Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Kia Sorento 2024 & Hyundai Santa Fe 2024

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Facelift major la Kia 2024 si practic model nou la Hyundai Santa Fe 2024.

Interiorul la Kia aproape neschimbat, interior nou SF la Hyundai. Hyundai Santa Fe 2024 devine un fel de Land Rover, dar mi-ar place daca as putea sa nu vad luminile spate vreodata - ceea ce nu ar fi posibil.


Attached File  kia f.jpg   303.8K   168 downloads

Attached File  kia r.jpg   173.47K   183 downloads

Attached File  kia.jpg   113.89K   190 downloads




Attached File  2024-hyundai-santa-fe-brown-front-three-quarters-64b55af07b265.jpg   108.98K   192 downloads

Attached File  2024-hyundai-santa-fe-brown-rear three-quarters-64b55af07b265.jpg   237.88K   196 downloads

Attached File  Hyundai.jpg   225.47K   188 downloads

Nu stiu daca mai sunt pe aceiasi platforma, sau Hyundai Santa Fe s-a mutat deja pe vreo platforma noua. Preturile se estimeaza ca vor ramane relativ decente - adica pe la 60% din cele ale SUV-urilor premium cu aceleasi dotari.

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Sata Fe-ul ala arata oribil!!! (pentru mine)

As prefera oricand un Sorento.

#3
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
De acord Santa Fe urat cu spume,zero design futurist,dulap pe roti.In viitor m-a gandesc sa schimb tucsonul cu un santa fe dar cu siguranta nu caramida asta va fi.

#4
hrhde

hrhde

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2023
santa fe ala e oribil la fel si interior copiat dupa Range Rover la volan, consola

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Cind esti in ea vezi fix 0,5mp de capota!
Fara dulap, fara lumini spate...
Posted Image
Restul conteaza, motor, transmisie, fiabilitate, comoditate ca de mers pe dealuri cu astea nu prea...

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Sorento arata clar mai bine. Nu stiu ce interior SF vezi la Hyundai ca mi-se identic cu cel din Sorento acelasi dual display  prezent si pe alte modele noi.

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Bleah, acelasi trend de a pune o tableta mare care nu e incorporata de nicio culoare, cu 2 display-uri care au o margine groasa ca o tableta de acum 10 ani. Aproape tot ce inseamna interioare in industria auto devine un gunoi, cost-cutting ca le e mult mai usor si ieftin sa puna ciudatenia aia in loc sa faca un bord care sa aiba cockpit digital si navigatie integrate frumos.

Edited by Robiacs, 11 September 2023 - 23:49.


#8
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Demult n-am mai vazut o masina la care sa zic OMG asta e incredibil de urata.
Cine a putut sa faca un asemenea design? Chiar si interiorul e oribil la sfanta FE

Edited by andreyvsjoker, 12 September 2023 - 07:14.


#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Din punct de vedere tehnic sunt una si aceasi masina.

#10
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Nou model da la Hyundai Santa Fe seamana foarte mult cu vechile Land Rovere dinainte de 2004-2006. Adica forma exterioara patrata e 90% identic la fel
Da cre ca acest model da Santa Fe e o versiune da drumetii pentru camping ca n ai cum sa mergi cu aia pe strada ca e urata

Oricum nu dai gres nici cu Hyundai nici cu Kia decat sa alegi dupa buget si frumusete ca ambele is fiabile

#11
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Pai eu am auzit doar de rau cand vine vorba de cutia de viteze.

#12
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
La modelele actuale diferenta de pret intre cele doua este destul de mult Kia fiind mai scump,dupa parerea mea nejustificat fiind aceasi motoare tehnologie etc.

#13
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

 andreyvsjoker, on 12 septembrie 2023 - 10:55, said:

Pai eu am auzit doar de rau cand vine vorba de cutia de viteze.

Eu am Santa Fe 2022 și pana la 39k km nu am avut probleme. Eu zic ca dacă faci reviziile la cutie când trebuie nu cred ca ai probleme.

#14
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
Daca vor costa in jur de 55000 pentru varianta de top, nu prea au concurenta in clasa lor. Adica vor fi la pret de Rav 4, CR-V, Tiguan, etc.  Dar sunt o clasa mai sus, preturi de intretinere mai mici si, se pare, destul de fiabile.
Santa Fe are avantajul unui design atemporal care nu va parea depasit dupa 4-5 ani.Pacat ca pretul in Europa este aproape dublu fata de Coreea si cel putin 50% mai mare fata de State.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate