Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tranzistori masurati ca dioda = ok dar nu amplifica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostGreuleanu, on 02 septembrie 2023 - 22:44, said:

Eu am pățit exact aceeași poveste la un receiver Grundig. Am zis că-l diagnostichez fara sa dau nici o piesa jos. Culmea, finalii parca nu erau pe un canal, mergea în prefinali, reparat pe căști totul părea normal, in sarcina pe boxe un canal devenea saturat pe la 5-6 watt.

Bineînțeles că am schimbat băbește tranzistorii deoarece ca diode toți erau fara cusur și a fost o bănuială, se auzea exact că atunci când sunt rezistențele de emitor arse, dar nu erau. Cu tranzistorii scoși observi ușor că nu au beta.

Final clasa AB cu bipolari siliciu.
Depanarea se face cu aparatul de masura, curenti, tensiuni, chestii, nu se schimba componente la plesneala!

#20
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Tranzistorii ăștia înșelători par a fi buni măsurați că și diode însă pe betametru nu au beta, nu au amplificare, puși la tester nu oscilează.

Sunt foarte înșelători că nimeni nu repara un amplificator scoțând toate piesele afara. Le masori întâi pe cablaj și scoți doar ce este defect.

Daca tranzistorii măsurați ca diode au 0.6V pe joncțiunea polarizata sau pe acolo și între E-C au rezistenta mare zici că ar fi buni.

Edited by Greuleanu, 02 September 2023 - 22:58.


#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Sa ne zica ce tranzistor este. Ca poate fi mos-fet, BJT, bipolar, dubla-dioda sau chiar tranzistori digitali (bipolari cu 2 rezistente interne, una pe baza, alta baza emitor) etc.
Am intalnit si eu tranzistori ok la masuratoare dar in circuit canci. deci se intampla.
Si da, tranzistorul amplifica cum au zis si colegii, in functie de factorul de amplificare beta (daca vorbim de tranzistori bipolari).

#22
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
2SC2525 SI-N 120V 12A 120W Package: MT-200
2SA1075 SI-P 120V 12A 120W Package: MT-200

View PostRubin1977, on 02 septembrie 2023 - 21:56, said:

Reformulează să pot înțelege și eu întrebarea.
https://www.testandm...-voltmeter-faq/

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Acum m-am lamurit ca nu-s doua diode.
Dar m-am confuzionat si mai rau ca nu stiu despre care tranzistor e vorba. Despre amandoi?
N-are cum!

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Diodele au catodul sau anodul comun la mijloc iar tranzistoarele au de obicei baza lateral, deci confuzia e exclusă.
Tranzistorul se poate testa simplu legând-ul CE la o sursă de 5V și baza cu o rezistență de 4k3 la plusul sursei. Ampermetrul va indica direct factorul de amplificare.

#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postmihaicozac, on 04 septembrie 2023 - 09:08, said:

Tranzistorul se poate testa simplu legând-ul CE la o sursă de 5V și baza cu o rezistență de 4k3 la plusul sursei.
mai pune-i o rezistenta in colector...........

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e nevoie. La un factor beta de 100 trage 100mA din sursă, curentul se autolimitează.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Cum se autolimiteaza curentul?

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
E întrebare de profesionist sau de troll? uită-te pe curbele de transfer din orice datasheet de tranzistor bipolar și o să-ți dai seama.

#29
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022

View Postmihaicozac, on 04 septembrie 2023 - 09:08, said:

Diodele au catodul sau anodul comun la mijloc iar tranzistoarele au de obicei baza lateral, deci confuzia e exclusă.
Tranzistorul se poate testa simplu legând-ul CE la o sursă de 5V și baza cu o rezistență de 4k3 la plusul sursei. Ampermetrul va indica direct factorul de amplificare.

Si mai simplu este sa ai un oscilator de test cu un singur transformator de final audio care sa defazeze semnalul, un C si un potentiometru cu o rezistenta in serie. Pe vremuri asa aveau toate cercurile de electronica ca sa-ti testezi tranzistorii, pe 3 suruburi veneai cu tranzistorul. Iti mai trebuie un singur comutator ca sa reversezi polaritatea alimentarii.

Daca tranzistorul oscileaza, sigur amplifica. Iti ia o secunda sa pui pe alea 3 suruburi cam orice tip de tranzistor. De la suruburi lasi scoase 3 fire mai lungute. De multe ori tranzistorii oscileaza si pe placa unde sunt.

In 40 de ani nu mi s-a intamplat nici macar o singura data sa greseasca un astfel de oscilator. Insa cel mai simplu este sa fie masurati ca diode, fara sa scoti nimic de pe placa.

#30
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

View Postpasilla, on 02 septembrie 2023 - 20:17, said:

Nu cred ca tranzistorul amplifica.
Posted Image

Quote

Si da, tranzistorul amplifica cum au zis si colegii, in functie de factorul de amplificare beta (daca vorbim de tranzistori bipolari).
Fereasca...si pazeasca! Am ajuns in filmul american, deja???
https://www.cartivec...-clement-brown/

Edited by Driade, 14 November 2023 - 13:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate