Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Taxi clasic mai ieftin ca uberu?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 trid_ovi, on 14 septembrie 2023 - 14:46, said:

Am aterizat marti seara pe Otopeni pe undeva pe la 11, deci trafic lejer si cerere redusa.
Am simulat la Uber undeva pe la 90RON , Bolt pe undeva pe la 80RON, in final am luat taxiul cu bon de la aparate, cam 65 cu tot cu spaga. Traseul Otopeni-pe laga parcul Carol cam 21km.
Tare... puteai sa iei 783 si erai pe la 3 lei.

Edited by andreic, 14 September 2023 - 17:41.


#20
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016

 TehCube, on 14 septembrie 2023 - 15:31, said:

De curiozitate, ca mi-e lene sa caut, exista vreo aplicatie de unde poti comanda Taxi de mai multe firme, gen primu venit primu servit? Cum era Star Taxi inainte?
Ca mie asta mi se pare cel mai problematic, de multe ori vreau sa gasesc o masina cat mai repede, n-am timp sa sun la 3 firme de taximetrie ca sa economisesc 5 lei pe cursa, prefer sa vina cat mai repede.
Nu zic ca Uber/Bolt stau mai bine la capitolul asta, ultima oara cand am incercat sa merg cu Uber-ul mi-au anulat de 3 ori cursa pana mi-am bagat piciorul si am mers pe jos (era distanta relativ mica si d-aia anulau, probabil, dar nu e vina mea ca nu au un tarif minim sau ceva similar).

STAR Taxi inca exista! Il recomand cu placere. Dar speed-ul e cel mai bun!

#21
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

 valecris16, on 14 septembrie 2023 - 16:39, said:

Taxi clasic mai ieftin ca uberu?

Da. Exista.
Vorbesc de Bucuresti.
+ de faptul ca atat uber dar si bolt au multi utilizatori/soferi care dau tepe la greu,mai ales la persoane de varsta a-II-a.

Cu uber si bolt am fost de multe ori,niciodata nu am primit teapa, soferii cu o atitudine diferita fata de taximetristii vechi.



#22
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008

 valecris16, on 14 septembrie 2023 - 16:39, said:

Taxi clasic mai ieftin ca uberu?

Da. Exista.
Vorbesc de Bucuresti.
+ de faptul ca atat uber dar si bolt au multi utilizatori/soferi care dau tepe la greu,mai ales la persoane de varsta a-II-a.

Cum anume dau teapa?

#23
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 24.04.2008
La uber e super misto ca stii exact cat platesti cand ai facut comanda. Cand cobori atat platesti cat ai pe aplicatie. La taxiu stai cu ochii pe aparat...

#24
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Folosesc Uber de 1 an de zile ,bine am vazut ca Bolt s a scumpit si nu mai e ok pt mine.
Nu am avut probleme cu Uberul cred ca cu un singur sofer a fost mai nasol mirosea si avea un cazan de Dacia Logan ,la fel de imputita ,(da si rugina ).

Des traini nu stiu ce sa zic.Asta imi place la aplicatie vezi cu cine mergi si cat costa ,nu stai sa te tiganesti cum se obisnuieste clasic :D

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,897
  • Înscris: 20.10.2015

 maccip, on 14 septembrie 2023 - 15:15, said:

majoritatea s-au dus sa faca Ubes si Bolt

Fals, trebuie sa fii prost sa faci asa ceva.
Te-au pacalit soferii. NIMENI nu pleaca de la taxi pentru frimiturile Uber

#26
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Zici? Eu cred ca numarul de clienti Taxi a fost in cadere libera cand a intrat uber pe piata. Nu degeaba au facut taximetristii greve si scandal pe la victoriei, etc.. Iar daca n-ai clienti destui nu faci bani nici cu taximetria. Sincer, n-am mai auzit pe nimeni, de mult, sa foloseasca taxi, toata lumea isi "cheama un uber" (sau bolt). Nu zic ca nu au clienti, evident, dar cred ca a scazut dramatic numarul de utilizatori cum au aparut alternative.

Nu stiu daca-i din cauza aplicatiei, sau a sistemului de rating, masini ceva mai noi (in general), habar n-am, dar mi-e greu sa cred ca "merge" ca acum 10 ani taximetria.

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

 alexanrusso, on 14 septembrie 2023 - 17:24, said:

STAR Taxi inca exista! Il recomand cu placere. Dar speed-ul e cel mai bun!
Mersi de pont.
Eu m-am cam saturat de Bolt/Uber si tre sa-i incerc si pe astia.

Dar.. cu cardul/telefonul merge platit? Asta ma intereseaza cel mai mult.

#28
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Unele firme de taxi au si POS. Eu am vazut la speed, dar or mai avea si altii

#29
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 DarkEnemy, on 14 septembrie 2023 - 18:17, said:

Cum anume dau teapa?
Vin la adresa,cer banii si apoi pe traseu lasa pasagerul,aiurea dupa 2km...

#30
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 valecris16, on 17 septembrie 2023 - 11:35, said:

Vin la adresa,cer banii si apoi pe traseu lasa pasagerul,aiurea dupa 2km...
Mi-e greu sa cred ca cine stie sa foloseasca uber nu isi da seama foarte repede ca nu-i la adresa corecta, chiar daca nu-i din orasul respectiv.
Iar daca faci plangere pe aplicatie el isi ia penalizare si tu primesti banii inapoi. Nu prea e schema pentru sofer.

O singura data am patit ceva de genu', inainte de pandemie, am luat un uber si m-a rugat soferu sa anulez cursa, ca ma duce el dar s-a incurcat in aplicatie si bla bla bla, mi s-a parut suspect dar nu ma asteptam la teapa de la sofer, asa ca am anulat-o. Apoi in timp ce rumegam l-am intrebat cum platesc daca am anulat cursa, si a zis ca nu-i problema ii pot da cash, si abia atunci mi-a picat fisa, imi cerea aproape dublu (a zis 35 de lei cand pe app era vreo 22), si i-am zis ca-i ok, sa ma lase sa cobor. A incercat s-o dreaga cu "hai stai, bine, 30, etc.", si am insistat sa cobor, nu i-am dat nimic (ca facusem sub 1 km) si am facut report pe app, am povestit toata intamplarea, mi-au dat inapoi 10 lei (de la cancelarea cursei) aproape instant si peste cateva ore am primit si mail ca au fost luate masuri impotriva soferului + ceva discount la urmatoarea cursa.
...deci nu stiu cat de benefic poate fi sa dai tepe ca sofer. Iti iese o data, de doua ori, da' daca primesti 2-3 reporturi de genu sigur iti baneaza astia contu' sau ceva.

#31
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 TehCube, on 17 septembrie 2023 - 12:38, said:

Mi-e greu sa cred ca cine stie sa foloseasca uber nu isi da seama foarte repede ca nu-i la adresa corecta, chiar daca nu-i din orasul respectiv.
Iar daca faci plangere pe aplicatie el isi ia penalizare si tu primesti banii inapoi. Nu prea e schema pentru sofer.

O singura data am patit ceva de genu', inainte de pandemie, am luat un uber si m-a rugat soferu sa anulez cursa, ca ma duce el dar s-a incurcat in aplicatie si bla bla bla, mi s-a parut suspect dar nu ma asteptam la teapa de la sofer, asa ca am anulat-o. Apoi in timp ce rumegam l-am intrebat cum platesc daca am anulat cursa, si a zis ca nu-i problema ii pot da cash, si abia atunci mi-a picat fisa, imi cerea aproape dublu (a zis 35 de lei cand pe app era vreo 22), si i-am zis ca-i ok, sa ma lase sa cobor. A incercat s-o dreaga cu "hai stai, bine, 30, etc.", si am insistat sa cobor, nu i-am dat nimic (ca facusem sub 1 km) si am facut report pe app, am povestit toata intamplarea, mi-au dat inapoi 10 lei (de la cancelarea cursei) aproape instant si peste cateva ore am primit si mail ca au fost luate masuri impotriva soferului + ceva discount la urmatoarea cursa.
...deci nu stiu cat de benefic poate fi sa dai tepe ca sofer. Iti iese o data, de doua ori, da' daca primesti 2-3 reporturi de genu sigur iti baneaza astia contu' sau ceva.
Am avut un deces in familie si la parastas/restaurant am apelat eu dar si altcineva la uber pentru niste persoane mai in etate...
au venit la adresa,am iesit la masina le-am explicat ce si cum,au cerut banii inainte, au urcat in masina persoanele si au plecat.
Dupa 15 min. primeste sotia telefon de la una din persoane ca le-au lasat la P. Victoriei...
Am plecat dupa ele,am rezolvat problema in sesul ca le-am dus eu acasa si asta a fost.
Degeaba telefoane/convorbiri/nervi/etc...
La aceste firme sunt angajati vechi taximetristi,multi colorati,etc.  dar cu masini mai noi.
Acum este tardiv,dar se stie...o data vede nashu....

De aceea am intrebat si eu 'baietii' si mi-au povestit ce si cum.
Fiecare face cum vrea,personal nu mai apelez la astfel de 'servicii'.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,897
  • Înscris: 20.10.2015

 TehCube, on 15 septembrie 2023 - 08:44, said:

Zici? Eu cred ca numarul de clienti Taxi a fost in cadere libera cand a intrat uber pe piata.

Aia nu inseamna ca taximetristii au trecut la UBER

La UBER si BOLT e teapa pe fata ca sofer

#33
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 valecris16, on 17 septembrie 2023 - 13:53, said:

au cerut banii inainte
Mda, aici e problema. Daca urmai protocolul macar primeai banii inapoi + ala primea penalizare.
Asta am invatat si din patania mea de mai sus, nu mai fac chestii ca asa zice soferu'. Vrea sa urmeze regulile aplicatiei, bine, nu vrea, ura si la gara.
Problema ta se putea intampla la fel de usor si cu taxi, diferenta e ca aici puteai sa il penalizezi pe sofer daca intrerupea el cursa inainte sa ajunga la destinatie sau alte chestii similare. Dar daca i-ai dat banii inainte...

Sunt multe clipuri cu diverse scamuri si pe youtube, mai ales prin state, dar ideea principala e ca cineva incalca protocolul, de obicei scammerul (care poate fi si pasagerul in unele cazuri).

#34
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 andreic, on 14 septembrie 2023 - 17:07, said:

Tare... puteai sa iei 783 si erai pe la 3 lei.


783 merge si noaptea ?   Intreb pentru ca si eu o sa ajung pe la jumatea lui Octombrie undeva dupa ora 1 AM pe Otopeni .

#35
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Da. Mai rar, dar da.
https://stbsa.ro/ora...ta3/783 Tur.pdf

Parca si trenul tot din 30 in 30 e in afara orelor de varf, daca nu chiar mai rar.

#36
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ce mi s-a intamplat cu bolt, miercurea trecuta, ora 17.15. Ieseam de la Il cantuccio, vizavi de fosta gara Filaret. (https://www.google.c...x88c6?entry=ttu)
Comand bolt, primesc accept, 2 minute. Cobor pe trotuar, apare masina, cobora dinspre Sos Progresului, trebuia sa intoarca 180 grade sa ajunga la mine. Vad ca dupa ce franase, ma asteptam sa vina la trotuar, pleaca mai departe, spre fantana Zodiac, se anuleaza cursa si apare alta masina. Am mai asteptat 3 minute, am luat-o.
De ce oare mi-a anulat comanda? Mi s-a mai intamplat inainte de Craciun, tot asa, era la vreo 50 m de mine, s-a anulat si a aparut alta dar am mai asteptat cateva minute. Atunci chiar ma grabeam,
De precizat ca in cele 2 cazuri, au fost folosite conturi diferite, telefoane diferite.
Nu inteleg motivul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate