Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ce wi fi repeater home use reomandati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
Salut, as vrea sa stiu ce wi fi repeater recomandati si 2-3 cuvinte despre programarea - logarea lui.

Am un hol ceva mai lung si receptia este foarte proasta in ultimul dormitor.

Multumesc

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Daca vrei ceva care chiar sa functioneze ia un AP (sau un alt router si-l setezi in mod AP) si trage cablu.
Repeaterele "wireless" sunt in mare parte o prostie, ajuta dar putin, scade viteza semnificativ, etc. Adica e bun daca chiar n-ai semnal deloc si vrei sa fii conectat la retea, dar cam atat, daca iti trebuie si viteza buna, slabe sanse. Chiar daca e in linie directa cu routerul (adica pe hol, banuiesc).

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
cablu.

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Cauta un Kit Adaptor Powerline Mercusys MP510 KIT, AV1000 Gigabit, 2 antene Wi-Fi

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Nu ai spus nici de unde ai semnalul acela prost si nici in ce banda este ? Daca tot ce ai e un ONT de 2 lei de la providerul de internet si tu mai vrei sa ai semnal in 5Ghz dupa cativa pereti ...
Cel mai simplu si ieftin rezolvi tot cu furnizorul cu un sistem mesh (Orange nu ofera ce-i drept dar Digi si mai nou si Vodafone au asa ceva in oferta si la Digi e chiar foarte ieftin 3 lei/luna).

Edited by MD, 31 August 2023 - 12:47.


#6
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
La Digi, fibra optica, nu mi-am batut capul cu prea multe detalii, o sa ma uit diseara ce router este si-n ce frecvente are purtatoarea

Culmea este ca semnalul de la vecini e mai puternic decat ce emite asta in casa pe o raza de 10 m, fara pereti, este o singura usa de lemn la dormitor, in rest un hol lung si routerul undeva pe langa unsa de la intrare, lemnul nu obstructioneaza undele UHF sau benzile D,E,F, nici macar G,I,J

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
https://www.digi.ro/mesh

Pentru mai multe detalii suna la ei.

Sigur ar fi indicat sa le contectezi cu cablu intre ele dar daca pretentiile de viteza nu sunt prea mari merge si wireless.

Edited by MD, 31 August 2023 - 13:08.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostTehCube, on 31 august 2023 - 12:00, said:

Daca vrei ceva care chiar sa functioneze ia un AP (sau un alt router si-l setezi in mod AP) si trage cablu.
Repeaterele "wireless" sunt in mare parte o prostie, ajuta dar putin, scade viteza semnificativ, etc. Adica e bun daca chiar n-ai semnal deloc si vrei sa fii conectat la retea, dar cam atat, daca iti trebuie si viteza buna, slabe sanse. Chiar daca e in linie directa cu routerul (adica pe hol, banuiesc).
Si eu recomand cablul intre router si AP. Cand ai conexiune buna pe fibra in casa e bataie de joc repeater cu Wi-Fi la mana a doua.

Eu posesor de router Asus AC-56-U am extins acoperirea Wi-Fi cu AP din router vechi D Link DIR 615. Dar cablul e sfant. Posted Image

#9
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006

View PostHAL9000, on 31 august 2023 - 12:29, said:

Cauta un Kit Adaptor Powerline Mercusys MP510 KIT, AV1000 Gigabit, 2 antene Wi-Fi

Am eu tot la la Mercusys si e cam degeaba, se tot deconecteaza.
Trebuie sa trec si eu la Mesh ca alta solutie nu vad

#10
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022
Era bine ceva gen stecher, sa-l iei la munte ca sunt unele hoteluri de trebuie sa stai jos sau in capatul coridorului cu laptopul sa ai semnal.

Toti scriu "wi fi in camera" dar sunt vai mama lor.

#11
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View PostV A L I, on 31 august 2023 - 18:15, said:


Am eu tot la la Mercusys si e cam degeaba, se tot deconecteaza.
Trebuie sa trec si eu la Mesh ca alta solutie nu vad

dar e un powerline, adica foloseste reteaua electrica? sau e wi-fi extender? caci lucreaza in moduri diferite

https://www.practica...rline-adapters/

#12
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Powerline nu lucrează bine in apartamentele noi cu rețea trifazata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate