Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Salariu minim de la 1 ianuarie 2024

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 17.08.2022

View PostFreeThinker, on 03 septembrie 2023 - 17:35, said:


Păi să nu facă, dar resursele și mâna de lucru ieftină sunt bune, nu? Hypocrisy much?


De vina nu este cel ce cumpara ieftin ci cel ce nu e in stare sa vanda scump

#38
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 17.08.2022

View Postchriss, on 03 septembrie 2023 - 14:46, said:

Eu nu înțeleg cum numai la noi patronii măresc prețurile, prin alte state cum o fi domnilor?


Hai sa-ti spun cum este la noi

Patronii au marit preturile, adevarat, dar la limita de la care scad vanzarile.
In schimb au marit salariile caci dupa pandemie a aparut brusc o mare criza de forta de munca

Asadar
Salariul minim - 1500 EU;  salariul mediu 2850 EU

asta inseamna un contabil 4100 EU, un muncitor in constructii 2600 EU, un ospatar 1700 si un profesor fara mare vechime 2.800 EU(fara sa calculam multe avantaje anuale) iar un arhitect sau doctor 5000 EU
Dar asta nu spune nimic daca nu stim care este costul vietii lunar al unei familii 2+2..
Fara cheltuieli de chirie sau rata la banca cosul de cumparaturi este in medie 3700 EU
La care adaugam in medie 1000 EU chirie sau rata la banca pentru apartament
Ca atare trebuie un salariu foarte mare sau 2 salarii pe familie

Cine este curios, cosul se imparte -1100 EU hrana, 600 EU educație și cultură, 480 EU intreținerea apartamentului, 380 EU
sanatate, 180 EU, mobilier 120 EU,  îmbrăcăminte și încălțăminte 130 EU,  asigurari medicale, de casa, de masina 300EU,
divertisment 410 EU

#39
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009
Salariul minim in momentul asta asigura doar ~60% din cosul minim de consum pentru o persoana.

#40
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbibolu, on 03 septembrie 2023 - 13:18, said:

spre ex la mine la firma au marit salariile la 3600 lei brut anul asta in iulie cu titlul cica de marire, daca statul mareste de la 1 ianuarie 2024 la 3750 lei brut atunci firma unde muncesc nu o sa faca la lume 3750 lei din cauza ca o sa zica ca am avut marire in ultimele 9 luni de zile si nu ne incadram. Este legal asa ceva?
De ce crezi ca nu o sa le convinga sa le creasca? Pentru firma, 150 de lei brut nu o sa insemne mare branza, dar pentru angajati, diferenta net o sa fie minora (cat? 80 de  lei?), in schimb, fiind crestere salariala "noua", n-o sa trebuiasca sa creasca salariu DUPA pentru inca un an, pana in 2025.
Deci practic, angajatorul iese in "pierdere" pentru ca au crescut salariul cu 3 luni mai repede, dar apoi ies in castig pentru restul perioadei pentru ca altfel ar fi trebuit sa-l creasca cu mai mult de-atat.

Stai linistit, o sa le convina sa-l creasca.

#41
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View PostTehCube, on 03 septembrie 2023 - 22:14, said:

De ce crezi ca nu o sa le convinga sa le creasca? Pentru firma, 150 de lei brut nu o sa insemne mare branza, dar pentru angajati, diferenta net o sa fie minora (cat? 80 de  lei?), in schimb, fiind crestere salariala "noua", n-o sa trebuiasca sa creasca salariu DUPA pentru inca un an, pana in 2025.
Deci practic, angajatorul iese in "pierdere" pentru ca au crescut salariul cu 3 luni mai repede, dar apoi ies in castig pentru restul perioadei pentru ca altfel ar fi trebuit sa-l creasca cu mai mult de-atat.

Stai linistit, o sa le convina sa-l creasca.
firma calculeaza maririle la sange, nu iti da 200 lei net ci 198 adica pentru 2 lei e nasol.

am intrebat din cauza ca m-am confruntat tot asa anul acesta cand s-a marit salariul minim. Eu avusesem o "marire" data de ei in august anul trecut insa salariul minim s-a marit de la 1 ianuarie si cei carora li s-a marit ajungeau sa ia mai mutl ca mine cu marirea aia din cauza ca 200 lei nu erau impozitati. Cand le-am zis au zis ca deja am avut o marire in ultimele 9 luni si ca nu au cum sa mai mareasca. Pana la urma am ajuns la un consens sa zicem si mi-a facut cat era minimul insa au zis ca au fost ei baieti buni ca nu trebuia sa primesc nici daca s-a marit salariul minim ca avusesem marire inainte si erau mai putin de 9 luni (in firma poti cere marire salariala o data la 9 luni insa nu inseamna ca o sa o si primesti)

#42
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
State policy bate company policy oriunde oricând.

#43
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Inteleg, dar indiferent ce iti zic tie, nu au voie sa dea mai putin decat salariul minim, ca d-aia ii zice salariu minim. Chiar daca ti-au crescut tie salariul pe 31 decembrie, si pe 1 ianuarie intra in vigoare legea noua.
Multe firme incearca tot felul de mizerii de genul cu angajatii, bazandu-se pe faptul ca multi nu cunosc drepturile angajatului, codul muncii, etc. E o idee buna ca toata lumea sa se documenteze pe cat posibil, sa stii exact ce drepturi ai, ce te poate obliga angajatorul sa faci si ce nu, etc.. Intr-adevar, nu prea ai cum sa-i obligi sa-ti creasca salariul, dar trebuie sa fie macar cel minim garantat prin lege. :)

#44
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008

View PostRavenscar17, on 03 septembrie 2023 - 14:02, said:

cum sa maresca la 75 ? este cam imposibil? de abia te tarai la 75,te caci pe tine cum naiba sa mai lucrezi? la ce prostii mancam noi in ziua de azi este cam imposibil sa lucrezi la acea varsta,asa faci ceva pe acasa pentru tine dar sa stai la munca in fabrica nu prea cred.
Nu o mareste pentru toti ci doar pentru sclavi ,nu se aplica bugetarului  impingator de hartii.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 03 septembrie 2023 - 14:53, said:

Nici măcar aștia aduși din Asia nu fac păduchi mult timp pe aici, că fug de mănâncă pământul înspre vest, sătui de jecmăneala din România.

Eu banui ca astia sunt migranti care  pleaca in Austria de nu ne lasa aia in Schengen

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Post__Dan__, on 03 septembrie 2023 - 18:49, said:


Adica tu ai luat amenzi rutiere doar pentru ca n-aveai sapca? Fac putini kilometri (pana-n 1.000 lunar), dar chiar nu mai tin minte cand am luat ultima amenda. In 25 ani de condus, vreo 3.
Doar o amendă în 25 de ani: 73 km/h într-un sat. Restul (2) contestate și câștigate.

#46
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

View Post__Dan__, on 03 septembrie 2023 - 18:49, said:

Adica tu ai luat amenzi rutiere doar pentru ca n-aveai sapca?
Hai sa nu ne mai kkm pe noi, daca as avea o filmare cu tine, in 10 minute prin oras ai lua cateva amenzi. Pentru chestii minore, dar amendabile.

#47
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt Ravenscar17 - acum cativa ani, Ursula Von der Lein, afirma in Parlamentul European ( Varsta de Pensionare se va mari la 70 ani sau 75 ani, numai stiu exact care din ele ) si multi spuneau ( nu are cum vere ) dar uite ca dupa cativa ani, acest subiect devine HOT si garantat 100% in 2 - 3 ani, se va urca varsta. exact cum a zis si mihai_mc va fi pentru prostime. uitate ca pensionarii ( lupta numai pentru drepturile lor ) nu si pentru ale noastre care, daca noi nu am munci ei, nu ar avea de unde sa primeasca pensia si generatia parintilor merg pe premiza ( lasa ba, sa munceasca si ei cum am muncit noi ). Noi tinerii, daca nu vom lua masuri in favoarea noastra, vom ajunge sa murim in Camplu Muncii si Copii nostri nu vor mai simtii ca au niste parinti si bunici ( pentru copii lor ).

Uitati va cum ne iau ochii cu Marire de Salariu, dar pe alta parte cresc preturile la diferite bunuri si servicii, oamenii se bucura ca le pune ceva acolo dar omit ca, iti ia INZECIT pe alta parte. sunt analize facute la nivel national in randul tinerilor care vor sa plece din tara, de aici si nebunia oarba a lor de a Oferi oarecum salarii mai mari ( tot mizerabile, pentru noi, cei de rand ) fata de Salariile lor dar si Exod-ul masiv de Nepalezi, Vietnamezi, Indieni, etc

#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View PostTehCube, on 03 septembrie 2023 - 22:14, said:


De ce crezi ca nu o sa le convinga sa le creasca? Pentru firma, 150 de lei brut nu o sa insemne mare branza, dar pentru angajati, diferenta net o sa fie minora (cat? 80 de  lei?), in schimb, fiind crestere salariala "noua", n-o sa trebuiasca sa creasca salariu DUPA pentru inca un an, pana in 2025.
Deci practic, angajatorul iese in "pierdere" pentru ca au crescut salariul cu 3 luni mai repede, dar apoi ies in castig pentru restul perioadei pentru ca altfel ar fi trebuit sa-l creasca cu mai mult de-atat.

Stai linistit, o sa le convina sa-l creasca.

De crescut, le cresc pentru că sunt obligate de lege, dar pe firme le costă banii la nivelul de salariu brut, nu la netul pe care îl iei în mână.
Adică in fiecare lună cei 150 lei brut, în plus pentru fiecare angajat, dacă firma are 50 - 100 de angajați înseamnă o cheltuială suplimentară de 7500 15.000 lei lunar, adică banii ăștia trebuie să-i aducă de undeva în plus, față de ce aducea din vânzările sau producția pe care o făcea firma respectivă. Desigur se vor duce în prețuri, doar că prețurile Nu le pot mări fără să le scadă și vânzările și de aceea unii se pot duce în cap.

Edited by wertyck, 04 September 2023 - 07:58.


#49
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Daca cresc preturile o data cu salariul de ce sa nu fim deștepți și să scădem salariile atunci scad și prețurile, nu?

#50
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 03 septembrie 2023 - 19:10, said:

Cum să nu, ar fi excelent pentru toată lumea.
Scăpăm de suprataxarea muncii în primul rând, apoi de patronii nepatroni, adică ăia fără bani care n-au ce căuta în afaceri, apoi de multinaționalele care pot pleca liniștite de unde au venit că în afară de optimizări fiscale și anihilarea inițiativelor românești de afaceri nu știu altceva și, cel mai important, s-ar întoarce o parte din cei zece milioane de români (9.7 milioane, mai exact, conform departamentului românilor de pretutindeni) plecați în străinătate, care ar investi bani în țară și s-ar reinstaura astfel mai multă omenie și bunăstare printre cetățeni.

Ce gandire senzationala! In tara asta te califici la postul de prim ministru.

#51
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Poate pune cineva un link, o sedinta de Guvern unde macar s-a discutat, un numar de Monitor Oficial, etc, etc? Ceva concret si plauzibil, nu ‘zvonuri pe surse’. Eu nu reusesc sa gasesc. Ba stai, gasesc dar despre marirea ca ‘va fi’ acum 3 zilePosted Image.

#52
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Multi botanisti...
Salarul minim nu se face de dragul populimii.
1. Este nevoie de mai multi bani la buget - și îl cresc cu riscul de a "raci" un pic economia.
2. Salariile la multi bugetari sunt calculate în funcție de salariul minim de exemplu președintele are factorul de multiplicare 8.2. Dacă ție it creste cu 300 net, lui ii creste 2460. La fel este la miniștri, deputați, senatori, secretari de stat etc - au un factor de multiplicare, bine ceva mai mic ca a președintelui. Cred ca și în Armata au.
3. Salarul minim încalcă dreptul de a munci - dar nimeni nu realizează. Ce te faci cu cei care nu vor fi capabili sa muncească la noile standarde???\
La o firma unde am lucrat era unul ținut de patron cu salariul minim, dar nu merita nici jumatate. În afara de fumat, tăiat gazonul, stropit gazonul, curățat zăpadă, dacă era, șters echipamentele de praf, nu prea făcea altceva. Era ținut acolo de mila de patron.
Inclusiv eu am om care lucrează efectiv 3-4 ore pe zi, zilnic îl las acasă cu 2-4 ore mai repede. Ce o sa fac cu el? Pot face eu munca lui cu ușurință. și  cu siguranță mai repede. Daca măresc salariul minim cred ca mă lipsesc de el.
Toti ăștia care nu sunt capabili sa muncească de 3300 lei sau pur și simplu nu este suficient de lucru pentru ei o sa fie tăiați.

#53
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

View PostAztecWarrior, on 04 septembrie 2023 - 18:56, said:

La o firma unde am lucrat era unul ținut de patron cu salariul minim, dar nu merita nici jumatate. În afara de fumat, tăiat gazonul, stropit gazonul, curățat zăpadă, dacă era, șters echipamentele de praf, nu prea făcea altceva. Era ținut acolo de mila de patron.
Inclusiv eu am om care lucrează efectiv 3-4 ore pe zi, zilnic îl las acasă cu 2-4 ore mai repede. Ce o sa fac cu el? Pot face eu munca lui cu ușurință. și  cu siguranță mai repede. Daca măresc salariul minim cred ca mă lipsesc de el.
Toti ăștia care nu sunt capabili sa muncească de 3300 lei sau pur și simplu nu este suficient de lucru pentru ei o sa fie tăiați.
Îi faci contract pe 2-4-6 ore și salariul conform cu norma, ori îl dai afara fiindcă nu ai nevoie de el.
Cum apar informații că se mărește salariul minim, cum apar și aberațiile, de fiecare data aceleași, că vor crește prețurile, că ăla care ia salariul minim nici măcar nu produce de nivelul salariului minim.
Noroc naibii că aia care guvernează nu stau pe forumuri că nu mai creștea în veci. Evident că sunt alte motive pentru care creste salariul minim, încă nu le-a identificat nimeni pe aici.

#54
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Parca modificasera sa platesti taxele raportate la salariul minim, chiar daca angajezi cu 2/4 ore/zi sub acea valoare a salariului. Nu mai stiu care e acum situatia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate