Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Upgrade Mac on Unsupported devices

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
Buna seara !

Detin un iMac late 2013, i5, 32 gb, 1 tb ssd
Detin si un MacBook Pro i7 , 8 gb ram, 250 gb ssd

Ambele ruleaza Catalina si oficial este ultimul upgrade.
La sugestia membrilor grupului Apple Romania (de pe FB) am creat un bootable flash prin intermediul Open Core Legacy Patcher.
Totul ok pana la bootarea EFI, care pe iMac nu a functionat, deoarece nu am tastatura Apple, asa ca am incercat pe MacBook Pro , unde am ajuns la EFI menu, m-am conectat la wifi, am apasat pe Install macOS Ventura si a aparut un ecran negru unde scria : support.apple.com/mac/startup.

Am restartat de mai multe ori, acelasi mesaj ...

Am facut vreo greseala?

Multumesc

Edited by djpadrecito, 13 September 2023 - 23:08.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Open Core Legacy Patcher e o mare durere de cap.
Ce OS incerci sa instalezi?

#3
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
Ventura.

Exista si alte metode?

#4
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Eu am un MBP 13" mid 2014 (i5, 8Gb RAM, 250 SSD) care ruleaza fin Debian 12. E suportat absolut tot: webcam, modificat luminozitate tastatura, ecran, wifi, BT (eu il folosesc pt mouse pt ca laptop-ul are doar 2 porturi USB), sunet, portul HDMI / TB 2 pt monitor extern, adaptorul TB pentru retea, etc. Exista chiar si un soft configurabil de unde poti controla ventilatorul de la CPU sa fie mult mai agresiv, pentru ca Apple nu da drumul la ventilator decit foarte tirziu.
Pentru partea de storage am gasit un adaptor si am adaugat un micro SD (1T capacitate) si care nu iese deloc in afara laptop-ului.
Ca sa fiu corect pina la capat, a trebuit sa imi bag degetele prin configuratii (cel mai complicat a fost la camera web), dar important e ca se poate, majoritatea merg out of the box. Asta se intimpla pe vremea lui Debian 11 care nu venea cu firmware non-free pe imaginea de instalare. Acum vine, deci ar trebui sa fie (mult) mai usor.

Daca nu rulezi vreo aplicatie specifica, nu inteleg de ce iti mai bati capul cu OSX.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate