Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Raiffeisen - cum pot sa gestionez contul meu fara telefon

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.03.2004
Buna, Intreb asta pentru ca urmeaza sa plec intr-o vacanta si ma intreb ce se intampla daca, de ex, pierd telefonul sau se strica.

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,961
  • Înscris: 13.03.2005
Suni in callcenter.

Gestionezi din browser de pe alt telefon.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
c e anume vrei sa gestionezi?Faci in avans platile si in concediu lucrezi cu cardul si asta e.

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

 fqx, on 10 septembrie 2023 - 09:45, said:

c e anume vrei sa gestionezi?Faci in avans platile si in concediu lucrezi cu cardul si asta e.
Poate avea nevoie sa plateasca o suma in regim de urgenta, de exemplu niste bilete de avion, cheltuieli pt un accident etc.

De pe un alt telefon.. cat de sigur e?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,110
  • Înscris: 30.08.2006
E valabil si daca se strica telefonul in tara. Am patit asta dar in cazul meu platile se fac automat prin debit-direct iar la BT cardul de credit se acopera automat din cel de debit. Nu am ce gestiona. Am anticipat si situatiile de genul asta sau ca uit sa platesc facturile si acum nu-mi mai fac griji, doar verific facturile pe Pago.
Afara pleci cu cash si card, nu te baza pe telefon si rezolva-ti problemele cu platile inainte sa iesi din tara.

Edited by Leo2006, 10 September 2023 - 10:22.


#6
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 15.10.2020

 potosr, on 10 septembrie 2023 - 09:32, said:

Raiffeisen - cum pot sa gestionez contul meu fara telefon
https://new.raiffeisenonline.ro/

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007

 Leo2006, on 10 septembrie 2023 - 10:20, said:

rezolva-ti problemele cu platile inainte sa iesi din tara.
Ni s-a anulat zborul in aeroport cu doua ore inainte de ora prevazuta. A trebuit sa cumparam la viteza alte bilete.
Uneori e nevoie....

PS: la intoarcere....

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,961
  • Înscris: 02.02.2007
valabil cu orice banca/aplicatie.
rezolvarea poarta un nume simplu: cash! asta nu se blocheaza niciodata, ba din contra! ;)

#9
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 28.01.2007
Cash sau card. Fara telefon nu mai poti accesa IB de pe niciun alt dispozitiv.
Nici macar in call center nu te autentifica daca nu suni de pe numarul declarat in relatia cu banca.

#10
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
https://www.raiffeis...ankingWeb/login


ti-au dat un TOKEN ai setat niste parole coduri, le vei folosi, vei baga cardul in aparatul ala si vei cere cod de autentificare. Nu ai aparatul la indemana, gioco di mano.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,961
  • Înscris: 13.03.2005

 richi_e, on 10 septembrie 2023 - 11:30, said:

valabil cu orice banca/aplicatie.
rezolvarea poarta un nume simplu: cash! asta nu se blocheaza niciodata, ba din contra! ;)
Sufli un kg de pene cu cashul când ai de luat bilet rapid de pe o platformă de bilete sau de pe siteul oficial al companiei de zbor.

#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

 horny_hornet, on 10 septembrie 2023 - 11:09, said:

Bun, ca veni vorba. La sa ceva (btw) iti trebuie parole tari, lungi etc. Unde si cum le tineti? Password manager, cineva? Nu 6 litere refolosite, sa le stie si pisica, zic.

 richi_e, on 10 septembrie 2023 - 11:30, said:

valabil cu orice banca/aplicatie.
rezolvarea poarta un nume simplu: cash! asta nu se blocheaza niciodata, ba din contra! Posted Image
Nici cu mult cash nu poti sa umbli la tine, se fura, se pierde, esti pe plaja, la hotel etc. Dar e bun si asta, corect.

 x_veb, on 10 septembrie 2023 - 12:10, said:

Cash sau card. Fara telefon nu mai poti accesa IB de pe niciun alt dispozitiv.
Nici macar in call center nu te autentifica daca nu suni de pe numarul declarat in relatia cu banca.
Nu poti seta e-tokenul (ala virtual) pe alt telefon, daca stii credentialele?

Edited by aaaa4567, 10 September 2023 - 13:49.


#13
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 15.10.2020

 aaaa4567, on 10 septembrie 2023 - 13:51, said:

Bun, ca veni vorba. La sa ceva (btw) iti trebuie parole tari, lungi etc. Unde si cum le tineti? Password manager, cineva? Nu 6 litere refolosite, sa le stie si pisica, zic.
Păi trebuie smart token-ul. :lol:
Eu mă gândeam că dacă pierzi telefonul, bagi smart token-ul pe alt telefon și gata, dar am impresia că ai nevoie de un sms pe numărul tău, deci situația se împute. În plus, nu cred că poți să ai activate două smart tokens în același timp. Securitatea lui pește prăjit... :rolleyes:

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 24.05.2010

 aaaa4567, on 10 septembrie 2023 - 13:51, said:

Bun, ca veni vorba. La sa ceva (btw) iti trebuie parole tari, lungi etc. Unde si cum le tineti? Password manager, cineva? Nu 6 litere refolosite, sa le stie si pisica, zic.

Chiar nu conteaza ce parola e tot 1 minut dureaza spargerea ei daca chiar se vrea asta. In ziua de astazi parolele nu mai sunt sigure. De asta toate sistemele serioase au implementat 2FA

Edited by MooF2010, 10 September 2023 - 14:39.


#15
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 28.01.2007
Ce credentiale? :)

Autentificarea in raiffeisenonline se face pe baza userlui si codului generat dinamic de eToken.

eToken-ul se poate activa pe un singur dispozitiv la un moment dat si face prin introducerea unui cod primit pe SMS pe numarul declarat la banca.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,162
  • Înscris: 07.11.2006

 wertyck, on 10 septembrie 2023 - 09:43, said:

Suni in callcenter.

Gestionezi din browser de pe alt telefon.

Doar daca acel alt telefon are numarul identic cu cel comunicat bancii.
Daca nu, este de lucrat putin mai mult, este putin mai complicat. Dar daca n-ai incotro, asta e.

 alexandrualexww2, on 10 septembrie 2023 - 12:21, said:

https://www.raiffeis...ankingWeb/login


ti-au dat un TOKEN ai setat niste parole coduri, le vei folosi, vei baga cardul in aparatul ala si vei cere cod de autentificare. Nu ai aparatul la indemana, gioco di mano.

Token-ul fizic nu mai este valid de vreo 3-4 ani.
Ai token electronic care este asociat unui numar de telefon. Daca apelezi de pe alt numar, vezi mai sus.


 potosr, on 10 septembrie 2023 - 09:32, said:

Buna, Intreb asta pentru ca urmeaza sa plec intr-o vacanta si ma intreb ce se intampla daca, de ex, pierd telefonul sau se strica.

Cat dureaza vacanta respectiva?

#17
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.03.2004
Am dechis topicul pentru ca m-am confruntat cu urmatoarea problema : acum vre0 2 ani aveam un iPhone mai vechi pe care era instalatia aplicatia smartmobile; la un anumit moment, dupa un upgrade al aplicatiei facut de banca, cu telefonul meu nu mai puteam accesa aplicatia, prin urmare a trebuit sa-mi cumpar alt telefon, nu am putut accesa nicicum contul meu si pentru a-mi cumpara un alt telefon a trebuit trebuit sa imprumut banii pentru a cumpara telefonul nou, deci la asta ma gandeam...
Din cele scrise de voi se pare ca nu pot accesa contul meu in niciun fel, decat de pe telefonul meu. Daca mai existau card reader-urile vechi era simplu, pe laptop, de ex, intrai cu codul de autentificare dat de acesta...acum, cu Smart Token-ul nu mai e posibil...
In concluzie, daca se strica sau pierzi telefonul, singura solutie e la fel ca acum 2 ani, un telef nou? Ce fac daca peste putin timp nici softul telefonului nou nu mai corespunde?  
Nu stiu ce parare aveti voi (si nu stiu nici cum e la alte banci) dar mi se pare complet aiurea ce face Raiffeise...

Am vorbit despre vacanta care  urmeaza, dar poate trebuia sa intreb mai simplu : fara telefon nu poti sa ai nici o legatura cu Raiffeisen?

#18
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 15.10.2020

 potosr, on 10 septembrie 2023 - 16:28, said:

iPhone
Pe Android e mai simplu, smart token-ul merge și pe Android 6.

 potosr, on 10 septembrie 2023 - 16:28, said:

fara telefon nu poti sa ai nici o legatura cu Raiffeisen?
Nu prea. Într-adevăr, era mișto când aveai token-ul fizic, că nu aveai treabă cu telefonul, băgai card-ul în token, băgai pin și aveai cod pentru site.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate