Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Foloseste cineva abonament la telefonie Digi [romanesc], insa in Italia?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
As dori sa cunosc daca este vreun coleg care foloseste asa, sau daca e mai ieftin sa iei cartela Digi din Italia.

merci

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Daca folosesti pe ce perioada? Perioada scurta, perioada mai lunga?
Iti trebuie roaming activat, ai tarife de roaming SEE si o sa intri la roaming abuse daca folosesti prea mult serviciile in roaming.

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
gen  pentru 1 an m-ar interesa

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Banuiesc ca initiatorul este curios de semnal,tarife si il inteleg.Eu pe Digi in Sunny beach,am avut un semnal de tot rahatulPosted Image,si eram transferat pe o retea locala bulgareasca de prestigiu (la ei) .

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Nu cred ca te incadrezi in roaming. La orange dupa 120 de zile cere 100 de zile in tara (am patito dupa ce am avut 80 de zile DE, 20 de zile RO si apoi inca 60 de zile DE. In fix ziua 121 s-a dezactivat roaming-ul automat si am primit notificare de incalcare a regumului de utilizare). Sunt clauze de utilizare rezonabila a roaming-ului

Edited by MooF2010, 06 September 2023 - 11:13.


#6
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
gandesc ca oferta asta e ok pentru un an:

https://www.digimobil.it/ro

nu as vrea sa ma complic cu abo de Romania acolo, roaming, alea, net scump, etc

dar cum nu am fost in Milano si nu am incercat, intreb pe aici ca sigur si altii au avut aceeasi pb

Edited by mediasick, 06 September 2023 - 11:14.


#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmediasick, on 06 septembrie 2023 - 11:12, said:

gandesc ca oferta asta e ok pentru un an:

https://www.digimobil.it/ro

nu as vrea sa ma complic cu abo de Romania acolo, roaming, alea, net scump, etc

dar cum nu am fost in Milano si nu am incercat, intreb pe aici ca sigur si altii au avut aceeasi pb
aaaa DIGI ITALIA..... ok, ma gandeam DIGI Romania in italia.

#8
Redzutzuu

Redzutzuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.03.2017
Poti sa te duci linistit cu abonamentul Digi in Italia, nu te suprataxeaza daca stai preponderent in roaming, folosesti cat net ai inclus in abonament pe luna in roaming, asta in functie de cat platesti pe luna, iar apoi costul e de 0.9 euro/GB.

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Daca nu exista Digi Mobil Italia puteai sa folosesti fara probleme si Digi Mobil Romania. Doar ca ai inclus doar 4,7 GB pe luna la abonamentul Optim Nelimitat de 5 euro si pe urma platesti 0,90 euro la fiecare 1 GB consumat.

Nu se pune problema sa te limiteze dupa 120 de zile sau sa zica ca ai consumat mai mult net in roaming decat in tara.

Totusi, tinand cont ca exista Digi Mobil Italia iti recomand sa mergi pe SIM de la Digi Mobil Italia.

In primul rand ca este prepaid si dupa 1 an de zile daca e sa nu mai stai in Italia poti sa renunti la cartela, in al doilea rand ai 2 numere, numar de Italia cand esti in Italia, iar daca ajungi in Romania (de sarbatori de exemplu) ai numar romanesc.

Iar din ce vad in oferta cu 6 euro pe luna ai 20 de GB inclusi si minute nelimitate in Italia, la 8 euro ai deja 50 GB pe luna, iar la 10 euro ai 100 GB pe luna. https://www.digimobil.it/ro/

Reteaua e MVNO pe Vodafone Italia (foloseste antenele Vodafone).

Edited by catalinman, 06 September 2023 - 11:27.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmediasick, on 06 septembrie 2023 - 11:12, said:

nu as vrea sa ma complic cu abo de Romania acolo, roaming, alea, net scump, etc

Si in titlu de ce ai scris 'romanesc'?

Hotaraste-te ce vrei. Digi Italia nu are treaba cu ofertele Digi Romania.

#11
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
pentru ca asta am acum

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Deci zi clar: vrei sa te duci cu abonamentul de acum acolo si sa il folosesti acolo un an sau nu?
Ca in titlu zici de 'romanesc' iar in postari zici ca nu vrei sa te complici cu abonament de Romania acolo.

#13
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
vrei sa te duci cu abonamentul de acum acolo si sa il folosesti acolo un an sau nu?
da, daca e mai ieftineala

zici ca nu vrei sa te complici cu abonament de Romania acolo
nu vreau
daca e mai ieftineala cu cartela digi italiana, iau din aia

#14
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 28.08.2007
Am un sim Digi Nelimitat folosit intr-o tara din UE, de ~3-4 ani, exclusiv in roaming. Apeluri din/catre RO, apeluri locale, net chiar si cost suplimentar evident, si e foarte ok. Nu a fost blocat niciodata numarul pentru roaming abuse. De ce ar fi? Ca nu se vorbesc decat putine minute catre RO si mult Whatsapp, si ce e local dincolo, e pe 0.01 centi, deci bani la Digi. Oricum jos palaria la cat de ieftin e maiales in roaming.

Edited by dariusgherman, 07 September 2023 - 10:20.


#15
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008
Din cate stiu, tarifele de interconectare intre tarile UE sunt cele de mai jos.

Quote

Wholesale charges for regulated roaming services
    From 1 July 2022:
        - the charge for calls is limited to €0.022 per minute, reducing to €0.019 on 1 January 2025 until 30 June 2032;
        - the charge for SMS messages is limited to €0.004 per SMS, reducing to €0.003 on 1 January 2025 until 30 June 2032;
        - charges for data are limited to €2.00 per gigabyte, gradually reducing to €1.00 in 2027, applying until 30 June 2032.

Daca luam ca exemplu traficul de date, o sa observam ca Digi plateste pana la 2 euro / GB catre partenerii din Roaming, in timp ce "vinde" catre clienti cu 0,9 euro.
Asta inseamna ca ei merg pe pierdere si de aceea este posibil ca la un moment dat sa inceapa sa impuna limitari pentru cei care folosesc serviciile exclusiv in Roaming.

#16
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 28.08.2007
Treaba lor ca sunt sau nu sunt pe pierdere cert e ca Digi e tot pe pierdere de foarte multi ani, au zis-o multi ,,contabili" dar uite ca creste constant, si cred ca pe toate segmentele.
Treaba  cu roamingul poate fi vazuta si altfel, ca si la oricare operator: tu ai 10 abonamente cu roaming, folosesti roamingul o data de 2 ori pe an, pe unul - doua abonamente. Pentru restul de abonamente roamingul e platit si neconsumat luna de luna. Deci ma gandesc ca acesta e calculul, dar repet, asa o fi si la concurenta.
Oricum, datele sau aperurile roaming sunt cele mai mici de pe piata.

#17
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Mama mea are DIGI Italia e ok , pana acuma nu a avut probleme mari inafara de "ploi extreme" cand ramane fara semnal..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate