Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Pana unde se va ajunge cu critica feministelor ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
2919 replies to this topic

#2863
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu observ ca afirmatiile tale se cam indoaie in functie de situatie si mie asta nu-mi suna a principii si moralitate, desi ai vrea sa para asa.
Adica generalizezi si particularizezi dupa cum iti convine, fara sa auto-sesizezi contradictiile.

 Vlad_22, on 03 decembrie 2023 - 01:27, said:

Nu, de cele mai multe ori, lumea își imaginează că șeful are "putere" și poate trage pârghii mai multe decât este în stare, de fapt, de asta unii aleg să tacă și să inghita. Dacă ești rece, încrezător pe tine, nu-ți face nici un sefut, nimic.
Ei tocmai pe asta se bazează.
Ar fi amuzante scenariile astea infinite, de filme de actiune, daca n-ar fi absolut gretoase dpdv uman.

Edited by Cr1spy, 03 December 2023 - 01:41.


#2864
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 16.07.2015
Eu nu am spus că ăsta ar fi vreun adevăr, ci cum văd eu lucrurile și că se mai și exagerează... Situațiile de care vorbiți voi reprezintă minoritatea.

#2865
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

 Cr1spy, on 02 decembrie 2023 - 19:19, said:

Tu incerci sa-mi spui ca le pasa conunistilor ca era mai scump fara semnatura unui persecutat politic?
A, n-ai zis, doar ai incercat sa sugerezi. Ce sa zic? Nice try.
Stii cum este, nu poti vinde castraveti oricui.

Nu era vorba de comunisti, e un caz recent din 2020 dupa alegeri.

#2866
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
A, scuze. Era o poveste cu bugetari deci. De-asta a intervenit si colegul care sustinea ca daca lucrezi la negru nu poti merge la ITM sa reclami un abuz in munca.

Acum inteleg mai bine... domnilor. Sunteti tari, bravo voua.





#2867
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 26.01.2010

 Ev_eee, on 02 decembrie 2023 - 14:50, said:

Tocmai ce am terminat azi o miniserie pe netflix în care o puștoaică de 15 ani agață pe unul mult mai mare, ajung în contextul de a face sex, ea spune NU, el nu o ascultă.
Părinții nu depun plângere ( mă sa, avocat ) pentru că își dau seama că nu au probe, fata nu s a opus fizic, a avut un moment de frozen fright.
Urmează 4 ani de învinovățire, că n a țipat,  că nu s a opus. Abia când este acuzată de crimă, un psiholog din închisoare o face să înțeleagă că nu a fost vina ei.

O miniserie bună pentru părinți. Poate din filme pricep unii cât de importantă este educația,  apoi empatia cu propriul copil.

Mini seria e gresita din start :lol:
Daca ma-sa e avocata trebuia sa fie la curent cu faptul ca sexul cu un minor , chiar si cu acordul minorului , este ilegal.
Pe cine a omorat copila ca daca nu l-a omorat pe violator , psihologul ala care zice ca nu e vina ei , a dat-o in bara.

Asa se prosteste populatia , cu mini serii fanteziste care nu au nici o treaba cu realitatea in ideea ca invata parintii cum sa nu ii rupa capul violatorului fiicei de 15 ani.
Cum se numeste mini seria asta sa stiu sa nu ma uit la ea ?

#2868
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
"Minciuna", ceva suedez parca. Jumatatea mea a halit miniseria asta la weekend, in timp ce io cu baetii la o bere...Noaptea trecuta m-a terminat cu ultimul episod, am stat treaz pina la ora 3 dimineata Posted Image

#2869
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 26.01.2010

 Zuckerwatte, on 04 decembrie 2023 - 18:41, said:

"Minciuna", ceva suedez parca. Jumatatea mea a halit miniseria asta la weekend, in timp ce io cu baetii la o bere...


Si ea a halit ideea ca o avocata nu e la curent cu varsta legala de sexuit ? Eu as fi inchis tv-ul in momentul in care avocata nu lupta pana in panzele albe pentru fii-sa.
Sau vrea sa arate cat de putin le pasa unor mame despre odrasele lor?

 Zuckerwatte, on 04 decembrie 2023 - 18:41, said:

Noaptea trecuta m-a terminat cu ultimul episod, am stat treaz pina la ora 3 dimineata Posted Image

Te-a prins si pe tine mini seria ca nu o sa cred ca ai stat pana la 3 dimineata treaz ca sa termine sotia serialul si sa-ti acorde si tie atentie :P

Pentru ''acordat atentie'' exista butonu de pauza :D

#2870
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
Nu eram in cautare de cine stie ce atentie, ci de somn Posted Image
Mi-a fost lene sa ma mut in alta camera, desi eram ca si stabilit acolo. Io mi-am tras pe nas Equalizer 3 in timpul asta, dar naiba s-o ia de miniserie nu era gata Posted Image

#2871
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 26.01.2010
Mie daca mi-e somn eu dorm si in discoteca , 10 minutes power nap face minuni :lol:
In dormitor nu mai am televizor de cand am realizat ca aveam cosmaruri cu ucigasi si nu intelegeam de ce. Dupa ce se termina filmul la care ne uitam , eu adormeam si el schimba canalul pe ceva post cu crime reale. De atunci am pus stop teveului in dormitor :D

Intreaba jumatatea daca copila si-a omorat violatorul sau nu ca eu am cautat serialul pe google dar nu-mi da rezultate. Netflix nu mai am , am Hulu si Amazon , dar sunt curioasa sa citesc despre mini seria asta care pare sa fi prins la femei

#2872
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Miniseria se numește O familie aproape normală.

https://www.netflix....o&clip=81732176

Nu știu care este legea n Suedia, probabil că e diferită. Mă îndoiesc că ar fi făcut un film cu plotul bazat pe legi aiurea.

#2873
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,030
  • Înscris: 21.06.2016

 Noua_pe_site, on 04 decembrie 2023 - 17:56, said:

Mini seria e gresita din start Posted Image
Daca ma-sa e avocata trebuia sa fie la curent cu faptul ca sexul cu un minor , chiar si cu acordul minorului , este ilegal.

Nici vorba, depinde de tara. De exemplu in Romania nu e deloc ilegal. Probabil e valabil in majoritatea Europei (UK cred ca e o exceptie).

Edited by vrajitoruldinoz, 04 December 2023 - 22:09.


#2874
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 26.01.2010
Based on Swedish author M.T. Edvardsson's best-selling 2019 novel of the same name, the gripping six-part miniseries chronicles the fallout from the brutal stabbing of 32-year-old Christoffer Olsen (Christian Fandango Sundgren) in the Swedish city of Lund. The day after the murder, 19-year-old Stella Sandell (Alexandra Karlsson Tyrefors) is arrested for the crime, pushing her parents—pastor Adam (Björn Bengtsson) and attorney Ulrika (Lo Kauppi)—to go to desperate lengths to protect their daughter from the accusations levied against her.

While the book is divided into three distinct sections told from the points of view of Adam, Stella, and Ulrika, respectively—all unreliable narrators in their own way—the show jumps back and forth between the family members' perspectives. The first episode opens with 15-year-old Stella being sexually assaulted by an older counselor while away at handball camp (changed from church camp in the book). Although Stella tells her parents about the incident, they decide not to report it to the police, believing that the case against the counselor will ultimately fail and only cause more harm to Stella. This fateful choice echoes throughout the rest of the story, deeply affecting Stella's relationship with her parents, men, and herself.

The show then jumps four years into the future to Stella's 19th birthday, the night she meets Chris and begins a relationship with him. Six weeks later, Chris is dead and Stella is in custody, leaving her parents reeling as they try to defend their daughter while simultaneously coming to terms with their own failings as both parents and spouses.

The secrets that Ulrika and Adam have kept from each other—including Ulrika disposing of Stella's cell phone and bloody clothes, and Adam lying to the police about what time Stella got home on the night of the murder in order to give her an alibi—play a role in the proceedings. But it's a conversation that Ulrika had earlier in the show with Stella's best friend Amina (Melisa Ferhatovic)—the content of which viewers weren't privy to—that proves to be the biggest game changer.

When Amina takes the stand to testify as a character witness for Stella, she shocks prosecutors by stating that she was drugged and raped by Chris on the night of his murder. She claims that she then fled his apartment and only found out he was dead the next morning. Amina says that because Chris' ex-girlfriend Linda (Emilia Roosmann) had previously tried to report him for the same thing and because of what happened with Stella's assault, she didn't think anyone would believe her about what happened.

As a lawyer well-versed in the legal system, Ulrika had advised Amina to sit on the information so that prosecutors couldn't try to convict both her and Stella for the murder. Instead, by waiting until the trial to share her side of the story, Amina could introduce an alternate suspect in the case so that Stella couldn't be found guilty beyond a reasonable doubt. Amina's reveal plays out just as Ulrika planned and Stella goes free.
However, throughout the finale, flashbacks to the night of the murder slowly reveal what really led to Chris' death. After realizing that Chris had drugged and kidnapped Amina, Stella rushed to his home to save her friend. Once there, she broke into the apartment, saw what Chris was doing, and helped Amina escape. The series ends months after the trial with Stella flashing back one final time to that night, showing that she did in fact stab Chris to death after he began chasing her and Amina with a knife, fell, and dropped the weapon. Amina helped Stella hide the knife and they both kept the full truth to themselves.


Zuckerwatte , ce parere ai despre faptul ca femeile au ales sa minta in loc sa spuna adevarul ?
In prima faza , mama fetei alege sa nu raporteze copilei savarsit de catre consilierul taberei desi se presupune ca iti trimiti copii in tabara si or sa fie in siguranta. In a doua faza , ii spune prietenei fiicei sa nu raporteze ca si ea la randul ei a fost asaltata sexual de catre violatorul in serie mort acum , Chris
Si cum sa le blameze pe amandoua de crima daca ambele au fost victime ? Daca Amina venea si spunea ca a fost asaltata cazul ar fi devenit self defense nu crima pasionala sau cu premeditare .
15 ani e varsta legala de sexuit in Suedia

 vrajitoruldinoz, on 04 decembrie 2023 - 22:08, said:

Nici vorba, depinde de tara. De exemplu in Romania nu e deloc ilegal. Probabil e valabil in majoritatea Europei (UK cred ca e o exceptie).

In UK cica ar fi 16 dar asta nu inseamna ca se poate trece peste un viol iar in cartea/filmul respectiv e vorba de viol clar

 Ev_eee, on 04 decembrie 2023 - 22:02, said:

Mă îndoiesc că ar fi făcut un film cu plotul bazat pe legi aiurea.
Plotul e anti feminist as fuck.

Mai degraba il vreau pe Rubiales la puscarie pe termen nelimitat decat sa aflu ca se trece peste violuri reale de teama ca victima sa nu fie ranita si mai mult.
Tocmai de aia e nevoie de common sense , sa nu se ajunga la situatii de astea limita.

Edited by Noua_pe_site, 04 December 2023 - 22:32.


#2875
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,030
  • Înscris: 21.06.2016
Pai tu nu ai spus de viol initial. Nu exista varsta legala pentru viol, asalt.

 Noua_pe_site, on 04 decembrie 2023 - 19:28, said:

Si ea a halit ideea ca o avocata nu e la curent cu varsta legala de sexuit ?

Edited by vrajitoruldinoz, 04 December 2023 - 22:38.


#2876
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

 Noua_pe_site, on 04 decembrie 2023 - 22:30, said:

Mai degraba il vreau pe Rubiales la puscarie pe termen nelimitat decat sa aflu ca se trece peste violuri reale de teama ca victima sa nu fie ranita si mai mult.
Tocmai de aia e nevoie de common sense , sa nu se ajunga la situatii de astea limita.

Acum mai depinde si de viol, daca e ca violul de care e acuzat Trump... mai bine sa ramana nepedepsit.

#2877
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 26.01.2010

 vrajitoruldinoz, on 04 decembrie 2023 - 22:37, said:

Pai tu nu ai spus de viol initial. Nu exista varsta legala pentru viol, asalt.

Pai am zis initial ca nu eram la curent cu plotul dar acum sunt :P
Inca nu halesc ca mama avocata a ales sa inabuse violul fiicei

 corleone2023, on 04 decembrie 2023 - 22:40, said:


Acum mai depinde si de viol, daca e ca violul de care e acuzat Trump... mai bine sa ramana nepedepsit.

100% de acord , tocmai de aia nu sunt de acord cu tacerea.
Eu personal as taia maciucile la toti violatorii si i le-as da sa le manance dar asta e alta discutie :D

#2878
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
Eu pentru un viol dovedit 100% as da inchisoare pe viata pt ca pedeapsa cu moartea e cam dificil de dat in vremurile astea cretine. Un individ care violeaza o femeie e bolnav psihic si nu are ce cauta in societate.

#2879
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

 Noua_pe_site, on 04 decembrie 2023 - 22:30, said:

Zuckerwatte , ce parere ai despre faptul ca femeile au ales sa minta in loc sa spuna adevarul ?
In prima faza , mama fetei alege sa nu raporteze copilei savarsit de catre consilierul taberei desi se presupune ca iti trimiti copii in tabara si or sa fie in siguranta. In a doua faza , ii spune prietenei fiicei sa nu raporteze ca si ea la randul ei a fost asaltata sexual de catre violatorul in serie mort acum , Chris
Si cum sa le blameze pe amandoua de crima daca ambele au fost victime ? Daca Amina venea si spunea ca a fost asaltata cazul ar fi devenit self defense nu crima pasionala sau cu premeditare .
15 ani e varsta legala de sexuit in Suedia

Io am fost atent cu jumatatea mea si m-am prefacut ca ma intereseaza continutul. Ar fi speculativ sa emit o parere si sa mai am si pretentia ca e avizata Posted Image
Da parca vad ca urmeaza sa prizezi miniseria. Intr-o zi, ca deja te vad captivataPosted Image

#2880
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,030
  • Înscris: 21.06.2016

 corleone2023, on 04 decembrie 2023 - 22:50, said:

Eu pentru un viol dovedit 100% as da inchisoare pe viata pt ca pedeapsa cu moartea e cam dificil de dat in vremurile astea cretine. Un individ care violeaza o femeie e bolnav psihic si nu are ce cauta in societate.

Da daca violeaza un barbat?
Da daca o femie violeaza un barbat?
Questions, questions....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate