Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Intrebari despre apa si canalizare. Ati avut apa cu program in orasul dvs?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

dupa 1989 a fost mereu OK alimentarea cu apa la dumneavoastra? In Slatina era nasol, pana in toamna anului 2000 apa rece curenta era oprita intre orele 22-06; 10-12 (cu exceptia weekend-urilor) si 13-17.

La tara la Spineni (unde reteaua e singura apa existenta) era si mai rau, nu curgea cu saptamanile, se zicea mereu "s-a ars pompa", din 2003 de cand s-au pus apometre curge non stop.

Apa calda in Slatina, era martea si vinerea intre orele 18 si 20, din 1998 a fost sistata total, am redobandit-o in 2000 odata cu mutarea la casa si montarea primei centrale termice pe gaz (o Sime Bitherm ICE Iono), de altfel tot orasul si-a pus centrale incepand cu acel an.

Canalizare am avut la bloc evident, la fel de evident ca la tara (Spineni si Cungrea) nu exista (nici gazele), in 2000 m-am mutat in aprilie la casa dar canalizare nu am avut pana in noiembrie 2001, aveam o fosa betonata de 8 metri cubi ce trebuia golita lunar cu 3 curse ale vidanjei.

Din 2015 am si fantana in curte la Slatina dar e folosita numai la irigatii, fiind o apa foarte dura, nefavorabila aparaturii casnice.

#2
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,683
  • Înscris: 29.12.2016
Noi nu am avut niciodata probleme cu apa (la bloc in Brasov, aproape de centru civic).
Doar cand o opream noi datorita vreunei defectiuni.
Apa calda am avut pana ne-au taiat-o la tot blocul datorita deciziei asociatiei de a ne lasa sa punem fiecare centrale de apartament.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
Eu eram foarte aproape de punctul termic si de pompare (actual Clubul Pensionarilor), la ora 17 stiam cand vine apa cu 1 minut inainte, pentru ca demarajul pompelor sovietice provoca o fluctuatie la bec. Posted Image

Ah, cum se lua curentul, se opreau pe loc ambele ape. La casa apa mereu a curs si fara curent. Posted Image

Era un zgomot infernal in acel punct termic daca treceai pe langa el in perioada de furnizare a apei reci. In afara programului era liniste.

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,683
  • Înscris: 29.12.2016
Erau zgomotoase centralele. Am vazut in unele locuri centralele instalate sub pamant, aveau doar niste tevi de aerisire iesite deasupra...
Desigur, si scarile pana la usa din adancuri...

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
Odata s-a intamplat sa nu avem apa calda in acele 2 ore in care trebuia sa fie. Cobor la parter si observ subsolul plin de aburi. Posted Image

Cand era doar pe incalzire, zgomotul din punctul centrala era unul incet, finut, pomparea apei reci era galagioasa.

Termoficarea a incetat faptic in 1998, scriptic in iarna 2000-2001 s-au semnat actele desfiintare.

S-a trecut prin etapele RAGCL, ACETI, din 2007 CAO (Compania de Apa Olt) care vrea sa monopolizeze intreg judetul Olt.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,209
  • Înscris: 17.01.2012
între 2019 și 2021 ne-au dat vara (iulie/august)apă cu program: o zi da, una nu
iar în ziua în care aveam, presiunea era ridicolă...

astfel că am investit într-un puț de 60 metri adâncime!
(numai pt irigare peluze/livadă/viță de vie consum 200 mc/lună toridă și secetoasă)

investiția s-a dovedit eficientă deoarece în 2019 era 2,5 lei/m3, iar anul ista este 9 lei/m3

Edited by gushpi, 05 September 2023 - 13:08.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
La tara la Miesti-Cungrea nu am prins-o niciodata oprita. Nu stau prea mult pe acolo dar a mers in conditiile in care am auzit ca la Curtisoara se practica opriri vara cand se uda gradinile.

Tocmai ca Slatina a primit dezlegare la apa rece in anul 2000, un an foarte secetos in care in ziare scria ca se va rationaliza apa. Posted Image

Pretul metrului cub e mare si in Slatina, din pacate.

In anii 90 doar visam sa am apa non stop. Pentru baut umpleam o cana rosie metalica cu gradatii pe interior. Daca uitati sa o umpli, faceai setea ca in Sahara. Posted Image

La Spineni aveam mereu rezerve in galeti si bidoane, caram cu caruciorul de la 1 km distanta.

Ce frumos sa-mi raspunda primul un user cu 2 Unlimited. No Limit o voi asculta mereu. Dar pe atunci apa era cu limite. Posted Image

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti nu prea am avut probleme cu apa rece. Dacă mai pica curentul şi se oprea staţia de pompare de nu mai urca apa la etaj (anii '90), luam de la o cişmea de la o casă care nu mai e, dar care apare şi într-un film.
Însă pe undeva prin 2010-2014 am păţit o fază de comă. Să rămâi fără apă caldă, nasol, dar să rămâi fără apă rece... Şi a durat 2 zile, că vai, era week-end sau sărbătoare şi nu puteau repara ţeava. "Apa Nova" tot apa vechea era.   :disgust:   Sau cine trebuia să înlocuiască conducta de până la bloc.
La Siania, când mergeam în vacanţă era nasol. Chiar şi prin 1993-1994 se oprea apa vreo 4-6 ore pe la prânz.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
La noi daca nu ai apa rece, automat nu ai nici apa calda, nu e ca la termoficare in orasele mari sa ai doar apa calda, situatie ciudata. Posted Image

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 02.08.2021
In Onești au fost probleme mari, acum vreo 5 ani era o perioadă de vreo 6 luni când se dădea două ore dimineața si două seara.
Acum, noaptea nu prea e apă, dar se întâmplă destul de des avarii pe conducta de aducțiune(o dată pe luna, sau la 2 luni), ceea ce înseamnă minim 2 zile fără apă.
Cel mai nașpa a fost acum vreo 3-4 ani cand a trebuit să stăm o săptămână fără apă.
Sau în ani mai secetoși, sacrifică pe rând loaclitățile din județ și le dă apă cu program, Bacăul niciodată. Tot județul are o sursă unică de alimentare cu apă: Barajul de la Valea Uzului.
Nu mai spun că schimb flotoare de WC într-o veselie. Și sunt Geberit.

Edited by Valy_User, 05 September 2023 - 14:36.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
De Bacau am citit ca a fost zile bune fara apa pentru ca s-a rupt conducta de aductiune. Nu e OK sa ai un oras doar pe o teava. La Slatina sunt minim 2, s-a rupt una toamna trecuta, am avut apa prin cealalta.

Avem si in Slatina avarii, reteaua prea veche, cea mai lunga a fost de 10 ore acum 1 an. S-au apucat vara asta de spart tot orasul ca sa schimbe tevile. Cand sunt intreruperi deliberate si anuntate, le fac incepand cu ora 22 pana la 6 dimineata.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,591
  • Înscris: 02.09.2006

 Neaceasca85, on 05 septembrie 2023 - 12:39, said:

Salutare,

dupa 1989 a fost mereu OK alimentarea cu apa la dumneavoastra? In Slatina era nasol, pana in toamna anului 2000 apa rece curenta era oprita intre orele 22-06; 10-12 (cu exceptia weekend-urilor) si 13-17.

La tara la Spineni (unde reteaua e singura apa existenta) era si mai rau, nu curgea cu saptamanile, se zicea mereu "s-a ars pompa", din 2003 de cand s-au pus apometre curge non stop.

Apa calda in Slatina, era martea si vinerea intre orele 18 si 20, din 1998 a fost sistata total, am redobandit-o in 2000 odata cu mutarea la casa si montarea primei centrale termice pe gaz (o Sime Bitherm ICE Iono), de altfel tot orasul si-a pus centrale incepand cu acel an.

Canalizare am avut la bloc evident, la fel de evident ca la tara (Spineni si Cungrea) nu exista (nici gazele), in 2000 m-am mutat in aprilie la casa dar canalizare nu am avut pana in noiembrie 2001, aveam o fosa betonata de 8 metri cubi ce trebuia golita lunar cu 3 curse ale vidanjei.

Din 2015 am si fantana in curte la Slatina dar e folosita numai la irigatii, fiind o apa foarte dura, nefavorabila aparaturii casnice.
Stiiim!

nu este nimeni care sa intre mai des pe forum  sa nu-ti viseze biografia si istoria familiei! dar mereu gasesti pretexte ca sa o mai repeti pe alta arie!

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
Si la tine asta e singurul pretext de a intra pe topicuri. In loc sa spui daca ai avut sau nu program comunist la apa curenta si in perioada tranzitiei.Posted Image

#14
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 tytysor, on 05 septembrie 2023 - 15:13, said:

Stiiim!
nu este nimeni care sa intre mai des pe forum  sa nu-ti viseze biografia si istoria familiei! dar mereu gasesti pretexte ca sa o mai repeti pe alta arie!
👍  like.

 2Unlimited, on 05 septembrie 2023 - 12:48, said:

Noi nu am avut niciodata probleme cu apa (la bloc in Brasov, aproape de centru civic).
Doar cand o opream noi datorita vreunei defectiuni.
Apa calda am avut pana ne-au taiat-o la tot blocul datorita deciziei asociatiei de a ne lasa sa punem fiecare centrale de apartament.
Si foarte bine ca si-au pus toti centrale la apartament.De ce sa plateasca mai mult la intretinere?

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,591
  • Înscris: 02.09.2006

 Neaceasca85, on 05 septembrie 2023 - 15:18, said:

Si la tine asta e singurul pretext de a intra pe topicuri. In loc sa spui daca ai avut sau nu program comunist la apa curenta si in perioada tranzitiei.Posted Image
   Draga, in perioada de pina in 1989 situatia e clara si stiuta! Dupa 1989, ca mai toata lumea am avut destule evenimente in viata mai importante ca programul de apa rece! de ce crezi ca ar tine cineva un jurnal in care sa-si noteze toate prostiile despre care intrebi tu si un alt coleg pe forum!

Spune-ne si nou la ce iti folosesc informatiile respective! Si daca prin absurd pare ceva serios, sigur vei primi raspunsuri! Dar atita timp cit pare un alt topic inutil, deschis de plictiseala, se vad rezultatele!

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
In viata mea primeaza confortul. Confortul inseamna evolutie. Confort inseamna si utilitati furnizate in parametri si 24 de ore din 24. Si la preturi rezonabile, bineinteles. Posted Image Dupa gaz, apa s-a scumpit cel mai rau :disgust:

Din pacate CAO le are si cu rugina. Curge apa ruginita, am pus filtre si trebuie sa le spal des. Poate dupa ce termina de inlocuit tevile nu va mai fi rugina.

In 2017 s-a inlocuit teava noastra a caselor. Era din 1998. Dar teava noua e ingropata la o adancime mai mica decat cea veche. Deci vara apa este si mai calda :disgust:

Noroc cu dozatoarele. Au filtre, racire si incalzire. Si rezervor care tine destul cand apa e oprita. Posted Image

Ieri a fost oprita apa la Pitesti, zona Sf. Vineri, pentru remedierea unei avarii.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 a fost nasol cam pentru prea mulţi. Dar să ai apă rece/caldă, chiar dacă nu ai bani, e ceva normal, care te face să te simţi un pic mai bine, deci să te linişteşti.
La ce folosesc aceste informaţii? Să vedem dacă cei care au fost aleşi şi cei cărora le-au fost încredinţate unele lucruri au reuşit să le îmbunătăţească sau nu.
Plus să ştim cum să reacţionăm la unele lucruri.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
Ajungeam acasa dupa amiaza de la scoala si nu era apa. Odata eram mort de sete si cana fusese uitata goala. Posted Image Parintii veneau la ora 16 de la serviciu, apa venea la 17. Eram copil si nu ma puteam juca cu apa ca nu era. Tineam rezerve in cazi de plastic puse in cada de fonta, o cada si un lighean erau, cand urma sa facem baie in cele 120 minute de apa calda, rasturnam si varsam acele recipiente.

Aveam nevoie la WC noaptea, nu era apa. Foarte nasol. Idem dupa-amiaza.

Nici cu fosa in loc de canalizare nu era OK, se umplea prea repede, mai ales cand ploua mult.

djl, din pacate in ziua de azi ajungi om al strazii daca nu ai bani. Bine ca si pentru ei exista baie comunala. Centru de ingrijire corporala aici. Deschis doar noaptea, mai ales iarna. Nu stiu vara ce program are.

Eu consider comunismul drept un regim ce nu poate asigura nicio utilitate sau serviciu public 24/24. Chiar si in Dprk astazi noaptea se opreste curentul. Din pacate inca 10 ani dupa comunism a fost tot ceausism in furnizarea apei. La oras.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate