Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Conexiune 75 minute Frankfurt

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Buna ziua, stiu ca s-a mai discutat subiectul "conexiune scurta" si sper sa nu deranjeze pe nimeni repetarea.
Am asa: conexiune in Frankfurt 75 minute cu Lufthansa (Budapesta-Frankfurt-Windhoek).

Intrebarea este: daca intarzie primul zbor ei spun clar si este evident ca imi vor face rebooking pe urmatorul zbor disponibil.

Nu am gasit insa informatii clare pentru situatia in care zborul 1 ajunge la timp dar din cauza cozilor de pe aeroport nu reusesc sa prind conexiunea, timpul fiind scurt. Ce se intampla in acest caz?
De ex azi portile au fost asa: de la B19A la C13, daca stie cineva cam cum e pe acolo. Ar fi foarte mult de mers?
Control inteleg ca se face doar de pasaport (fiind de la Schengen catre NonSchengen nu cred ca mai e control de securitate).
Scuze inca o data ptr repetarea subiectului.

Edited by danigoleman, 05 September 2023 - 20:13.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
De regula, daca zborul cu escala este coordonat de aceiasi companie de zbor (asa cum inteleg ca este la tine) nu este nici o problema. Eu am avut 45 de minute intre zboruri . la Paris si n-a fost problema. Este adevarat, s-a intamplat in 2013.
De asemenea, cauta pe internet schema aeroportului, o vei gasi cu siguranta.
Nu te intereseaza controlul, decurge in asa fel incat pasagerii sa se poata imbarca, doar daca n-ai intentii dubioase.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
75 de minute-s chiar prea multe. Eu in MUC si FRA am tranzitat si cu 30 de minute :lol:

Dar 75 iti da timp in caz ca primul zbor intarzie.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Este foarte ok. De multe ori am in Munchen 60-70 min si ai timp ok.

Daca ai pasaport biometric (indicat) mergi direct prin portile automate si scapi mult mai rapid de verificari. Oricum pe romani ii "verifica" rapid asa ca nu prea stai la cozi.

Deci no stres! ;-)

Plus ca Lufthansa este foarte ok: daca primul zbor are intarziere uneori trimite microbuzul la primul avion ca sa ridice pasagerii si sa ii duca la al doilea. Sau iti face rebooking automat ca ai pierdut primul zbor.

#5
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am avut 3 situatii, in 2022 si 2023, 2 cu Lufthansa/ Austrian si una cu AirFrance in care s-au dat peste cap sa ne ajute sa prindem zborul 2. Lufthansa ne-a dus bagajele direct, pe pista, pentru niste bulgari care aveau situatia si mai stransa decat noi au venit pe pista si le-au verificat pasapoartele si i-au dus direct. Cand ne apropiam de aterizare a venit un insotitor de zbor la noi si ne-a comunicat poarta la care ajungem si poarta la care plecam mai departe (se aloca atunci). Air France la Nisa au trimis o angajata la autobuz care ne-a identificat si ne-a dus direct la poarta de plecare. Deci ei te ajuta cat pot ca sa prinzi zborul. Daca nu, rebook.

Drum bun!

Edited by mdt, 05 September 2023 - 20:36.


#6
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
N-ai cozi la tranzit. Nici macar cu bagajul nu ai treaba...
Ai tot timpul din lume, Terminal B este langa C.
Zi mersi ca nu ai vreo poarta din terminal A, A40 de ex... ca acolo aveai pas vioi...

Edited by danutzu_1069, 05 September 2023 - 20:37.


#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca ai pasaport biometric si nu esti insotit de copii sub 12 ani merge pe la portile automate, altfel trebuie la politist de frontiera.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostXman_ghio, on 05 septembrie 2023 - 20:29, said:

Este foarte ok. De multe ori am in Munchen 60-70 min si ai timp ok.

Daca ai pasaport biometric (indicat) mergi direct prin portile automate si scapi mult mai rapid de verificari. Oricum pe romani ii "verifica" rapid asa ca nu prea stai la cozi.

Deci no stres! ;-)

Plus ca Lufthansa este foarte ok: daca primul zbor are intarziere uneori trimite microbuzul la primul avion ca sa ridice pasagerii si sa ii duca la al doilea. Sau iti face rebooking automat ca ai pierdut primul zbor.
primul zbor care are ;locuri libere!

#9
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Asta e de la sine inteles.
Au si cate doua zboruri pe zi spre WDH si oricum nu cred ca le convine sa ma tina la hotel o gramada de zile.

Edited by danigoleman, 05 September 2023 - 21:28.


#10
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Mai mult ca sigur ca vei pleca in ziua urmatoare daca nu o sa prinzi dar pot sa-ti spun situatia sotiei de anul trecut. Zbor Lufthansa Bucuresti - Bordeaux cu escala de o ora la Frankfurt, ambele zboruri cu Lufthansa. A plecat de la Bucuresti cu aproape o ora intarziere, a alergat la propriu intre terminale si a ajuns in ultimul minut dar bagajele au ajuns a doua zi.

#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Daca esti pe acelasi terminal poate fi ok.  Intre terminale iti ia cam 10-15 minute sa ajungi de la intrare la intrare daca prinzi direct transferul. (mergi cu pasaport biometric direct la porti sa nu stai la vama si nu lua la mana obiecte de declarat). Ajuta mult un nr de zbor sa vedem exact situatia cu terminalele

PS: Mare atentie colegul merge out of UE

Edited by MooF2010, 06 September 2023 - 08:42.


#12
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Este acelasi terminal.

#13
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005
aici harta aeroportului :

https://map.frankfurt-airport.com/

uneori ajutá.

#14
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Mersi. Dar am  studiat-o deja. Pe ea nu apare indicata poarta 13 (Dar banuiesc ca e langa 14 undeva).
Si nu-mi dau seama de distantele reale. Pare totusi destul de mult de mers.

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
pare si C13 daca dai zoom in pe harta aeroportului :-)

https://imgur.com/OV8nyau

#16
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Eu n-am zoom(pe desktop)...dar vad ca am navigare. Sunt doar 1.1 km Posted Image

Edited by danigoleman, 06 September 2023 - 21:32.


#17
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Arata si traseul, unde e marcajul acela cu albastru e controlul de pasapoarte si securitatea e chiar la urma inainte de poarta.

Attached Files


Edited by danigoleman, 06 September 2023 - 21:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate