Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ce indrumar folositi pentru Biblie?

* * - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004
Iadul nu este un spațiu în care sufletele păcătoșilor să ardă, ci mormântul comun al omenirii, echivalentul evreiescului Sheol, în care ”umbrele” morților își găsesc locuință, este o metaforă a inexistenței. Ideea că Satana și îngerii săi chinuie pe sufletele păcătoase în Iad, nu este din Biblie.

View PostAztecWarrior, on 14 septembrie 2023 - 19:10, said:

Oare creștinii etiopieni și marocani o sa ardă în Iad??? La urma urmei au învățat lucruri greșite din Bibliile lor.


#20
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008

View PostMihalciuc, on 13 septembrie 2023 - 18:52, said:

Am inceput sa citesc din cele 12 volume din Filocalie. Ce alte carti religioase imi mai puteti recomanda?

Vietile sfintilor
Calauza in credinta ortodoxa - Parintele Cleopa
Cuviosul Paisie Agioritul Cuvinte duhovnicesti - e un set de 7 carti parca

#21
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Dar de Biblie, Cuvântul lui Dumnezeu, ce părere aveți, merită ea citită?! 🤔

#22
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008

View Postheartu, on 03 octombrie 2023 - 13:26, said:

Dar de Biblie, Cuvântul lui Dumnezeu, ce părere aveți, merită ea citită?! 🤔

Binenteles,  ea este prima care trebuie cititia. Mie mi s-a spus de catre persoane diferite (calugari si preoti) ca trebuie citit Noul Testament mai intai si apoi dupa ce l-ai citit de cateva ori sa citesti Vechiul Testament, altfel exista riscul sa te smintesti

#23
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Eu am altă părere, prima oară înveți ebraica veche, studiezi asiduu VT, iudaismul, cultura și istoria antică a evreilor... și p'ormă treci la NT!
Ortodocșii au o vorbă, "Noul Testament, în cel Vechiu se ascunde!"... deci dacă nu ești pregătit în VT, n-o să înțelegi niciodată NT (adevărata lui valoare)... probabil că cei care te-au îndrumat în direcția descrisă de tine mai sus, știu cum stă treaba cu VT și cu NT, d'asta te-au îndrumat așa... :idea:

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004

View PostWhimsicalPeanut, on 03 octombrie 2023 - 14:49, said:

Binenteles,  ea este prima care trebuie cititia. Mie mi s-a spus de catre persoane diferite (calugari si preoti) ca trebuie citit Noul Testament mai intai si apoi dupa ce l-ai citit de cateva ori sa citesti Vechiul Testament, altfel exista riscul sa te smintesti

Nu ți-au explicat și de ce? De ce să te smintești dacă începi cu Vechiul testament? Se presupune că lucrurile au legătură între ele...

#25
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008

View Postdark, on 03 octombrie 2023 - 15:58, said:

Nu ți-au explicat și de ce? De ce să te smintești dacă începi cu Vechiul testament? Se presupune că lucrurile au legătură între ele...

Pentru ca in Vechiul Testament este despre ochi pentru ochi dinte pentru dinte, arderi de tot, ungere cu sange a jertfelnicelor, uciderea vrasmasilor, pe cand Noul Testament este cartea iubirii. Dupa ce intelegi ca Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Sau sa ne mantuiasca de pacate prin Jerfa Sa, pentru marea iubire pe care ne-o poarta, atunci poti sa nu te mai smintesti.

Ca idee eu am inceput cu VT pentru ca nu stiam pe vremea aia, si cand am ajuns la sfintirea jertfelnicelor prin  stropirea cu sange imediat m-a dus gandul pe carari aiurea. Asta e smintirea.

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 13 septembrie 2023 - 19:14, said:

Citește-l pe Ehrman și-ți vei schimba părerea!
Nu are nimeni cum sa suporte pedeapsa eterna, mînia lui Dumnezeu pentru o eternitate, decat tot numai Dumnezeu.

View PostMihalciuc, on 13 septembrie 2023 - 18:52, said:

Am inceput sa citesc din cele 12 volume din Filocalie. Ce alte carti religioase imi mai puteti recomanda?
Stimabile, doar Scriptura. Daca nu o intelegi inca, este pentru ca nu ai primit Duhul Sfant. Cand o sa intelegi duhovniceste Scriptura, inseamna ca ai Duhul Sfant si esti trimis de Dumnezeu ca sa propovaduiesti Evanghelia.

1. In adevar, cine dintre oameni cunoaste lucrurile omului, afara de duhul omului care este in el? Tot asa, nimeni nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu.
12. Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau.
13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.
14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.

Daca nu le intelegi, n-ai Duhul Sfant si nu are rost sa te chinui cu diverse povesti omenesti.
Altfel, daca nu ai Duhul, la ce-ti foloseste sa intelegi? Doar sa auzi te avantajeaza. Iar Filocaliille nu sunt Cuvantul lui Dumnezeu.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
17. Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos.
13. Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit

Lasa-te de povestile omenesti, filocalii, viata parintilor, nepotilor, etc...... Cuvantul lui Dumnezeu este calea spre mantuire.

Credinta nu vine din intelegerea Cuvantului, ci din AUZIRE,

Ioan era in burta la ma-sa si a auzit doua trei cuvinte si s-a umplut de Duhul Sfant. Nu avea filocalii, sau alte povesti de adormit copiii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate