Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Realizare sistem irigare prin aspersiune

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
Va salut, a venit momentul sa realizez sistemul de irigare prin aspersiune pentru ca deja timpul a devenit limitat din ce in ce mai mult.
Am verificat presiunea statica si ar fi de 3.6 bar cu manometrul in capul tevii, presiunea dinamica am determinat-o prin montarea suplimentara a unui robinet langa manometru si contorizarea cantitatii de apa ce a curs intr-un minut rezultand un debit de 18.6L/minut la o presiune de 2-2.1 bari.
In calculul necesarului si amplasarii aspersoarelor am utilizat presiunea dinamica de 2.1, ar fi trebuit utilizata presiunea statica(am vazut la altii ca pe aceea se bazeaza)?
M-am orientat spre modelul RainBird 3504, sunt fiabile, rezistente? Ar fi mai bune cele de la Hunter?
De asemenea m-am hotarat sa merg pe teava de Fi32 catre toate circuitele aspersoarelor deci 1" si maxim 3 aspersoare per circuit.
Din punct de vedere al electrovanelor care ar fi mai fiabile dintre RainBird si Hunter?

Sunt deschis si la alte propuneri.

Va multumesc mult!

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
pt răspunsuri elocvente și rapide încearcă:

https://forum.softpe...i/page__st__684

#3
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostAlexLG12, on 18 septembrie 2023 - 09:21, said:

Va salut, a venit momentul sa realizez sistemul de irigare prin aspersiune pentru ca deja timpul a devenit limitat din ce in ce mai mult.
Am verificat presiunea statica si ar fi de 3.6 bar cu manometrul in capul tevii, presiunea dinamica am determinat-o prin montarea suplimentara a unui robinet langa manometru si contorizarea cantitatii de apa ce a curs intr-un minut rezultand un debit de 18.6L/minut la o presiune de 2-2.1 bari.
In calculul necesarului si amplasarii aspersoarelor am utilizat presiunea dinamica de 2.1, ar fi trebuit utilizata presiunea statica(am vazut la altii ca pe aceea se bazeaza)?
M-am orientat spre modelul RainBird 3504, sunt fiabile, rezistente? Ar fi mai bune cele de la Hunter?
De asemenea m-am hotarat sa merg pe teava de Fi32 catre toate circuitele aspersoarelor deci 1" si maxim 3 aspersoare per circuit.
Din punct de vedere al electrovanelor care ar fi mai fiabile dintre RainBird si Hunter?

Sunt deschis si la alte propuneri.

Va multumesc mult!
Slab debit ai, iar ce ai masurat tu acolo e cel maxim.
Cand mai scade nivelul apie din put va fi mai mic sau la capatul coloanei sau dupe ce prinzi nisip in filtru. Teava de 32 e buna in cazul tau daca nu are lungime foarte mare, mai jos deja e la risc.
Nu ai spus de cate aspersoare ai nevoie. Pare o instalatie delicata.

#4
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
Masuratoarea a fost efectuata la 50 de metri de pompa.(locul unde o sa fie montat caminul cu electrovane)
Daca deschid robinetul de 1" complet(presiune 0 bar) este un debit de 28L/minut la capatul tevii de 50 de metri.
Estimez ca 6 sau 8 aspersoare RainBird 3504 pe prima portiune(cea mai mare)de gazon impartite in 2 zone in cazul a 6 aspersoare sau 3 zone in cazul a 8 aspersoare iar pe a doua(cea mica) inca ma gandesc la dispunere pentru ca am un arbust fix in centru.
O poza aproximativa cu zonele unde va fi gazon: https://ibb.co/hFCc2Zm
Caminul pentru electrovane va fi in partea stanga chiar langa portiunea cu gazon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate