Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Voi cum ascultați melodiile?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Mă interesează niște opinii legate de experiența ascultării. Nu mă bizuiesc pe relevanța lor, așa că fiți fără rețineri :D vreau doar să-mi pun la punct niște idei.

Am niște întrebări pentru discuție:

- Realizezi când e punctul culminant (doar unul, singular) într-o melodie?

- Atunci când ți se face pielea ”de găină” ascultând piesa, cam ce durată are această stare (în secunde)?

- Obișnuiești să îngâni/mormăi melodia chiar dacă nu știi versurile (ori că le-ai uitat pe moment)?

- Care e primul instinct când repetiția (melodiei, ritmului) devine plictisitoare? Te concentrezi mai mult asupra versurilor sau fredonezi în gând un alt ritm/melodie?

- Melodiile de 5 minute par lungi?

- Care pare mai interesant, schimbatul ritmului și păstrarea melodiei, sau păstrarea ritmului și schimbări prin melodie?

- Din poziția așezat, dai din ambele picioare sau pe rănd?

- La reascultare, cauți să descoperi și alte melodii sau ritmuri cuprinse în piesă, în afară de cele principale, din prim plan?

- La creșterea tensiunii din muzică, preferi creșterea ritmului sau subțierea decorului acustic (eliminarea basului, doar sunete ascuțite)?

- Te deranjează când recunoști aceeași idee simplă multiplicată în fel și chip prin melodie (prin schimbarea instrumentului, a registrului, a vocii etc.)?

Mai aveam câteva nelămuriri, dar nu-mi trec prin cap acum, sună ocupat...

#2
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Doamne fereste, nu trebuie sa confundam un act artistic cu instinctele.

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
intrebarile astea par potrivite si pentru alte chestii, esti sigur ca te referi la muzica?

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Lucrezi la pudmed?

#5
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostBahuru, on 16 septembrie 2023 - 09:23, said:

Doamne fereste, nu trebuie sa confundam un act artistic cu instinctele.

Nu vreau să o dau în silogisme că e sâmbătă dimineața, dar actul artistic se bazează pe simțuri, avem niște ”senzori” cu care percepem iar interpretarea ține de percepție și de ”bagajul” intelectual al fiecăruia, totuși.

View Poststrongsss, on 16 septembrie 2023 - 09:29, said:

intrebarile astea par potrivite si pentru alte chestii, esti sigur ca te referi la muzica?

:D

View Postvictor29cr, on 16 septembrie 2023 - 09:29, said:

Lucrezi la pudmed?

Nu știu ce e aia.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
O ascult conducand sau facand treaba prin casa. Nu bag de seama ca urcusuri, ritmuri si ce mai zici tu pe acolo sunt.

#7
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
Eu ascult melodiile cu urechile...

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:


Attached File  listening_rock_metal_music.jpg   95.21K   39 downloads

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Mie îmi place sa simt și înțeleg piesele, deci automat ascult muzica doar in limba romană - cu mici excepții. De dansat pe piese străine îmi e foarte greu.

#10
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:


Am niște întrebări pentru discuție:

- Realizezi când e punctul culminant (doar unul, singular) într-o melodie?

Îhî.

- Atunci când ți se face pielea ”de găină” ascultând piesa, cam ce durată are această stare (în secunde)?

Depinde de ritmul schimbat,  cât ține. Îți dau un exemplu, asculta asta, la minutul 4:26 începe orgasmul. Ține până la final. :D

https://music.youtub...w5gPanx0wk5aEgV

- Obișnuiești să îngâni/mormăi melodia chiar dacă nu știi versurile (ori că le-ai uitat pe moment)?

Dap.

- Care e primul instinct când repetiția (melodiei, ritmului) devine plictisitoare? Te concentrezi mai mult asupra versurilor sau fredonezi în gând un alt ritm/melodie?

Hmm..nush, cred că rămân setată pe ritmului și versuri.

- Melodiile de 5 minute par lungi?

Nu.

- Care pare mai interesant, schimbatul ritmului și păstrarea melodiei, sau păstrarea ritmului și schimbări prin melodie?

Schimbarede ritm/ registru.

- Din poziția așezat, dai din ambele picioare sau pe rănd?

Ambele picioare. Și din cap.

- La reascultare, cauți să descoperi și alte melodii sau ritmuri cuprinse în piesă, în afară de cele principale, din prim plan?

Observ din prima tot ce e de observat.


- La creșterea tensiunii din muzică, preferi creșterea ritmului sau subțierea decorului acustic (eliminarea basului, doar sunete ascuțite)?

Creșterea ritmului. Încă un exemplu:

https://music.youtub...issCYQD5KRe0vA9

De la min 4:15. :heart:




- Te deranjează când recunoști aceeași idee simplă multiplicată în fel și chip prin melodie (prin schimbarea instrumentului, a registrului, a vocii etc.)?

Nu.


Cu plăcere.  :P

#11
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014
Pe artistii cu a caror muzica rezonez, ii ascult cu sufletul la gura. Pe cei care ma plictisesc de moarte, ii las altora placerea sa-i asculte. :D

#12
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 19.02.2023
Dupa nickname-ul initiatorului pare ca ascultarea (nu cred ca poate fi vorba de act artistic - acolo se cheama auditie) se refera la manele. Eu, de pilda, n-as asculta asa ceva nici pe buda. Cat despre "facut pielea de gaina", mie manelele imi declanseaza reflexul de voma. Iar ascultatorii, mila si sila, concomitent. Si, dureaza, dureaza...

Edited by GunDALF, 16 September 2023 - 10:42.


#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Am un telefon dedicat pentru asta, cu programul JetAudio instalat, filtrul ”GoSound” , conectat la un DAC EverSolo cu Ess Sabre 9038 Pro, pe USB-B, din care iese sunetul pe RCA conectat la o boxă Naim Mu-So:

[ https://fstudio.vtexassets.com/arquivos/ids/853311-1200-1200?v=637662673232730000&width=1200&height=1200&aspect=true - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Păi da, dacă topicul era creat de către MelomanDinRasaAriană, atunci GunDALF era sedat complet și ne scria corect gramatical impresiile proprii, direct în temă cu subiectul discuției.
Observ că nickname-ul meu e o adevărată momeală pentru neînțeleși, deci se pare că trebuie să fiu mai precaut cu unii colegi de forum...

#15
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
piele de găină -expresia favorită a Handrei și altor hartiști de mâna a doua.

În cazul meu dacă piesa are tempou scăzut aka balade, jelanii atunci sunt șanse maxime să-și ia o înjurătură zdravănă, atât ea cât și cântecaciul.
De ce? Pentru că-mi strică buna dispoziție un neica nimeni.
Trebuie ca melodia să fie foarte bună și greu de interpretat vocal ca să primească ok-ul de la mine.
Deci I. Râmeș și clonele gen ema, găitanovici, ignat și alte supărate pe viață primesc un scuipat mareeee. Posted Image

Edited by sandel1, 16 September 2023 - 13:15.


#16
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 23.02.2010
N-am prea dat exemple, că nu-mi trec prin minte acum, dar cred că ascultarea muzicii e o experiență destul de bogată pentru mine și chiar mi-aș fi dorit să învăț un instrument devreme în viață (n-am învățat nici până acum) sau să fiu o persoană mai creativă în general. Compunerile au fost spaima mea cea mai mare în școală.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- Realizezi când e punctul culminant (doar unul, singular) într-o melodie?
Da, deși uneori am surpriza că există un al doilea, mai mare, și nu mă refer neapărat la modulații.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- Atunci când ți se face pielea ”de găină” ascultând piesa, cam ce durată are această stare (în secunde)?
Depinde de cât de veche e piesa în viața mea sau de când n-am mai ascultat-o. Cred că poate varia destul de mult.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- Obișnuiești să îngâni/mormăi melodia chiar dacă nu știi versurile (ori că le-ai uitat pe moment)?
Îngân în gând.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- Care e primul instinct când repetiția (melodiei, ritmului) devine plictisitoare? Te concentrezi mai mult asupra versurilor sau fredonezi în gând un alt ritm/melodie?
Mă concentrez asupra problemei percepute și îmi pierd răbdarea.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- Melodiile de 5 minute par lungi?
Depinde de piesă. Dacă e George Michael OK, dacă e trance progresiv mai greu.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- Care pare mai interesant, schimbatul ritmului și păstrarea melodiei, sau păstrarea ritmului și schimbări prin melodie?
Prima, deoarece cred că a doua e mai comună. Ambele au potențial tho.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- Din poziția așezat, dai din ambele picioare sau pe rănd?
Eu dau din picior (câte unul odată) și fără muzică. Dacă simt foarte tare ritmul, dau din ambele, dar mai tare din dreptul.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- La reascultare, cauți să descoperi și alte melodii sau ritmuri cuprinse în piesă, în afară de cele principale, din prim plan?
La primele ascultări nu, că încă mă familiarizez cu melodia și structura, dar mai apoi îmi place să observ detalii în producție. Caut des versiuni instrumentale oficiale ca să observ unele lucruri mai ușor, dar n-aș putea să le verbalizez pe multe dintre ele.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- La creșterea tensiunii din muzică, preferi creșterea ritmului sau subțierea decorului acustic (eliminarea basului, doar sunete ascuțite)?
A doua sau poate opusul ei.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 16 septembrie 2023 - 09:13, said:

- Te deranjează când recunoști aceeași idee simplă multiplicată în fel și chip prin melodie (prin schimbarea instrumentului, a registrului, a vocii etc.)?
Uneori o schimbare de timbru (sau doar de octavă) poate avea un efect interesant. Depinde foarte mult de cum e exploatată ideea.

#17
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postandreyyshore, on 16 septembrie 2023 - 13:06, said:

A doua sau poate opusul ei.
Am încercat să evidențiez etapa pre-orgasm (după cum bine a zis cineva mai sus :lol: ), în sensul că rezoluția muzicală trebuie să fie plenară, pe toate fronturile și cu toată emfaza. Înțeleg că starea de neliniște o regăsești și în aglutinarea unor acțiuni divergente (disonanțe, tritonuri, contrapunct, sincopări s.a.m.d.).

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
De obicei ascult 80% albume sau opere intregi si 20% compilatii (recomandari spotify/youtube)
Ascult 90% muzica pe care o stiu si imi place, 10% noutati iar procentul scade cu varsta.
Ascult de obicei o perioada de timp un singur tip de muzica, dupa ce ma plictisesc sar la alt tip. Categoriile majore: jazz, simfonica, blues, rock clasic, metale, black metal in particular. Cu nuante secundare de punk, arabic, baroc, melodic, minimalistic, improvizatie acolo unde e cazul.
Prefer muzica care sa rascoleasca in defavoarea celei tehnice sau de virtuozitate.
Nu-mi plac remixurile, amestecaturile, coverurile(decat cele de exceptie). Nu-mi plac claydermanii care canta de toate, nu-mi plac softjazz, muzica de lift, muzica de radio, muzica de supermarket, muzica de cafenea(in general). Nu-mi place muzica usoara care nu zice nimic.

Cand ascult muzica, in general nu fac altceva. Nu lucrez, nu fac sex, nu vreau galagie, nu vreau sa fiu intrerupt. In general nu pun muzica ambientala, de relaxare sau .. genul asta cand lucrez. Daca pune altcineva de la birou, in general nu ma deranjeaza atata timp cat nu e din aia puturoasa de radio, remixuri claydermaneala, soft-jazzuiala, etc. Sa fie ceva ce-i place lui, eu o aud dar nu o ascult si nu ma deranjeaza. Cand merg la drum lung cu colegii, nu vreau radio. Exceptie Romania muzica, actualitati, daca e muzica cat de cat. Am avut insa noroc de niste colegi carora le place muzica buna. Unii au plecat, altii au venit, dar cei care vin trebuie sa se adapteze si in general o fac.
Muzica pe care n-o suport, o suport cam o jumatate de ora, o ora, dupa care trebuie sa plec afara la tigara, sau ma imbat sa nu ma intereseze. Sau plec de acolo. de tot. Daca nu pot sa plec, ma duc sa o inchid, sa o schjimb sau fac scandal. Cel mai rau e la nunti si botezuri in care trebuie sa indur o experienta cumplita pentru mine. Din fericire sunt din ce in ce mai putine astfel de evenimente. ca au devenit insuportabile deoarece se da muzica foarte tare.

Nevasta mi-am ales-o astfel incat sa fim compatibili cu muzica. Nu ascultam chiar acelasi tip de muzica, insa ce asculta ea e tolerant sau imi place si mie, ce ascult eu e tolerant sau ii place si ei.
Daca nu era asa, relatia noastra n-ar fi durat mai mult de o luna, dar avem deja vreo 18 ani impreuna. Cea mai urata zi din viata mea a fost insa ziua nuntii noastre, din cauza muzicii pe care a trebuit s-o suport.

Acum sunt pe rock clasic. Am Pink Floyd pe spotify. The Division Bell. Vin de pe Led Zepp, pe care i-am ascultat cam vreo saptamana atat pe spotify (album intreg) cat si pe youtube, piese vechi din concerte, videouri vechi, videouri noi.


Apropo de remixuri de exceptie, uite unul de acest tip. Genul de remix care aduce un plus piesei originale incat sa-ti lase impresia ca s-a desavarsit, a capatat forma potrivita.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Qs1J612nZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aaa, am uitat sa precizez si ar fi corect s-o fac, ca tolerez muzica ce-o asculta copiii mei, desi nu-mi place si m-am saturat pana peste gat de muzica de boraci.
Fii-mea cea mica de 3 ani vrea muzica, va dati seama ce muzica vrea. Piese pe care le-am auzit de sute de ori.
Fata cea mare asculta la casti, dar .. muzica de-a lor, de pustani. Baiatul nu asculta muzica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate