Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Donare sange - analize medicale

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Am aflat intamplator zilele astea pe net ca poti avea la cerere un set gratuit o data pe an de analize de biochimie. De asemenea dupa recoltare ti se da rezultatul pt niste analize minime (glicemie, ficat etc). Am mai donat (nu foarte des ce-i drept) insa nu am auzit de aceste analize. Voi ce stiti?
  • Beneficiezi gratuit de o mini-evaluare medicala - masurarea greutatii, a tensiunii arteriale, pulsului si a temperaturii.
  • Ti se va face un set de analize care iti ofera informatie valoroasa despre starea ta de sanatate (ca de exemplu, daca ai anemie sau daca ai probleme cu glicemia sau cu ficatul), precum si daca ai anumite boli infectioase, care atunci cand sunt diagnosticate devreme (cand inca nu se manifesta cu simptome) pot fi tratate mult mai eficient -  ca de exemplu, hepatita cronica virala B sau C, sifilis sau infectia HIV.
  • Iti vei afla grupa de sange si daca esti Rh pozitiv sau negativ.
  • In plus, la solicitarea ta poti beneficia o data pe an de un set complet gratuit de analize de biochimie.


#2
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Eu donez din 2017, in mod regulat. Adica pot dona de 4-5 ori pe an, nu poti dona de mai ult de 5 ori, trebuie sa astepti vreo 2 luni intre donari.
La fiecare donare se parcurg niste pasi:
-completezi o fisa in care declari pe propria raspundere lucruri despre starea de sanatate
-esti intepat in deget pentru glicemie
-esti cantarit, ti se masoara tensiunea arteriala, dai un fel de interviu cu o doamna doctor, tot despre starea de sanatate
-daca esti acceptat, mergi la donare
-dupa ce donezi, primesti un card de bonuri cu 66.99 lei pe el, scutire de la scoala sau de la serviciu, eventual ceva reducere la abonamentul de transport in comun.

La cateva zile iti ies analizele la sange, cele minimale. Le poti ridica de la centrul unde ai donat sau le poti gasi pe site la ei, primesti un cod cu care ai acces doar la analizele tale.
La mine, care donez de mai multe ori pe an, se fac si analize mai amanuntite la prima donare din an, ceva cu trigliceride, plus altele, nu retin exact denumirile. Asa, la ochi, parametrii analizati sunt cam de doua ori mai multi decat cei de la analizele simple.
Cred ca daca donezi doar din cand in cand, o data pe an sau mai putin, nu primesti analizele mai amanuntite.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Dap ... se fac niste analize minime pentru ca sangele este verificat - sa nu existe oarece afectiuni de care donatorul sa nu stie
Nu se fac transfuzii oricum
Analizele alea minime sunt de fapt pentru hepatita B si C, sifilis si mai mult ca sigur SIDA
Dupa ce devii donator regulat - cred ca de 4 ori - primesti un set complet de analize
Toate astea - gratis

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Afli:
grupa de sange si RH - da
glicemia - daca ceri
greutatea si inaltimea - daca ceri
pulsul - da
tensiunea - da
temperatura - da

Dupa recoltare, ei vor verifica sangele intr-un laborator propriu si, daca ai ceva in neregula (inclusiv trigliceride), vei primi o scrisoare acasa cum ca ceva pute  si trebuie sa te duci la ei sa vezi ce.
La cerere, iti pot elibera si setul de analize dar nu sunt alea clasice (cu toate cifrele, ca analizele de la medicul de familie) ci legat de bolile care sunt incompatibile cu transfuzia (adica ce-i intereseaza pe ei) (au trecut ceva ani de cand am facut asa ceva asa ca poate s-a schimbat intre timp).
Daca te stii cu ceva ce poate fi grav, fa-ti analizele la medicul de familie.

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Trebuie sa donezi de cel putin doua ori in acelasi an pentru setul de analize suplimentare. Asta e cerinta la Ploiesti, poate la alte centre e diferit.
Nu stiu ce relevanta au rezultatele dar eu nu m-as risca sa donez sange(la afereza nu stiu cum stau lucrurile pentru ca n-am donat niciodata) fara sa mananc si sa beau inainte sa donez. O singura data m-am bazat doar pe o cafea si 0,5-1l de apa si s-a lasat cu ameteli usoare timp de cateva ore...

Si pentru cei care n-au donat si doresc s-o faca le recomand sa nu lase capul pe spate cat timp doneaza...risc de ameteli, cel putin in cazul meu

Edited by ccf_cristi, 18 September 2023 - 19:27.


#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Chiar se recomanda sa mananci inainte de donare, nu e ca la analize, dar sa fie mic dejun nu saorma cu sarmale. Posted Image

Edited by sorin147, 18 September 2023 - 20:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate