Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Reconversie profesionala. Alegere curs. Pareri binevenite.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
E-Sea

E-Sea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2023
Hello.

Va scriu din provincie, unde salariile sunt de toata jena. Stiu ca in toata Romania, dar aici e jale.

M-am hotarat sa imi maresc sansele de angajare si visez la un salariu mai maricel, ba chiar sunt dispusa sa ma mut in Buc pentru asta. Dar ca sa fac asta, am nevoie sa mai fac niste cursuri si am de ales intre un curs de inspector ssm (sanatate, securitate in munca) sau cel de resurse umane. Care este mai avantajos din punctul vostru de vedere?

Ca si idee, am studii postuniversitare, nu am lucrat in domeniul meu, asa ca cunostintele mele dobandite fusera si se dusera Posted Image, de aici si dorinta de a incerca altceva.
Astept orice sfat, parere, sugestie, gand.

#2
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Cea mai simpla varianta spre un salar mare si cea mai rapida e sofer de tir, depinde de cati ani ai si cum stai cu nervi

#3
okd

okd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.04.2022
Mă îndoiesc că vei fi vreodată mulțumită de veniturile ca angajat din cele 2 variante propuse.
Eu nu as renunța așa ușor la domeniul in care ai studiat atât de mult.Sunt convins că cineva face bani acolo.Trebuie sa vezi unde sunt banii și să faci un plan pe termen lung sa ajungi la ei, cu realocare și tot ce e nevoie.Daca pe termen scurt nu poți trăi de acolo, as alege temporar un domeniu unde este tips, lucrând în paralel la planul principal.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Domeniile ssm si resurse umane nu prea se impaca ca "salariu maricel" .... cel mai probabil pentru ca sunt preferate de oameni fara prea multe pretentii de la ei insasi.
Daca tot vrei sa o cotesti drastic dpdv profesional ar fi intelept sa o faci catre domenii ceva mai bine apreciate (electrica, it, finante, etc).
Nu am retinut in ce domeniu ai studiat ... si mai ales daca esti ok sau nu cu acesta.

#5
E-Sea

E-Sea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2023
Pai studiile sunt pe inginerie si protectia mediului in industrie. Cand auzi mediu, te gandesti ca nu ai cum sa nu gasesti un job in domeniu. Ei bine, la mine in oras chiar e posibila varianta asta. Am aplicat la suficiente posturi de responsabil de mediu, dar culmea ca se cerea numaidecat cursul de SSM, desi sunt 2 domenii oarecum diferite dar probabil vor un singur om in loc de 2, mai putin bani de dat.

Recunosc ca m-am gandit la IT, dar asta ar insemna mult studiu si nu stiu daca as reusi sa gasesc un job entry-level, fara experienta (ok, imi fac proiecte dar pt unii nu este experienta din cate am mai citit eu prin stanga si dreapta). fara studii in domeniu si la 33 de ani ..si femeie :))). Nici nu cunosc pe cineva in domeniu care sa mai imi dea cate un hint. Practic, l-am luat pe NU in brate, dar incerc sa nu ma imbat cu apa rece.

#6
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Orienteaza-te spre domeniul constructiilor, e penurie de oameni acolo.

Edited by Cool_Kick, 11 September 2023 - 15:09.


#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Corect, poti sa faci bani in domeniul constructiilor... insa doar daca stii meserie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate