Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Overclock FX 8320 3.5Ghz to 4Ghz

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Salut oameni buni, am si eu procesorul asta vechi si vreau sa-i fac overclock.
Viteza lui de baza este de 3.5ghz dar este facut sa ajunga cu turbo boost la 4ghz, chestia ca la mine nu s-a mai intamplat asta si nu trece de 3.7ghz.
Asa ca i-am facut din bios setare si acum am 4ghz.
Vreau sa va intreb cu voltaje pentru ca nu stiu ce sa setez, la mine in bios am lasat setare auto. ( nu stiu daca fac bine) spuneau unele persoane ca mai bine setezi manual....
Atasez niste poze cu setarile din bios, eu nu inteleg la voltaje unde trebuie sa setez ?
CPU Over Voltage   aici ?
VDDNB Over Voltage    si aici trebuie sa setez la fel sau cum ?

Ajutati-ma si pe mine va rog frumos, nu am facut niciodata overclock.

Attached Files



#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Vezi ca prin overclock ai dezactivat turbo boost. Acum va ramane constant la 4Ghz si sporul de performanta e maxim 10%. Acel procesor mai are si un TDP imens de 125W si fara modularea frecventei o sa-ti ia "foc". Am si eu doua FX-uri model 8320 si 8350 si pot confirma ca ambele nu ajung la 100% in utilizare normala. Nu mai sunt procesoare de gaming dar pot rula jocuri decente gen  Metro , Far Cry, Tomb Raider, Stray, fara nici un overclock si fara sa ajunga la 100% incarcare.

#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Mai omule, e overkill sa pui un procesor cu TDP-ul de 125W - nu e cioaca, iarna simteam caldura iesind din carcasa cand ma jucam oleaca - pe o placa de baza microATX. SI tu vrei si overclock pe ea.... O sa o omoare procesorul in 3-4 luni, asta daca nu moare sursa inainte. Procesorul e tanc, si are protectii functionale la termal throttling, asa ca toata caldura disipata de el o sa se duca in VRM-urile placii de baza. Mie mi-a omorat dupa 9 ani un MSI 970 Gaming, si placa aia avea niste VRM-uri si condensatori military grade. Lasa-l asa cum e, joaca-te doar la BUS-ul memoriilor, daca suporta le poti impinge din profilele XMP - daca ai asa ceva - pana la 1866 MHz, fara sa schimbi ceva manual la voltajele procesorului.

#4
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Raz0rblade inteleg perfect ce ai vrut sa subliniezi la ultima postare fara sa fi avut vreodata un astfel de procesor.
Prin 2018 ma gandeam sa cumpar placa de baza sh pt socket AM3.
Am intrat pe pc garage sa citesc comentariile pt diverse modele.
Mi-am facut cruce si am renuntat la amd.
Am gasit numai rezultate de genul: 40-50% vandute fara probleme...

Da si clar mare tampenie sa serezi din bios sa mearga procesorul doar la 4 ghz.
Te mai gandesti la la curentul consumat aiurea.



#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Daca vrei doar sa vezi cat duce, dai voltaj, daca vrei sa il mai folosesti, lasa-l cum a venit din fabrica.Am folosit un fx8350 ani buni, am renuntat la el anul trecut, inca te mai puteai juca, dar eu il tineam invers, cu fregventa redusa la 3200.La 4000, cat ducea din fabrica, coolerul decola si pe placa de baza se puteau face cartofi prajiti.

#6
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

 mariusixy, on 18 septembrie 2023 - 16:26, said:

@Raz0rblade inteleg perfect ce ai vrut sa subliniezi la ultima postare fara sa fi avut vreodata un astfel de procesor.
Prin 2018 ma gandeam sa cumpar placa de baza sh pt socket AM3.
Am intrat pe pc garage sa citesc comentariile pt diverse modele.
Mi-am facut cruce si am renuntat la amd.
Am gasit numai rezultate de genul: 40-50% vandute fara probleme...

Da si clar mare tampenie sa serezi din bios sa mearga procesorul doar la 4 ghz.
Te mai gandesti la la curentul consumat aiurea.
Aici ai dat-o in gard, a fost my daily driver FX8320 timp de 9 ani, pe un MSI970G. Stiu ce vorbesc. Acum fiecare intelege ce vrea. Procesorul, asa cum e, pe frecventele lui stock e destul de potent, daca-i pui si o racire sanatoasa. Restul e cancan si patanie personala.
PS Bios-ul ala la placa de baza pare desprins din epoca Core2Duo, asa ca nu e de mirare sa nu fie placa capabila sa descatuseze procesorul...

#7
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Este stabil din cate vad dupa mai multe probe. Normal el este facut sa atinga 4GHZ prin optiunea turbo boost activata din bios.
La temperaturi si voltaje vad ca este safe. Am ditamai cooler pe el din cupru in orice caz... pasta schimbata recent.
Se vede clar performanta in jocuri, in unele aveam un fel de lag, se bloca, facea freeze.
Sursa e un seasonic 650W n-are cum sa-mi omoare sursa....
Din ce-am citit pe net am gasit persoane care l-au dus si la 4.5GHZ :)))) Eu mai mult nu vreau sunt foarte multumit la frecventa de 4GHZ

Attached Files



#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Raz0rblade oare cati si-au permis sa instalaze procesorul FX8320 pe unul din cele mai scumpe modele de placi de baza de la acea vreme?
https://www.pcgarage...msi/970-gaming/
Returometru:

94% produse fara probleme de garantie din peste 100 produse vandute.
Dupa cum indica si numele MSI 970 GAMING are dotari serioase pe partea de VRM.
Eu vorbeam in general de placi de baza pt socket AM3.





#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Daca procesorul nu face fata in jocuri iti sta in 100% iar incarcarea placii video ramane la sub 100%.  Asta inseamna ca ai bottleneck la procesor. Pentru asta trebuie sa ai o placa video peste GTX1660 ca sa suprasolicite procesorul atat de mult.

#10
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 mariusixy, on 19 septembrie 2023 - 12:46, said:

@Raz0rblade oare cati si-au permis sa instalaze procesorul FX8320 pe unul din cele mai scumpe modele de placi de baza de la acea vreme?
https://www.pcgarage...msi/970-gaming/
Returometru:

94% produse fara probleme de garantie din peste 100 produse vandute.
Dupa cum indica si numele MSI 970 GAMING are dotari serioase pe partea de VRM.
Eu vorbeam in general de placi de baza pt socket AM3.
si cel mai low cost procesor din gama 83xx..
daca era bazat isi lua 8390 sau macar 8370.

Sa evite olx, cer unii pe ele niste scoruri... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate