Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 

Pana unde se va ajunge cu critica feministelor ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
2921 replies to this topic

#2827
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 30 noiembrie 2023 - 21:35, said:

Povestea nu trebuie s afie complicata, ci fix cea reala, minus un detaliu, o sliaba, a zis nu sau da...
Cand cindieri consecintele - un om e inovatit de viol la urma urmei - e o aberatie sa folosesti niste marturii.
La urma urmei poate ai memorie proasta sau erai beat, sau pur si simplu ai IQ 70 sau erai drogat, sau esti un povestitor prost  asta nu te face automat vinovat.
Si antecedentele sunt alta prostie, ce are una cu alta? Are caracter dusmanos?
la accidente e cva mai simplu ca exista divada fizica, dar nici acolo nu poti dovedi ca semaforul era rosu sau verde.
Din declaratii este ceva de genul

- Pot pupa campionul?
- Vezi daca poti!


#2828
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 03.11.2009

View PostEv_eee, on 01 decembrie 2023 - 07:26, said:

Deci este foarte incredibil cum empatizați cu un eventual soț violator BEAT!! Adică dacă i beat și,  chipurile, nu știe de face sau nu și mai amintește,  nu e viol?
Patriarhatul v a băgat în cap ideile astea. Până și unele femei gândesc că s proprietatea bărbatului!

View PostEv_eee, on 01 decembrie 2023 - 08:49, said:

Nu, dragă.  Nici când îl iubești p ăla de lângă tine nu poți fi disponibilă non stop. Poate nu te simți bine, wtf? Bine că pleci de la premisa că TREBUIE să existe disponibilitate, dar de la premisa că celălalt ar trebui să înțeleagă când nu există disponibilitate, NU. Posted Image
In ce lume traiesti?
Comunicarea trebuie sa fie unul din cele mai importante aspecte al oricarei relatii, pe langa iubire, respect si intelegere reciproca

#2829
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
Dacă oamenii se acuza de viol și sex prin surprindere cum era la suedezi, iubirea e dusa de mult, dar aia e alta treaba.

#2830
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 01 decembrie 2023 - 07:49, said:

Și-au sfârșit prin a fi criminale.
Ideologiile sunt otrava.
Tot ce este legat de putere are potentialul de a deveni otrava. Dar asta nu inseamna ca sunt numai otrava si putem ignora potentialul transformator, aruncandu-l la cos.

Din punctul meu de vedere pot asemana asta cu cu un carbune aprins. Te poate arde, dar te poate si incalzi, depinde cum este manuit.

#2831
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostCosti_68, on 01 decembrie 2023 - 06:35, said:


Femeia trebuie sa-si pastreze feminitatea, frumusetea si gingasia naturala, ca de aia-i femeie si place barbatilor

Acum cateva luni eram la Sharjah Wanderers Sports Club sa beau o bere ca tot omul, la TV era nu stiu ce campionat de rugbi, iar clubul avea si echipa lor de rugbi... feminin.
Pai, mancate-ar tata, cand au venit fetele de la antrenament, s-a umplut barul, urlau la TV-u de parca era vina lui pentru fazele de la meci, una a raschetat un T-bone steak in 5 minute plus 3 pahare de vin, avea niste pulpe cat mijlocul meu si-mi facea ochi dulci. Serios draga???...  apoi sa stii ca eu astept pe cineva, altcineva, dar te cred ca esti statuta!

Poftim drepturi, egalitate, ba chiar si reactia Secretarului General FIFA, care, cum sa spun... mare om, mare caracter, sportiv adevarat!

Ce vorbim noi, de justitie, modele si echitate sociala? Pai, jumatatile noastre sunt la fel!
Mi-ai adus aminte de un tip, care se plangea ca nu este deloc ok ca barbatii sa fie nevoiti sa faca mereu numai ei avansuri femeilor.
Ca nici macar una nu s-a trezit sa sara pe el si sa se simta si el bine.)))

Eu cred ca lumea se va schimba si vor fi cazuri in care si barbatii vor fi hartuiti sexual.
Stati sa prindă curaj doamnele si o sa vedeti voi...

Edited by Cr1spy, 01 December 2023 - 10:45.


#2832
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,282
  • Înscris: 06.07.2023
Se intimpla deja prin firmele, unde femeile au un rang mai inalt in structuri, sefe adica

#2833
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
De asta am si zis, fiindca stiu ca nu este o utopie. Stiu si cazuri in care ele au facut curte intensiv si insistent.

Edited by Cr1spy, 01 December 2023 - 11:00.


#2834
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 03.11.2009

View PostCr1spy, on 01 decembrie 2023 - 10:42, said:

Stati sa prindă curaj doamnele si o sa vedeti voi...

Pai, cred ca trebuie sa scot in relief, Nu inseamna Nu, in ambele sensuri, cu o explicatie simpla s-a rezolvat (explicatia simpla trebuie sa fie la obiect: sunt insurat si mi-e frica de nevasta, am facut sex acu' o ora, rabdare... sa termin felul doi... ca tu esti desertul, etc).

Daca doamna are un pahar in plus la bord si insista de-amboulea, o face pe pielea ei, pe de alta parte un barbat insistent poate primi o tigaie-n cap, un genunchi in coaie... de astea lumesti!

Brrr... ce mi-e frica! :lol:

Edited by Costi_68, 01 December 2023 - 11:15.


#2835
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 01 decembrie 2023 - 00:48, said:

Tu mi-am dat exemple unde e destul de simplu de dtereminat.
Daca ea inregsitreaza ca striga nu, nic macar asta nu e sigur, ca poate e parte din jocul sexual, de unde naiba sa stii?



Eu cred ca asta e o justitie politica, ideologica. Chiar daca nu respecta regulie justitiei stadard (dincolo de orice dubiu) si chiar daca sansa de greseli e mult mai mare decat in alte cazuri,

Uite:

https://aspioneer.co...for-sex-crimes/
Este scris in link-ul tau de exonerarea prin ADN.
Iti dai seama ca urmatoarea tehnologie folosita va fi scanarea undelor cerebrale?
Sau se poate intampla sa apara si altceva, total pe neasteptate, cum s-a si intamplat cu multe lucruri descoperite din pura intamplare.
Singurul lucru necesar ramanand totusi ideea de justitie si nu, hai sa nu facem nimic, daca nu se poate face cu precizie.
Preocuparea trebuie sa existe, in sensul rezolvarii.

Edited by Cr1spy, 01 December 2023 - 12:01.


#2836
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,282
  • Înscris: 06.07.2023
Io am explicat deja, situatia de marturie contra marturie nu deriva direct in „in dubio pro reo“. Se trece prima data prin toata procedura si la sfirsit se formuleaza decizia

#2837
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016

View PostCr1spy, on 01 decembrie 2023 - 10:26, said:


Tot ce este legat de putere are potentialul de a deveni otrava. Dar asta nu inseamna ca sunt numai otrava si putem ignora potentialul transformator, aruncandu-l la cos.

Din punctul meu de vedere pot asemana asta cu cu un carbune aprins. Te poate arde, dar te poate si incalzi, depinde cum este manuit.

Pai atunci ieșim din noțiunea de ideologie.
Ideologia e o cușca strâmtă de idei in care acționezi. Un cadru fix și obtuz din care nu poți sa ieși. Din cauza asta mai devreme sau mai târziu devine criminala.
Cântărirea fiecărei idei in parte pentru avantaje și dezavantaje, fără sa te intereseze cadrul filozofic, ideologia, de care poate fi (artificial) legata e opusul ideologiei. E ceea ce fac oamenii rezonabili.
Feminismul in trecut era doar o mișcare spre normalitate. Feminismul de azi e o ideologie.

View PostCr1spy, on 01 decembrie 2023 - 11:59, said:


Este scris in link-ul tau de exonerarea prin ADN.
Iti dai seama ca urmatoarea tehnologie folosita va fi scanarea undelor cerebrale?
Sau se poate intampla sa apara si altceva, total pe neasteptate, cum s-a si intamplat cu multe lucruri descoperite din pura intamplare.
Singurul lucru necesar ramanand totusi ideea de justitie si nu, hai sa nu facem nimic, daca nu se poate face cu precizie.
Preocuparea trebuie sa existe, in sensul rezolvarii.

Numa8 ca in creierul oamenilor, in memorie, nu ai stocată o înregistrare a realității. Presupunând ca ar fi accesibila.

View PostCr1spy, on 01 decembrie 2023 - 11:59, said:

Singurul lucru necesar ramanand totusi ideea de justitie si nu, hai sa nu facem nimic, daca nu se poate face cu precizie.
Preocuparea trebuie sa existe, in sensul rezolvarii.

Pai exact asta e ideea justiției “normale”. Vinovăția dovedita dincolo de orice îndoiala. Faptul ca e preferabil sa scapi unul sau 100 de vinovati decât sa condamni un nevinovat.
Cum e posibil sa fie asta valabil pentru o crima, dar pentru o fapta care - in marea majoritate a cazurilor - nici nu se compara ca gravitate brusc principiul asta sa fie lăsat deoparte? Nu cumva pentru ca e o vointa politica ideologica in spate?

View PostZuckerwatte, on 01 decembrie 2023 - 12:27, said:

Io am explicat deja, situatia de marturie contra marturie nu deriva direct in „in dubio pro reo“. Se trece prima data prin toata procedura si la sfirsit se formuleaza decizia

Mie mi se pare imposibil ca o mărturie sa ducă la certitudini. In nici o siutuatie.
Imposibil fizic adică.

#2838
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
E, vezi, aici este problema in care intervine ideologia puternic. Faptul ca majoritatii nu i se pare o crima.
In schimb li se pare faptul ca agresorul isi pierde "cariera", parandu-i-se nevinovst de o crima.

Uite un articol bun pe tema asta, l-am gasit aducandu-mi aminte de un alt caz celebru:

https://www.theguard...-for-forgetting

Sa-mi spui daca il gasesti "ideologic" politic sau ideologic ca pledoaria finala a unui avocat.

Edited by Cr1spy, 01 December 2023 - 18:24.


#2839
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Le: Daca te referi la omucidere, da, nu este omucidere. Dar este o crima: infracțiune care prezintă un grad ridicat de pericol social si de aceea se pedepseste indiferent de parerea unei victime, cand se intrunesc conditiile legale.

View Postvrajitoruldinoz, on 01 decembrie 2023 - 18:03, said:


Mie mi se pare imposibil ca o mărturie sa ducă la certitudini. In nici o siutuatie.
Imposibil fizic adică.
Ce sa mai spunem despre cazurile cu copii, nu cu femei. Nu stiu daca ai observat, dar acolo se ingroasa statistica cu erori judiciare.

Cand un copil molestat atarna in balanta cu un nevinovat arestat.

Edited by Cr1spy, 01 December 2023 - 19:20.


#2840
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View PostCr1spy, on 01 decembrie 2023 - 10:42, said:

Mi-ai adus aminte de un tip, care se plangea ca nu este deloc ok ca barbatii sa fie nevoiti sa faca mereu numai ei avansuri femeilor.
Ca nici macar una nu s-a trezit sa sara pe el si sa se simta si el bine.)))

Eu cred ca lumea se va schimba si vor fi cazuri in care si barbatii vor fi hartuiti sexual.
Stati sa prindă curaj doamnele si o sa vedeti voi...

Nu prea vad cum ar putea femeile sa hartuiasca sexual un barbat, de regula hartuirea este facuta de cel care este intr-o pozitie de forta. In afara de asta barbatii sunt mult mai mandri si integri fata de femei si nu ar permite sa fie hartuiti.

#2841
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
Haha lol.

Cum adica nu-s femei in pozitii de putere, ca sunt peste tot?

#2842
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
Simpla ocupare a unei functii nu este o pozitie de forta, e un complex intreg: functia, prerogativele functiei, forta fizica si chiar psihica.

#2843
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
Du-te ma de aici, nu stiu din ce padure vii :D

#2844
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 01 decembrie 2023 - 21:43, said:

Haha lol.

Cum adica nu-s femei in pozitii de putere, ca sunt peste tot?
Nu e destula putere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate