Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Transalpina venind din Grecia , prin Bulgaria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
Hello, in curand se termina vacanta noastra in Tolo , Grecia, si as vrea ca la intoarcere sa vizitez si transalpina. Am ratat odata pasul Urdele (care am inteles ca e adevarata Transalpina) acum ceva ani , cand am fost prima data pe Transfagarasan , iar anul trecut am avut timp doar de Transfagarasan.

Ma intereseaza cum credeti ca e  mai bine prin bulgaria? Pe la Calafat - Vidin, ca sa nu depind de bac

Acest traseu.. https://www.google.c...1!3e0?entry=ttu





sau pe la bechet - rahova, de unde iau bac-ul, insa voi ajunge tarziu si nu stiu daca il mai prind..


https://www.google.c...1!3e0?entry=ttu



Stie careva cum sunt drumurile in Bulgaria pe ambele rute?

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Mare atenție și verificați dacă e deschisa.

Intr-un an a nins și s-a închis din septembrie.

Vidin - calafat - Craiova - novaci.

#3
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
la ora asta pare deschis , luni oricum plecam din grecia. vad ca bacul pleaca din bulgaria pana la ora 24.00, intrebarea care e drumul mai bun prin Bulgaria?

http://www.spet.ro/f...etable/?lang=ro

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Eu am fost de 2 ori în Grecia cu punct intermediar Oltenia și de fiecare dată am trecut pe la Calafat. Dacă faci Transalpina începând de la Novaci și nu e un ocol foarte mare, mergi și pe porțiunea Obârșia Lotrului - Sebeș. În Obârșia Lotrului, imediat după ce treci de intersecția cu drumul spre Sebeș dar în direcția Brezoi, pe dreapta e o pensiune unde se mănâncă unii dintre cei mai buni papanaș pe care i-am încercat.

#5
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Nu cred ca vine prapadul pana luni sa o inchida. In general se inchide dupa 1 noiembrie

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 bobalex18, on 16 septembrie 2023 - 14:49, said:

Mare atenție și verificați dacă e deschisa.

Intr-un an a nins și s-a închis din septembrie.
Nociodata nu s-a inchis in septembrie.

#7
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Mai bun ar fi drumul prin Serbia.

Salonic > Niș > Tr Severin > Tg Jiu > Transalpina.

De la Salonic mergi pe autostradă până la Niș.   De acolo mai faci cam 3 ore, maxim 4, până la PF1,  apoi, de acolo,  cam două ore până la intrarea pe Transalpina.

#8
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Daca au toti pasagerii pasaport valabil..

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 antic, on 16 septembrie 2023 - 16:32, said:

Mai bun ar fi drumul prin Serbia.

Salonic > Niș > Tr Severin > Tg Jiu > Transalpina.

De la Salonic mergi pe autostradă până la Niș.   De acolo mai faci cam 3 ore, maxim 4, până la PF1,  apoi, de acolo,  cam două ore până la intrarea pe Transalpina.

daca vii prin Serbia, mai rapid este Nis - Portile de Fier II (PF2) - Severin.
https://www.google.c...1!3e0?entry=ttu
pe maps pare mai scurt cu o ora, dar in realitate nu stiu ce sa zic. cred ca sunt comparabile.
16h 28 min, 1331 Km  fata de 17h 47min  si 1369 Km


Atentie; In Macedonia se plateste autostrada, in Euro. treci prin vreo 5 puncte de taxare, platesti in total vreo 8-10 euro. in general nu sunt aglomerate, dar tot pierzi ceva timp. Inainte de Skopije sunt niste lucrari pe autostrada, vreo 20 km...
In Serbia iei tichet la intrarea pe autostrada si-l platesti la iesire, pana la Nis platesti vreo 2 Euro.

Quote

Daca au toti pasagerii pasaport valabil..
Pentru Serbia si Macedonia e suficient buletinul. la intrare in Macedonia iti verifica asigurarea masinii (cartea verde) sa fie valabila pentru aceasta tara

Edited by strongsss, 16 September 2023 - 17:21.


#10
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Ma gandeam si eu ca astia nu sunt in UE si pot face figuri.. Carte verde are orice RCA.

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 crischir, on 16 septembrie 2023 - 17:49, said:

Ma gandeam si eu ca astia nu sunt in UE si pot face figuri.. Carte verde are orice RCA.
Intr-un timp, Macedonia nu era explicit bifata si te puneau sa cumperi una la un pret.. pe masura...

#12
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Incearca sa ajungi la Vidin cel putin pe la ora 16, am ajuns eu la 20 si am trecut vama la…00:30 !

#13
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

 exqusit_drunk, on 16 septembrie 2023 - 15:09, said:

Eu am fost de 2 ori în Grecia cu punct intermediar Oltenia și de fiecare dată am trecut pe la Calafat. Dacă faci Transalpina începând de la Novaci și nu e un ocol foarte mare, mergi și pe porțiunea Obârșia Lotrului - Sebeș. În Obârșia Lotrului, imediat după ce treci de intersecția cu drumul spre Sebeș dar în direcția Brezoi, pe dreapta e o pensiune unde se mănâncă unii dintre cei mai buni papanaș pe care i-am încercat.

si cum sunt drumurile prin bulgaria? cele clasice ce ocolesc satele sau te-a bagat prin sate?

 antic, on 16 septembrie 2023 - 16:32, said:

Mai bun ar fi drumul prin Serbia.

Salonic > Niș > Tr Severin > Tg Jiu > Transalpina.

De la Salonic mergi pe autostradă până la Niș.   De acolo mai faci cam 3 ore, maxim 4, până la PF1,  apoi, de acolo,  cam două ore până la intrarea pe Transalpina.

as vrea sa trec prin cat mai putine tari posibil. SI asa, am platit (pe cartela) roaming pe orange si nu am beneficiat, de a trebuit in grecia sa imi iau cartela cu internet (iar pana acolo am tot oprit la benzinarii ca sa verific pe waze daca merg k) , asa ca prefer cat mai putine tari strict dpdv al internetului pentru navigatie

#14
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

 strongsss, on 16 septembrie 2023 - 17:13, said:

daca vii prin Serbia, mai rapid este Nis - Portile de Fier II (PF2) - Severin.

O fi,  dar drumurile sunt proaste.  Mult mai bun este drumul național  Severin > Tg.Jiu >  Novaci

 vanitty, on 16 septembrie 2023 - 19:31, said:

as vrea sa trec prin cat mai putine tari posibil. SI asa, am platit (pe cartela) roaming pe orange si nu am beneficiat, de a trebuit in grecia sa imi iau cartela cu internet (iar pana acolo am tot oprit la benzinarii ca sa verific pe waze daca merg k) , asa ca prefer cat mai putine tari strict dpdv al internetului pentru navigatie

Data viitoare încarcă  pe telefon Tom Tom Go și plătești doar hărțile necesare.
Este o bagatelă costul aplicației și nu depinzi de internet.  
Mai simplu și mult mai ieftin per asamblu.
https://www.tomtom.c...navigation-app/

Ai 7 zile free,  poți instala și încerca fără niciun cost

 strongsss, on 16 septembrie 2023 - 18:23, said:

Intr-un timp, Macedonia nu era explicit bifata si te puneau sa cumperi una la un pret.. pe masura...

Acum este în toate Cărțile Verzi,  se poate verifica.  
Doar Kosovo este exclus.  

Nu ai nevoie de pașaport pentru niciun stat fost yugoslav, s-a ridicat problema mai sus.
CI este unicul document necesar.

Edited by antic, 16 September 2023 - 20:38.


#15
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Noi am fost pe Vidin-Calafat si via Montana pana la Sofia, asfaltul nu e rau dar treci prin multe sate. La dus m-am tinut cu greu dupa un camion, mergea ca nubunul.

#16
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019

 vanitty, on 16 septembrie 2023 - 19:31, said:

si cum sunt drumurile prin bulgaria? cele clasice ce ocolesc satele sau te-a bagat prin sate?
Mai ocolesc, mai trec prin localități, să nu te plictisești. Starea drumurilor era destul de bună dar am câțiva ani de când nu am mai fost pe acolo. Între Sofia și Montana ai și ceva munți de trecut.

#17
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Este frumos pe Montana , singura buba e trecerea vamii la ora schimbului …sau cand nu au bulgarii chef !
Inca sunt traumatizat de experienta !

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 vanitty, on 16 septembrie 2023 - 19:31, said:

as vrea sa trec prin cat mai putine tari posibil. SI asa, am platit (pe cartela) roaming pe orange si nu am beneficiat, de a trebuit in grecia sa imi iau cartela cu internet (iar pana acolo am tot oprit la benzinarii ca sa verific pe waze daca merg k) , asa ca prefer cat mai putine tari strict dpdv al internetului pentru navigatie

vezi ca poti folosi google maps si offline, fara sa faci trafic de date

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate