Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Termopane gata facute v.s. la comanda

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Vreau sa pun si eu niste geamuri si usi la o casa mai veche si m-am crucit cand am auzit ce preturi au firmele astea care monteaza termopane.
Mi s-a cerut intre 2000- 3000 de euro pe o usa si 3 geamuri. Cei cu 2000 nu emiteau factura, chitanta nimic, era doar un tip cu un caiet si care masura cu ruleta si cei cu 3000 au trimis o oferta pdf care arata mai profi. Pe langa asta mai cer si avans peste 50%.
Dar sincer ambele preturi sunt foarte mari in comparatie cu cele gata facute din dedeman. De exemplu o usa in dedeman este 1200 lei x 2 lei (dubla). Deci la jumatate de pret.
Ma gandeam sa iau de la ei, dar nu stiu cat de usor sunt de montat? Se fixeaza doar cu spuma imprejur sau e mai complicat?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Pui dibluri de preferat, după aia pui pene dedesubt, fixezi in boloboc sa fie dreapta pe toate cele trei direcții si dai cu spumă.
Nu-i greu, doar să ai dimensiunile corecte.
Daca nu sunt dimensiunile care trebuie, mai poți umple jos cu un rând de cărămidă, ceva.

Edited by Valy_User, 22 September 2023 - 10:41.


#3
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
E simplu... gata facut din Dedeman , cu profil Salamander , 7 camere  -> dar trebuie sa le iei la dimensiunile standard. De aici rezulta ca bricolezi tu golul si le si montezi tu.

Apelezi la o firma profesionista: Barrier, Qfort etc. si dai dublu la pret. Nu ai garantie daca vrei sa le montezi tu...deci..

Edited by V A L I, 22 September 2023 - 10:41.


#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

 krtyna, on 22 septembrie 2023 - 10:31, said:

Ma gandeam sa iau de la ei, dar nu stiu cat de usor sunt de montat? Se fixeaza doar cu spuma imprejur sau e mai complicat?

Nu e prea greu. Găsești tutoriale pe YT.

O să ai nevoie de spumă, dibluri, pene (eu am făcut din lemn), boloboc (sau, mai profi, laser). Spor!

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai conteaza si ce profiel sunt folosite - posibil la oferta aia sa fi fost bagate profile si geamuri mai scumpe, la Dedeman sigur e cel mai ieftin.
Plus ca una e cand faci profil la dimensiuean exacta a clientului si alta cand faci sute de ferestre/usi la niste dimensiuni fixe - reglezi utilajele odata si gata.

 krtyna, on 22 septembrie 2023 - 10:31, said:

Ma gandeam sa iau de la ei, dar nu stiu cat de usor sunt de montat? Se fixeaza doar cu spuma imprejur sau e mai complicat?
Pai de montat nu e greu sa le fixezi, dar daca nu le montezi corect poti avea surprize - condens inspecial...
Trebuei sa faci o izolare corecta cand umplii golurile alea.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

 FreeThinker, on 22 septembrie 2023 - 10:52, said:

O să ai nevoie de spumă, dibluri, pene (eu am făcut din lemn), boloboc (sau, mai profi, laser). Spor!

Se pot pune si pene din lemn insa cand/ daca se uda va fi nasol !!
De preferat plastic,

Edited by sirgoofy, 22 September 2023 - 11:13.


#7
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
In primul rand ferestrele și ușile din magazinele de bricolaj Sint gindite PT PRET,chiar daca au profile cu renume( veka, salamander,gealan,ALUPLAST,etc) ,ginditi-va că profilul PVC este o conductă goala,ce se pune ulterior( și cum este configurată ) face o timplarie de calitate ( sau nu) ,armatura este in general slaba(1,2 ) sau deloc, balamale de fereastră la uși ( in loc de balamale de ușa) ,feronerie turceasca( in general proasta), deschidere simpla ( batanta) in loc de dubla deschidere ( in cazul cînd are este incompleta)minere de 2 lei( atît costă🤐),iar calitatea manoperei in general este slabă,sticla este flot cu flot 🤫, ca sa nu mai zic că montajul îl faci tu ( in general oamenii fără experiență și scule) iar dimensiunile Sint făcute în așa fel sa nu existe pierderi,comparativ cu o timplarie la comanda in care totul este făcut special pt clientul respectiv ( dimensiuni,feronerie,armatura,deschideri,sticla etc),sa nu uit de montaj și mai ales de garanția pe care orice producător o da clientului,toate astea .....costă, nu neg ( din păcate ) că Sint și producători care au că etalon de preț( și mai ales de calitate) produsele alea din magazine( scuzati-ma dar nu pot numi timplarie ),cînd se caută preț.....se găsește dar ginditi-va că nimeni nu muncește pe gratis ,doar se scad costurile punând materiale mai proaste( in general unde nu se vede sau omul nu pricepe) că profitul sa fie la fel(sau mai mare), ginditi-va că banii pe care ii dati sa nu fie cheltuiți aiurea ,ci sa fie cu folos ( 5-10 ani)

Edited by Timplarualin, 22 September 2023 - 11:17.


#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Le-am scos după ce am dat cu spumă, nu a rămas nici una.

#9
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Oferta de 2000 era cu profil ramplast
Cea de 3000 cu kommerling.
Habar nu am ce dif e intre ele. Pana la urma nu e tot plastic?

#10
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Conteaza si cum sunt ramforsate. ca daca stau in soare unele slabe dupa 1 an se stramba...

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Da, neapărat trebuie să cumpărăm nu stiu ce tâmpenie de profil cu un milion de camere si feroneria lui pește prăjit.
Eu am termopane de alea cele mai ieftine, 15 ani fara probleme.
Concluzia: ia-le pe cele mai ieftine, ca nu esti cu nimic mai câștigat la cele scumpe.

Edited by Valy_User, 22 September 2023 - 12:07.


#12
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Ferestrele de la DDM nu au toate barele metalice de armare ci doar la cele mai mari de 116 lungime pe latura de jos se pun bare de armare sus si jos. Eu am cumparat de acolo, uz personal, pentru un buget redus si pe care le-am montat singur dupa vizionarea a multe tutoriale de pe YT si cautare de informatii de pe net. In manopera de la firma se include si acest lucru asa ca cine nu vrea sa-si bata capul prefera instalarea de firma.
Golul trebuie sa fie cu cativa cm mai mare ca profilul ramei altfel se alege dimensiunea mai mica imediat urmatoare si in plus trebuie cumparate inainte toate materialele necesare (hotzsuruburi, nivela, spuma, bormasina, burghie, biti torx, etc.).
In plus, la DDM alegi ce se ofera si nu poti customiza oferta, poate doar sa adaugi plasa tantari la pachet.

PS: un profil 176x116 cu o singura deschidere l-am montat cu 12 holtsuruburi de 210 in beton pana sa aflu ca "profi" se monteaza cu 6 bucati de 150 sau 180. Sa-i zicem "paranoia caderii geamului" si sa o lasam asa. La mine ordinea a fost alta, demontare geam, gauri in profil pentru holtsuruburi, pene de lemn pentru aducere la nivel, spuma, gaurire, infiletare holtsuruburi. Atentie ca poti rupe usor un holtzsurub lung daca merge greu si gaura nu este curata, am simtit pe pielea mea.

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Sunt foarte proaste calitativ cele din magazinele de bricolaj.
Am luat un geam (de pus la pod) - zero armatura. Doar plastic. Am luat si o usa pentru o anexa - armatura foarte slaba, doar 2 balamale, nu se potriveau bine shield-urile cu manere, a trebuit sa iau gaurile din usa la pila ca sa  pot monta.
Nu as monta asa ceva ca ferestre/usi principale ale unei case.

Nu stiu ce preturi ai obtinut - in cazul meu : 3 ferestre de 1600x1150 cu deschidere dubla (ambele ochiuri) +1 fereastra 1600x1150 (deschidere un ochi) + 1 fereastra de 1400x1150 + 1 fereastra de 800x 1150 + usa 900 x 2100 + usa dubla 1200 x 2100 - toate astea au costat aproape 4000 euro, montaj cu bride metalice si folie inclus. Barrier, 3 randuri de sticla, profil rehau.
A fost multa negociere implicata...dar a meritat.

Edited by florinel, 22 September 2023 - 17:17.


#14
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Geamurile din magazinele de bricolaj sunt de cele mai multe ori mai slabe ca cele clasice de lemn.
Oare de ce sa arunci banii pe un produs mai prost?

#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 krtyna, on 22 septembrie 2023 - 11:31, said:

Oferta de 2000 era cu profil ramplast
Cea de 3000 cu kommerling.
Habar nu am ce dif e intre ele. Pana la urma nu e tot plastic?


Normal trebuie sa ceri specificatiile, asa poti sa compari.
Nu vad nicaieri mentiuni despre izolarea termica pe care o ofera, si cum se face montajul, adica ce folii se folosesc. Un termopan prost izolator si cu un montaj prost te va costa mai mult in utilizare decat diferenta de pret initiala.

#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

krtyna said:

1695371486[/url]' post='30260750']
Dar sincer ambele preturi sunt foarte mari in comparatie cu cele gata facute din dedeman. De exemplu o usa in dedeman este 1200 lei x 2 lei (dubla). Deci la jumatate de pret.

Eu nu prea cred ca o USA “dubla” costa 1200 lei. Pune o poza sa vedem. Altfel, este absolut firesc, un produs realizat pe comanda (consiliere, masuratori, montaj, garantie reala, de obicei, etc.), sa coste mult mai mult decat unul de serie, fara nimic. Adica vii iti iei produsul si te descurci. Sigur, ti-l si transportam, il lasam la poarta si de acolo te descurci. Ok, nici asa nu merge, iti recomandam noi cine sa-ti monteze. E scump, lasa ca le monteaza constructorul, instalatorul, vecinul care a lucrat…..,  etc., teapa perfecta, “dai un ban dar stii ca nu-l mai ai”.

In alta ordine de idei, magazinele de bricolaj sunt de multa vreme un fel de concurenta pentru firmele specializate, atat ca produsele sunt complet diferite si nu se ofera servicii, deloc, de nici un fel, nimic.
Produsele nu sunt tocmai cele mai rele de pe piata, daca sunt montate de cineva care stie, cu responsabilitate, pot fi ok pentru banii respectivi.

Se poate si mai rau, la mine in zona exista termopanistii cu masini inmatriculate in MS, acolo e rau tare, ei ofera si “servicii” la pret de magazin bricolaj.

Dar, cum spunea un coleg de forum mai sus “ alege ce e mai ieftin ca oricum e la fel”, ori ceva de genul, vezi tu dupa aia.

Ca sa stii, doua tamplarii de slaba calitate sunt mai scumpe decat una de buna calitate si cu servicii incluse.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 23 September 2023 - 22:27.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Am vazut un geam termopan luat de pe la leroy. Proprietarul l-a schimbat dupa vreo doi ani.
Usor, fantastic de usor. Il ridicai pe un deget. L-a demontare l-a taiat, avea trei camere de rupere termica. Am cautat armatura in el, nu exista pe toata lungimea geamului, doar o bucata de cativa centimetri la fiecare balama, cat sa aiba de ce le prinde.

Daca nu e buget, macar fa o tura pe la toate magazinele de gen si cumpara cele mai grele geamuri. Poate totusi vreunul s-a indurat sa puna un plastic mai serios, armatura...

#18
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Bănuiesc ca se acoperă o nișă de piață. Oameni care nu-si permit sau care considera ca nu merită o investiție de câtva mii de euro sa schimbe niște geamuri care stau sa cadă la o casă care nici ea nu se tine grozav ori care nu e izolată asa ca nu mai contează performanta geamurilor, etc.
De exemplu eu am cerut la pod geamurile cele mai ieftine pe care le avea firma respectiva, singura condiție fiind sa se potrivească la culoare cu cele de la camere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate