Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Xiaomi Redmi Notye 12 Pro 4G vs Honor magic 5 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Salutare la toata lumea.
De curand m-am hotarat sa-mis chimb telefonul mobil. M-am documentat si am ajuns la concluzia ca as vrea unul din telefoanele din titlu. Ca sa fiu si mai sigur ca fac alegerea corecta le-am comandat pe amandoua urmand sa le testez si apoi sa dau retur unul din ele.
Ei, aici mi-am prin urechile.
Xiaomi are camera mult mai buna decat Honor insa ca performanta este mai slab in toate testele pe care le-am facut.
Nu sunt mare amator de poze insa din cand in cand mai fac unele fotografii si mi-ar place sa iasa binisor.
[ https://i.imgur.com/FGaQwTl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/QPh3Px1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mi-as dori de la telefon sa tina bateria cat mai mult si sa faca poze cat de cat bunicele.
Pretul la Xiaomi este de 1235 lei
Pretul la Honor este de 1500 lei
As vrea o parere strict la aceste doua telefoane. Evitati sa spuneti ca mai puneam nu stiu cat si luam un Samsung sau alta marca. Samsung nu as folosi nici daca as primi telefonul gratis.
Va multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru ce vei folosi telefonul au asa de mare importanta acele teste? In procente, cam care este dupa parerea ta diferenta de performanta?
Iar daca pozele sunt superioare cu Xiaomi, atunci eu as opta pentru acesta.

#3
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 adisz, on 02 septembrie 2023 - 20:33, said:

In procente, cam care este dupa parerea ta diferenta de performanta?
Doar ca Honor deschide mai repde aplicatiile.

#4
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Bine că nu deschide ușile mai repede, că ești aria auto, colegule.  Posted Image

#5
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Recomand sa-ti iei Xiaomi 11t pro, 120w supercharge si camere peste cele 2 , amprenta pe butonul power ecran 6,67 snap dragon, nu se incinge...chiar si second pe olx gasesti perfecte....am avut 3 dinastea unu dupa altul, le-am schimbat pt capacitate, daca eu il vand la 1700 cu garantie, ca nou, cred ca gasesti si la 1500 lejer cu garantie

#6
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Cu 1500 găsești pe.olx 12t la cutie sigilata și cu garanție. Care e alta loga.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Și prețul la Honor e peste prețul real. Eu vad rezultate mai bune la Xiaomi.
https://nanoreview.n...-dimensity-1080


#8
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Nu prea meriti răspunsuri, tu ești de ăla care comanda telefoane doar ca să le butoneze. Mergi într-un showroom si nu mai incurca lumea degeaba.
Redmi note 12 pro 4G are un procesor vechi SD732G tocmai de pe modelul 10 , Honor 5 lite are procesor mai nou și mai performant SD695 5G de pe modelul 11.
Și mai performant este Redmi note 12 pro 5G cu procesor Mediatek Dimensity 1080. Poți să îl iei pe asta. Camerele ar trebui sa fie la fel de bune ca pe modelul 4G.
Intra pe nanoreview.net sa vezi comparații de procesoare.

#9
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 cetateanul_Vijai, on 03 septembrie 2023 - 02:26, said:

Nu prea meriti răspunsuri, tu ești de ăla care comanda telefoane doar ca să le butoneze. Mergi într-un showroom si nu mai incurca lumea degeaba.
Redmi note 12 pro 4G are un procesor vechi SD732G tocmai de pe modelul 10 , Honor 5 lite are procesor mai nou și mai performant SD695 5G de pe modelul 11.
Și mai performant este Redmi note 12 pro 5G cu procesor Mediatek Dimensity 1080. Poți să îl iei pe asta. Camerele ar trebui sa fie la fel de bune ca pe modelul 4G.
Intra pe nanoreview.net sa vezi comparații de procesoare.
Nu prea merit raspunsuri dar mi-ai raspuns.
Pe cine am incurcat eu daca am luat doua telefoane? Pe vanzator? Atata timp cat imi permite sa iau cate telefoane vreau si apoi sa le dau retur daca nu-mi place ceva la ele, nu inteleg unde este problema ta. Mai mult de atat am contactat vanzatorul si i-am spus ca nu stiu pe care din cele doua telefoane sa-l cumpar pentru ca imi plac amandoua. Ce crezi ca mi-a recomandat? Sa le comand pe ambele , sa le butonez si apoi sa dau unul din ele retrur. Intodeauna se gaseste cate unul ca tine care sa vorbeasca mai mult decat ar fi necesar. Pui niste conditii pe care vanzatorul nu le pune dar na, trebuia sa spui si tu ceva.
Multumesc pentru raspunsuri si crede-ma ca daca ma pricepeam la telefoane nu mai scriam aici unde eram sigur ca se va gasi cineva sa imi traga o palma doar asa ca poate nu ca ar fi necesar.
Ca sa fiu si mai sincer cu tine, telefonul pe care il voi pastra vreau sa-l dau cadou fiului meu de ziua lui insa nu am specificat asta de la inceput pentru ca stiam ca mi se va spune ca tinerii au alte pretentii, ca sa-l las pe el sa aleaga etc.
Stiu ca el si-ar dori unul din cele doua telefoane din titlu si sa ca sa sigur ca fac alegerea ce-a mai buna am apelat la ajutorul dvs cu riscurile de rigoare.
Pe Softpedia orice ai intreba se gaseste cineva sa-ti strice ziua. Tu esti unul dintre ei.
Rog un moderator sa inchida acest subiect.
Voi pastra Honor 5 magic lite.
Multumesc.

 Leo2006, on 02 septembrie 2023 - 23:41, said:

Și prețul la Honor e peste prețul real. Eu vad rezultate mai bune la Xiaomi.
https://nanoreview.n...-dimensity-1080
Da, asa este doar ca arata mult mai bine decat Xiaomi si bateria tine mai mult. In afara de camere care sunt slabe fata de 12 pro, este superior si asta o spun in urma butonarii

 FlapJack7, on 02 septembrie 2023 - 21:14, said:

Bine că nu deschide ușile mai repede, că ești aria auto, colegule.  Posted Image
Da,scuze.

#10
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Honor are marginile displayului curbate și aluneca usor in mână, mai ales la copii. O să vezi tu după prima lună. Se sparge mult mai ușor având muchia atât de subțire.

#11
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 bobalex18, on 02 septembrie 2023 - 22:27, said:

Cu 1500 găsești pe.olx 12t la cutie sigilata și cu garanție. Care e alta loga.


ia ti tu sigilate si ciordite luate pe abonament care se blocheaza maine, imi e mila de cei visatori ca tine : ))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lj9wCsNm_nQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Eu am luat 3 telefoane asa, nu am avut probleme. Cine știe, poate am fost norocos. Nu stiam de teapa.

Da, erau luate pe abonament pt ca mi-au dat factura pt garanție.  Dar nu erau blocate în nicio rețea.

#13
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

...si apoi sa le dau retur daca nu-mi place ceva la ele...


Q.E.D.

#14
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 bobalex18, on 03 septembrie 2023 - 11:27, said:

Eu am luat 3 telefoane asa, nu am avut probleme. Cine știe, poate am fost norocos. Nu stiam de teapa.

Da, erau luate pe abonament pt ca mi-au dat factura pt garanție.  Dar nu erau blocate în nicio rețea.

ai dat de oameni cinstiti!

90% sigilatele asa se vand, teapa! si vodafone blocheaza, a cumparat un prieten s23 ultra sigilat garantie vodafone...si la 6 luni mesaj pe ecran "introduceti codu de plata a facturii si ratelor datorate pt deblocare"

#15
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
https://www.itarena....ight_black.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate