Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

[UNDE] Gasesc muzica lautareasca veche sau noua?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
Am niste prieteni, prea buni, prea ca la tara, si ori de cate ori incerc sa intretin eu personal atmosfera cu muzica mea, eu fiind mai pe muzica electronica, Dance, EDM, Tech-House, Tropical-House, Deep, Progressive, etc. nu prea le incant auzul format. In schimb, prin vizitele dese pe la ei, bubuie o gramada de muzica lautareasca, eu fiind "afon" complet in respectivul gen, adica nu cunosc nici macar titlurile la piese, nu cunosc nici macar artistii, etc., apoi, vad ca ei au muzica ba pe casetele traditionale, ba pe rolele cu benzi magnetice RCA (aici poate ar fi de folos colegul djl), sau trase pe DVD-uri, CD-uri, pe stick-uri USB, carduri de memorie, etc., calitatea lor osciland de la foarte buna la foarte proasta din punct de vedere auditiv. Se asculta si manele dar eu sunt interesat de muzica lautareasca si de unde poate fi "procurata" aceasta bijuterie auditiva pentru ca, eu, de cate ori incerc sa o caut, nu gasesc mai nimic. Am cautat pe YouTube, dar am gasit doar colaje de muzica de petrecere si cam atat. Am mai cautat si pe SoundCloud, si aproape ca am gasit ceva ce m-ar duce intr-acolo, aproape de adevar si divinitate, doar ca eu prefer sa gasesc doar muzica instrumentala nu si cea plina de cantaciosi! Ca in majoritatea inregistrarilor de pe la nunti, botezuri, inmormantari si parastase, muzica e prea personala, prea strans legata ombilical de numele purtatorilor carora li se fac dedicatii si pomeniri, matanii si alte blesteme sau urari, iar atmosfera emanata din inregistrarile audio de la respectivele evenimente, nu pare la fel cu una inregistrata profesionist, nu prea ofera calitate si nici profunzime. In concluzie, orice sugestie e binevenita! Pentru ca as vrea sa imi impresionez prietenii mei elefantii si sa imi dezvolt totodata cultura muzicala.

#2
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Slabute sanse sa gasesti albume vechi la calitate buna pe internet. Asta pentru ca nu prea exista doritori care sa le si tina disponibile.
Doar sa gasesti pe oleics pe la vreun colectionar de vanzare cateva CD-uri. Eu de exemplu, mai am vreo 500 de CD-uri audio originale.
Le tin de design, pentru ca mi le-am facut mp3. Prin anii 1995 au inceput sa intre CD-urile la noi. Muzica mai veche este disponibila doar pe placi pentru pickup (viniluri).
Ce-mi vin acum in minte: Faramita Lambru, Marcel Budala, Nelu Ploiesteanu, etc...

Edited by 2Unlimited, 08 September 2023 - 15:46.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Mai gasesti pe ici pe colo

https://www.libris.r...sca--c7740.html
https://www.emag.ro/...utareasca veche

#4
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Marian Mexicanu, Marin Nasturica, Ilie Udila, Bebe Serban, Ionel Tudorache, Vasile Advahov, Taraf de Caliu.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Raspunsul e simplu... de la sursa originala.

https://electrecord.ro/

Nu stiu de ce trebuia asa o mare poveste in primul mesaj cu Techno deep bla bla...

Edited by andreic, 08 September 2023 - 19:48.


#6
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Incearca sa gasesti pe niste site-uri de continut piratat (nu dau nume).
Cel mai probabil sunt MP3-uri.

Edited by rares3968, 08 September 2023 - 20:10.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Găsești pe ####
Citește TC. Tre sa le ștergi după 24 ore însă de pe HDD.


#8
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Cauta-l pe omul asta cu lautarii lui: https://www.vrtw.lif...arii-de-matase/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate