Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

Îmi este frică să ies cu câinele în fața blocului - ce să fac?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,801
  • Înscris: 30.10.2003

 helen76, on 08 septembrie 2023 - 14:26, said:

@ Bursul
Nu e acesta subiectul topicului Posted Image
A intrebat ce sa faca! Catelul trebuie dus la cineva care se pricepe. Probabil costa. Eu nu inteleg cum 99% din cainii din orasul meu nu se latra intre ei, dar aia din Romania nu se pot socializa.
Daca catelul nu latra de frica, ma gandesc ca poate sa-l scoata p'afara si sa evite cainii periculosi.

#20
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,110
  • Înscris: 17.08.2022

 raducanu969, on 08 septembrie 2023 - 14:19, said:

Daca nu, suni la Politie. Iti garantez ca isi vor lua amenzi de ( sar in sus ca mingile ).

Da, e ultimul lucru de care are nevoie politia....
Priscupescu de pe aleea Ialomitei ii este frica sa plimbe cainele.....

#21
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 16.04.2008
1. Cainele tau ce rasa este? Ce greutate are?
Tu plimbi cainele cu botnita sau fara?

2. Din cate se vede, nu ai scris aici neaparat ca sa cauti o solutie, ci mai mult ca sa te descarci.
Solutiile ti-au fost deja prezentate mai sus:
- vorbesti cu stapanii acelor animale se ii tina in lesa si cu botnita;
- faci reclamatie la Politie cand ii mai vezi ca plimba cainii fara botnita;
- plimbi cainele la ore diferite fata de vecinii cu animale periculoase.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,178
  • Înscris: 07.11.2006

 TrakerRO, on 08 septembrie 2023 - 13:55, said:

Ce să fac în aceasta situație?

Fara suparare, dar asa cum ai afirmat, "adoptarea" unui animal de companie reprezinta niste responsabilitati si obligatii din partea celui care adopta.
Raspunsul la intrebarea de mai sus este foarte clar, chiar daca "doare": renunti la caine.
Iar intrebarea trebuia sa ti-o pui inainte, nu dupa.

#23
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
caine se ia cand stai la casa nu la bloc. e un chin la bloc si pt el si pt tine. renunta la el sau du-l la tara cum zic si altii.

#24
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 TrakerRO, on 08 septembrie 2023 - 14:38, said:



Nu, nu a pățit nimic, doar și-a băgat coada între picioare și s-a pus în spatele meu, să îl protejez.

Interacțiunea a fost în felul următor: al meu a făcut treaba mare, m-am aplecat să strâng - cu ochii la producție și la punguță m-am aplecat foarte aproape de sol, iar când m-am ridicat fix în stânga mea la aprox. 10cm am descoperit pitbull-ul care nu știu cum a ajuns acolo fără să îl detectez. După care l-am luat și am plecat, pitbull-ul a rămas în urmă să producă și el ceva (dar stăpânul bineînțeles că nu a strâns). End of the story. Este destul de terifiant având în vedere că habar n-am cum își educă alții câinii, dacă au traume ca al meu etc etc.




Bun, deci unul din câinii de care îți era teamă a venit la o palmă de câinele tău și nu s-a întâmplat nimic.
Este și foarte multa teamă a ta personală, câinele tău îți simte teama și devine și mai temător decât era deja.

Singura soluție pe care o văd eu este să mergi împreună cu câinele la niște ședințe cu un dresor.
Vei învăța niște reguli care îți vor da mai multă siguranță în situațiile de care te temi.
Plus ca observând personalitatea câinelui tău, un dresor îți poate da sfaturi personalizate care vă vor fi utile și ție și lui când ieșiți afară.


#25
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 horny_hornet, on 08 septembrie 2023 - 14:32, said:

Câinii nu au ce să caute la bloc.

Aici nu este treaba ta să decizi. Trăim într-o comunitate, cu reguli puțin sau mai mult bine stabilite și fiecare este liber să aleagă ce dorește, în limitele stabilite de lege.

Pe aceași premisă îți pot sugera și eu că tu nu ai ce să cauți la bloc cu anumite lucruri, obiecte, animale de companie sau chiar tu însuți, că nu îmi place mecla ta.

 asffga, on 08 septembrie 2023 - 14:34, said:

Aici e problema ta psihica.
Cunosc si eu o persoana care la fel ca tine a fost indoctrinata de media sa inghete daca vede un pitbul. O data chiar eram impreuna cu acea persoana intr-un dog parc unde obiceiul e sa se lase liberi cainii si cand a vazut ca vine pitbulul deja intrase in panica, moment in care m-am bagat in fata si am inceput sa ma joc cu pitbulul, desi era prima data cand il vedeam.
Cine cunoste cainii poate deosebi un caine care vine cu scop agresiv si unul care vine cu scop pasnic.

Da, există într-adevăr o nesiguranță în mintea mea, însă cred că destul de bine justificată.

 anndrei86, on 08 septembrie 2023 - 14:44, said:

1. Cainele tau ce rasa este? Ce greutate are?
Tu plimbi cainele cu botnita sau fara?
2. Din cate se vede, nu ai scris aici neaparat ca sa cauti o solutie, ci mai mult ca sa te descarci.
Solutiile ti-au fost deja prezentate mai sus:
- vorbesti cu stapanii acelor animale se ii tina in lesa si cu botnita;
- faci reclamatie la Politie cand ii mai vezi ca plimba cainii fara botnita;
- plimbi cainele la ore diferite fata de vecinii cu animale periculoase.

Câinele meu este maidanez. L-am adoptat, vaccinat complet, oferit tratament veterinar ca la carte, cumpărat mâncare bună (nu rumeguș de Royal Canin) + suplimente + alte lucruri.
Câinele are în jur de 10kg. Bineînțeles că îl plimb în lesă. Botniță uneori, din cauza comportamentului lui, dar încerc să nu îl traumatizez mai rău decât este.

Da, m-am și descărcat puțin, îți mulțumesc pentru efortul de a oferi un reply :)

 adisz, on 08 septembrie 2023 - 14:46, said:

Fara suparare, dar asa cum ai afirmat, "adoptarea" unui animal de companie reprezinta niste responsabilitati si obligatii din partea celui care adopta.
Raspunsul la intrebarea de mai sus este foarte clar, chiar daca "doare": renunti la caine.
Iar intrebarea trebuia sa ti-o pui inainte, nu dupa.

Nu o să renunț la el, ar însemna să îmi bat joc de el, lucru care nu se va întâmpla, tocmai din responsabilitățile pe care mi le-am asuma
Dacă știam că există atâta nesimțire din partea vecinilor cu siguranță aș fi reconsiderat întreaga situație, însă și în acel caz - de ce sunt eu nevoit să fac lurcul acesta?

Probabil să mi se umple paharul la un moment dat și voi face sesizări, însă aștept cu răbdare ... un miracol.


 abulafius43, on 08 septembrie 2023 - 14:48, said:

caine se ia cand stai la casa nu la bloc. e un chin la bloc si pt el si pt tine. renunta la el sau du-l la tara cum zic si altii.
Același răspuns ca la punctul 1... cum vă freacă pe voi grija asta nu înțeleg...

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,582
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca ai o frica (ne)intemeiata si cainele nu ii socializat.

In general, indiferent de rasa, nu ii musai sa fie violenti. Decat daca-s crescuti asa, dar nu cred ca s-ar risca proprietarii de animale violente la propriu sa mearga cu ele prin cartier chelea manzului.

Noi avem motan, si iesim cu el pe afara. A inceput sa socializeze cu cainii, chiar si cu aia de talie mare (are un vecin un caine si pisica, deci cainele ii obisnuit). Culmea, mai mult il enerveaza aia de talie mica

#27
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Daca iti este frica sa iesi in fata blocucului ai putea incerca sa iesi in spatele blocului ... :) ...

Serios acum .... domeniul public este public, iar toleranta reciproca este solutia.
Dupa cum declari uneori si tu plimbi catelul fara botnita ... nu inteleg de ce te necazeste faptul ca si altii o fac si ei?
Dupa un timp cand catelul tau se va mai obisnui sunt sigur ca o sa risti sa l lasi si fara lesa ... e vorba de cat esti dispus sa risti si de increderea dobandita, vecinii tai ofera mai multa libertate cateilor lor pentru ca au incredere ca acestia sunt suficient de sociabili ca sa nu creeze probleme.


#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,514
  • Înscris: 27.10.2007

 TrakerRO, on 08 septembrie 2023 - 14:51, said:

Aici nu este treaba ta să decizi. Trăim într-o comunitate,....
Același răspuns ca la punctul 1... cum vă freacă pe voi grija asta nu înțeleg...
forumul este tot o comunitate. tu ai deschis un topic si ne ceri sfatul. cand sfatul nu iti place  ne  dai cu flit. nu e OK.

Si, ca sa fiu on topic: te-ai legat la cap cu ceva prea greu pentru tine. nasol si pentru tine, nasol si pentru caine.

Edited by strongsss, 08 September 2023 - 15:18.


#29
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Daca esti din bucuresti il poti duce la "gradinita", la Planeta Ham Ham.

Si cateii mei au fost acolo, au si pet hotel, dresaj si socializare. In plus toti cainii trebuie sa aiba carnet de sanatate si vaccinurile la zi + deparazitare.

Eu cred ca pui prea mult raul in fata, iar cainele, mai ales daca a fost abuzat, are nevoie de mai mult ajutor si mai ales de ajutor specializat.

#30
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 16.04.2008

 TrakerRO, on 08 septembrie 2023 - 14:51, said:

Câinele meu este maidanez. L-am adoptat, vaccinat complet, oferit tratament veterinar ca la carte, cumpărat mâncare bună (nu rumeguș de Royal Canin) + suplimente + alte lucruri.
Câinele are în jur de 10kg. Bineînțeles că îl plimb în lesă. Botniță uneori, din cauza comportamentului lui, dar încerc să nu îl traumatizez mai rău decât este.

Da, m-am și descărcat puțin, îți mulțumesc pentru efortul de a oferi un reply Posted Image

Vezi ca nici tu nu esti corect 100%?
Adica asa cum iti iubesti tu cainele si nu vrei sa il chinui cu botnita, la fel gandesc si ceilalti posesori de animale.

Asa cum s-a scris si mai sus, iti recomand sa te mai relaxezi.
Sansele sa pateasca ceva cainele sunt destul de mici.

Edited by anndrei86, 08 September 2023 - 15:10.


#31
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 helen76, on 08 septembrie 2023 - 15:12, said:

@TrakerRO , te enervezi deja ? Posted Image)) ma iei la bataie? Posted Image)))

Nu, Doamne ferește. Îți doresc tot binele din lume și multă sănătate.

 anndrei86, on 08 septembrie 2023 - 15:09, said:

Vezi ca nici tu nu esti corect 100%?
Adica asa cum iti iubesti tu cainele si nu vrei sa il chinui cu botnita, la fel gandesc si ceilalti posesori de animale.
Asa cum s-a scris si mai sus, iti recomand sa te mai relaxezi.
Sansele sa pateasca ceva cainele sunt destul de mici.

Doar că eu pun botnița când este necesar, chiar dacă mi-e milă și nu sunt obligat prin lege.

 bogdan_o, on 08 septembrie 2023 - 15:08, said:

Salut
Daca esti din bucuresti il poti duce la "gradinita", la Planeta Ham Ham.
Si cateii mei au fost acolo, au si pet hotel, dresaj si socializare. In plus toti cainii trebuie sa aiba carnet de sanatate si vaccinurile la zi + deparazitare.
Eu cred ca pui prea mult raul in fata, iar cainele, mai ales daca a fost abuzat, are nevoie de mai mult ajutor si mai ales de ajutor specializat.

Mulțumesc de sfat. Foarte util.

 strongsss, on 08 septembrie 2023 - 15:05, said:

forumul este tot o comunitate. tu ai deschis un topic si ne ceri sfatul. cand sfatul nu iti place le  dai cu flit. nu e OK.
Si, ca sa fiu on topic: te-ai legat la cap cu ceva prea greu pentru tine. nasol si pentru tine, nasol si pentru caine.

nu e OK să dau cu flit oamenilor care vin aici și dau cu flit? nu se pot abține? am deschis un topic pe un subiect, nu să vină cineva să îmi spună cum și când trebuie să îmi adopt câinele sau cum îmi merge mie mașina sau în ce poziție ar trebui să fac sex.

M-am legat la cap cu ceva la care sunt 100% asumat, iar varianta ușoară ar fi renunțarea la acel ceva, lucru pe care nu îl fac.

#32
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 05.06.2006

 TrakerRO, on 08 septembrie 2023 - 14:14, said:

Eu, însă, sunt la rândul meu legat de București întrucât sunt antreprenor, iar aici găsesc cu ușurință parteneri ideali pentru tipul meu de afacere.

Am fost la țară în mod recurent, însă nu este o opțiune mutarea acolo... aș fi vrut, calitatea umană, cost of living și viața în general este mult mai bună acolo, doar că nu faci bani.
Te muti la tara unde este in general viata mai buna si faci naveta la Bucuresti. 50 de km este o nimica toata.
Sunt persoane care fac naveta mai mult de 50 de km cu trenul personal (ala de opreste in fiecare halta).

#33
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 16.04.2008

 TrakerRO, on 08 septembrie 2023 - 15:16, said:

Doar că eu pun botnița când este necesar, chiar dacă mi-e milă și nu sunt obligat prin lege.

Pui botnita atunci cand consideri tu ca este necesar.
Poate ca si ceilalti posesori de caini pun botnita atunci cand considera ei ca este necesar.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,966
  • Înscris: 15.06.2007

 TrakerRO, on 08 septembrie 2023 - 13:55, said:

Trăiesc în capitală și de ceva timp am adoptat un câine pe care prefer să îl scot mai degrabă la 50Km de București,
si pana acolo.. cu coada intre picioare.


#35
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.09.2007
Hai sa vezi cand intra in calduri. Ieseam cu cateaua afara si in 5 minute se infiintau 2-3 darlai la coada ei. Aia nici nu putea sa se cace de emotie. Intram in bloc ieseam pe spate si-i ziceam sa termine repede ca vin aia s-o miroasa. Desteapta fiinta!

Eu aveam o baba 1.50, 30kg cu un pitbul, fara botnita (lasat de nepot).
Ne cam evitam cand mergeam la plimbare. Daca nu se putea, mergeam eu pe o parte si ea intra in gradina unui bloc, or smth. De vreo 2 ori n-am simtit-o si ne-am poticnit nas in nas. Dar n-a patit nimic.

In rest mai aveam un tip f ok cu un ciobanesc german. Se batea a mea parte-n-parte cu ala in joaca cand era ala mic. Acum ca s-a facut dublu a tinut-o minte si o tavaleste cand o prinde, apoi latra la ea sa se scoale la joaca. Jigodiei mele nu prea ii mai convine situatia si ma trage cand il vede p-ala.

Cand iesi cu cainele incepi sa ai alta viziune a imprejurimilor. Stii ce caini sunt, unde te latra, unde sunt liberi, etc. Asa e noua viata, live with it.

#36
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,836
  • Înscris: 11.03.2006

 helen76, on 08 septembrie 2023 - 15:12, said:

@TrakerRO , te enervezi deja ? Posted Image)) ma iei la bataie? Posted Image)))
Sau urmeaza sa ii iei si pe restul?Posted Image

Stii, mai sunt si alte subiecte. Du-te pe alea, daca n-ai ce spune pe asta.


@Traker, inteleg ca esti la inceput, asa ca o sa vezi ca te obisnuiesti si tu si cainele tau. Ideea e ca se iau la bataie masculii intre ei si femelele intre ele. Mascul cu femela mai rar.
Al tau ce e? Ce varsta? Scuze, n-am citit chiar tot, ca e greu din cauza astora care n-au treaba pe aici si polueaza. E util si important sa fie castrat.
Am stat 10 ani la bloc cu un terrier super nabadaios si cu o maidaneza mica cu care m-am pricopsit pe parcurs. Este foarte OK. Va obisnuiti unul cu altul si o sa-si faca prieteni printre cainii de pe acolo. Du-o in parc, o sa ii placa mult. Incearca sa fii relaxat, cainii inteleg sa aiba incredere in tine si o sa fie si el relaxat.
Sunt multi nesimtiti care isi plimba cainii agresivi liberi, am avut nenumarate meciuri. Eu aveam cu mine mereu un spray cu piper pe care l-am folosit de mai multe ori. Asa preventiv nu poti sa te duci la politie, trebuie sa se intample ceva rau ca sa reclami.

Edited by cumparator, 08 September 2023 - 17:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate