecte, lentilele in cauza sunt Essilor. Ma doare capul de la ei si simt ca "cad in gropi" cand merg cu ei pe strada. Nu am mai patit asa ceva cu ochelarii de vedere normali.

Care ar fi cauza? Am folosit o reteta de ochelari noua (consultul a fost facut in iulie anul acesta, dioptriile mi-au ramas aceleasi).

Dioptriile sunt de -2.5 OS si -2 OD cu cilindru de -0.5.

Ma gandesc sa optez pt ochelari de vedere cu clip-on. Cei cu lentile heliomate nu imi plac.

Poate imi puteti recomanda o optica buna in Bucuresti unde sa merg tintit?

Multumesc.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Daca te doare capul nu sunt corecte dioptriile. Port de ani de zile ochelari de soare cu dioptrii si nu am probleme.

Ochelarii mi i-am facut la Ofta Pro, este inclusiv cabinet oftalmologic acolo.

#3
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Am 4 perechi de ochelari (cu dioptrii - 4 AO ; miopie, ca initiatorul) pe care nu-i pot purta, desi au FIX exact aceleasi dioptrii si aceeasi distanta pupilara ca cei pe care ii port acum (si care au un brat rupt !). Nu m-am putut obisnui cu ei, oricat am incercat. Un optometrist batran mi-a spus ca, probabil, nu ma pot obisnui din cauza unghiurilor, vertical si transversal, pe care-l fac lentilele cu planul ochilor. Vechea rama are lentilele aprope coliniare, noile rame (chiar daca le-am indreptat la maxim) au un unghi de 10-15 grade (cred !) intre lentile. Iar in plan vertical diferenta este aproape la fel, de 10-15 grade fata de vechile rame...

#4
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Persoanele cu astigmatism sunt fff sensibile la schimbări. Dacă nu ai mai purtat cyl, asta e cauza.
Dacă l ai avut și pe ochelarii vechi, atunci e de la cum se așează rama pe față,  unghiul pantoscopic sau curbura. Sau de la dimensiunea anoului ( cadrul ramei,  unde se pune lentila ), dacă dimensiunea celui nou este mai mare.

Dacă nu ai avut cyl pe ochelarii vechi, nu i mai purta. Poartă doar ochelarii noi, altfel nu te vei acomoda. Și schimbă ți dioptriile și pe cei de vedere.

Edited by Ev_eee, 24 September 2023 - 14:20.


#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cumpara lentile clip-on pe care le vei atașa de ochelari.
https://www.emag.ro/...1/pd/DXLT16MBM/

Attached Files


Edited by Freddy12, 24 September 2023 - 14:54.


#6
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Nu se poate atașa la orice fel de ramă, nu mai dați sfaturi aiurea!

#7
cozmy37

cozmy37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2023

 Ev_eee, on 24 septembrie 2023 - 14:13, said:

Persoanele cu astigmatism sunt fff sensibile la schimbări. Dacă nu ai mai purtat cyl, asta e cauza.
Dacă l ai avut și pe ochelarii vechi, atunci e de la cum se așează rama pe față,  unghiul pantoscopic sau curbura. Sau de la dimensiunea anoului ( cadrul ramei,  unde se pune lentila ), dacă dimensiunea celui nou este mai mare.

Dacă nu ai avut cyl pe ochelarii vechi, nu i mai purta. Poartă doar ochelarii noi, altfel nu te vei acomoda. Și schimbă ți dioptriile și pe cei de vedere.
Multumesc pt raspunsul detaliat!
Am doua perechi de ochelari de vedere (ambele perechi cu cilindru -0.5 si dioptriile respective) si vad foarte bine cu ei.
Problema este la cei de soare - nu am reusit sa ma acomodez cu ei, i-am purtat aproape o saptamana prin soare, senzatia a fost de dizziness, dureri de cap. In final, a trebuit sa renunt la ei. Reteta a fost respectata intocmai, i-am verificat prin alte optici.
M-am gandit la varianta cu clip-on, cred ca ma voi orienta catre aceasta optiune.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 30.08.2006
Heliomatele sunt mai potrivite. Cele cu clip on se vand cu rama magnetica. In nici un caz mizeriile alea de la emag cu 25 lei. Decat sa platesc atati bani pe clip on , mai bine iau heliomate. Rama trebuie sa fie cat mai usoara.

Edited by Leo2006, 24 September 2023 - 16:04.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
am găsit, mai acu' fo' 4 ani un set de ochelari compus din:
-la bază este rama pt lentilele de corecție vedere
-o ramă cu lentilă galben-portocalie, pt vedere pe timp cețos și de condus noaptea
-o ramă cu lentilă întunecată, pt zile însorite
(ultimele 2 sunt de tip polarizat)
poți purta numai baza sau atașezi magnetic una din celelalte soluții; recunosc că este un pic mai grea, când utilizezi 2 rame, dar efectul merită!

PS: dacă ești sado-masochist, le poți pune pe toate trei; în funcție de cum le combini, efectul diferă Posted Image, dar și curbura nasului... Posted Image

Edited by gushpi, 25 September 2023 - 08:29.


#10
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 cozmy37, on 24 septembrie 2023 - 08:52, said:

Dioptriile sunt de -2.5 OS si -2 OD cu cilindru de -0.5.

De la cilindru (corectia de astigmatism) te doare capul. Ia-ti niste lentile normale. Cu alea nu o sa te mai doara capul, dar nu vei vedea perfect clar.

#11
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

 undesignus, on 25 septembrie 2023 - 17:20, said:

De la cilindru (corectia de astigmatism) te doare capul. Ia-ti niste lentile normale. Cu alea nu o sa te mai doara capul, dar nu vei vedea perfect clar.

Măi, ce sfaturi sunt astea? Durerea de cap și stările de călcat în gol sunt normale în perioada de acomodare. Apoi totul intră n normal.
Nu e normal că dc are astigmatism să fie corectat? Ochiul are nevoie de dioptrie în funcție de viciul de refracție.

Edited by Ev_eee, 25 September 2023 - 18:16.


#12
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Port ochelari de 18 ani, am astigmatism -2, am 3 perechi de ochelari de soare cu dioptrie, 2 perechi au si lentile polarizate (bataie de cap sa-i faci ca ai unghi pt astigmatism si unghi pt polarizare) dar vad excelent cu toate si nu am avut nici o problema de acomodare.
Am si ochelari de soare fara dioptrie, ii port cu lentile de contact. Singura problema o am cu o pereche de ochelari foarte curbati, aceia au prisma si vad in ceata cu ei.
Am constatat ca au prisma cand i-am ridicat putin de la ochi si am vazut ca numarul masinii de pe banda alaturata fuge putin lateral.
Pe scurt, problema e de la ochelarii curbati.

Edited by Labargo, 19 April 2024 - 22:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate