Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Nelamuriri VPN

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005
Am doua locatii: una in Romania si una in Uk. Fiindca HBO Max, SKYShowtime si DigiOnline nu sunt disponibile in UK, mi-am facut un server VPN pe protocol Openvpn pe un TP-LINK AC1800. In Romania reteaua de internet este RCS cu fibra optica la o viteza de 300.In UK am fibra optica cu o viteza de 1Gbit. In UK ma conectez cu aplicatia Openvpn si totul functioneaza ok mai putin DigiOnline unde din cand in cand se opreste programul in special cele HD si afiseaza eroarea "Canalul nu functioneaza". Din testele de viteza arata un speed de 11-12 Mega.
Prima nelamurire:
Exista posibilitatea de a obtine o viteza mai mare de upload pe VPN ? Am facut si upgrade de viteza la 1Gbit la RCS dar uploadul prin vpn a ramas la fel. Posibil un router mai bun?
A doua nelamurire:
In UK folosesc acelasi model de router si am facut alt VPN pentru al folosi in Romania la aplicatiile Pluto tv, BBC iPlayer insa ma lovesc de urmatoarea problema:desi activez vpn, acesta nu ma vede in UK ci in Romania si nu pot folosii aplicatiile. Daca rulez un test de viteza de la Speedtest, la provider ma vede cu ip de Romania, nu de UK.M-am gandit ca poate DDNS de la TP-Link nu e ok si am pus in fisierul de configurare ip de UK dar e acelasi rezultat.
Sper ca m-am facut inteles

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
se pare ca openvpn are speed limit si face si throttling...o fi aia cauza, testeaza alt vpn.

https://forums.openv...pic.php?t=15597

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Sensibil mai rapid este wireguard. Routerele Asus mai scumpe au asa ceva. Nu am avut cum sa testez daca routerele suporta simultan si functia de server dar si de client.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Obtin pe VPN PPTP 50 Mbps, la ambele capete am 2 routere mai vechi cu procesoare dual core la 1ghz. Pe OVPN obtin cam 25-30 Mbps.
Am incercat sa configurez wireguard dar pana acum nu i-am dat de cap.
Stiu ca pptp are securitate praf dar nu trafichez secrete de stat ci doar vreau sa IP de RO.
Viteza sta in puterea de procesare de la ambele capete ale tunelului VPN.
Imi merg fara probleme canalele full HD, Hbo, Netflix 4K sau Youtube 4K. Daca ai 25-30 Mbps stabili e suficient. Importanta e si latenta.

Cu ce te conectezi in UK la vpn? eu am pus al doilea router ca si client (Netgear R7000)

Am Digi 300MB, chiar nu e nevoie de mai mult

Edited by atupi, 28 August 2023 - 19:40.


#5
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005

 Leo2006, on 28 august 2023 - 18:38, said:

Sensibil mai rapid este wireguard. Routerele Asus mai scumpe au asa ceva. Nu am avut cum sa testez daca routerele suporta simultan si functia de server dar si de client.
Tp-Link  ac 1800 suporta si vnp server si vpn client. La protocoale vpn pe router am doar 3 optiuni: openvpn,pptp si L2TP/IPSec

 atupi, on 28 august 2023 - 19:32, said:

Obtin pe VPN PPTP 50 Mbps, la ambele capete am 2 routere mai vechi cu procesoare dual core la 1ghz. Pe OVPN obtin cam 25-30 Mbps.
Am incercat sa configurez wireguard dar pana acum nu i-am dat de cap.
Stiu ca pptp are securitate praf dar nu trafichez secrete de stat ci doar vreau sa IP de RO.
Viteza sta in puterea de procesare de la ambele capete ale tunelului VPN.
Imi merg fara probleme canalele full HD, Hbo, Netflix 4K sau Youtube 4K. Daca ai 25-30 Mbps stabili e suficient. Importanta e si latenta.

Cu ce te conectezi in UK la vpn?

Daca folosesc vpn client pe router viteza este mai mica. Folosesc aplicatia openvpn instalata pe google chromecast with google tv. Nu sunt probleme la HBO max, sau Youtube. Singura problema apare pe Digi Online la canalele HD . O sa incerc si protocolul PPTP dar cred ca numai la anu cand ajung inapoi in Ro

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Poti activa ddns-ul de la digi care merge f bine si e free si apoi remote accessul de pe router. Odata ce ai vpn functional totul devine posibil. Daca bulesti VPN-ul ramane activ accesul remote pe router :)
Eu cred ca Chromecast are procesor slab sa ruleze optim ca si client vpn.

#7
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005

 atupi, on 28 august 2023 - 19:50, said:

Poti activa ddns-ul de la digi care merge f bine si e free si apoi remote accessul de pe router. Odata ce ai vpn functional totul devine posibil. Daca bulesti VPN-ul ramane activ accesul remote pe router Posted Image
Eu cred ca Chromecast are procesor slab sa ruleze optim ca si client vpn.
DDNS la digi e activ. O sa incerc vpn client pe router si setat de pe router ca si client chromecast

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu ti-as recomanda sa cumperi frumos doua routere portabile de la gli.net  de exemplu slate ax.
cu ele rezolvi relativ usor problema

Edited by carmenclara1, 29 August 2023 - 08:42.


#9
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View Postboy2good, on 28 august 2023 - 19:39, said:

Tp-Link  ac 1800 suporta si vnp server si vpn client. La protocoale vpn pe router am doar 3 optiuni: openvpn,pptp si L2TP/IPSec



Daca folosesc vpn client pe router viteza este mai mica. Folosesc aplicatia openvpn instalata pe google chromecast with google tv. Nu sunt probleme la HBO max, sau Youtube. Singura problema apare pe Digi Online la canalele HD . O sa incerc si protocolul PPTP dar cred ca numai la anu cand ajung inapoi in Ro
PPTP este destul de unsecure pentru vremurile noastre (https://www.ovpn.com...become-obsolete).
As recomanda WireGuard.

#10
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Principala problema la tine este linia. Am explicat in alt topic lucrul acesta si nu se intelege.

Indiferent de tehnologia pe care o folosesti pentru a implementa un VPN, in primul rand trebuie sa ai banda, pe care o ai numai pe contracte de business. Pe rezidential, primesti viteze asincrone: download mai mare, upload mic (ceea ce-i normal). Cand upload-ul este mic in Internet (Digi), poti avea si rutere Cisco ca HD-ul tot prost merge.

Si ca sa-ti raspund la a doua intrebare, pare ca router-ul din UK nu-i configurat corect pentru VPN.

Edited by fabian23, 29 August 2023 - 09:35.


#11
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005

View Postfabian23, on 29 august 2023 - 09:30, said:

Principala problema la tine este linia. Am explicat in alt topic lucrul acesta si nu se intelege.

Indiferent de tehnologia pe care o folosesti pentru a implementa un VPN, in primul rand trebuie sa ai banda, pe care o ai numai pe contracte de business. Pe rezidential, primesti viteze asincrone: download mai mare, upload mic (ceea ce-i normal). Cand upload-ul este mic in Internet (Digi), poti avea si rutere Cisco ca HD-ul tot prost merge.

Si ca sa-ti raspund la a doua intrebare, pare ca router-ul din UK nu-i configurat corect pentru VPN.
Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu este linia de vina. Am marit banda de la 300 la 1Gbit si din pacate testul de viteza a aratat aceeasi valoare ca si la 300. Cred ca este mai mult o problema de hardware sau topologia openvpn.
La a doua intrebare ai dreptate.Nu am bifat cand am configurat serverul si acces in internet. doar in reteaua locala

View Postcarmenclara1, on 29 august 2023 - 08:42, said:

eu ti-as recomanda sa cumperi frumos doua routere portabile de la gli.net  de exemplu slate ax.
cu ele rezolvi relativ usor problema
Multumesc. O sa arunc un ochi

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postfabian23, on 29 august 2023 - 09:30, said:

Principala problema la tine este linia. Am explicat in alt topic lucrul acesta si nu se intelege.
Indiferent de tehnologia pe care o folosesti pentru a implementa un VPN, in primul rand trebuie sa ai banda, pe care o ai numai pe contracte de business. Pe rezidential, primesti viteze asincrone: download mai mare, upload mic (ceea ce-i normal). Cand upload-ul este mic in Internet (Digi), poti avea si rutere Cisco ca HD-ul tot prost merge.

defapt problema principala este performanta soc din routere si abea dupa banda disponibila....

View Postboy2good, on 29 august 2023 - 10:59, said:

Multumesc. O sa arunc un ochi

https://www.gl-inet....cts/gl-axt1800/
Attached File  2023-08-29 11_03_12-GL-AXT1800 _ Slate AX - GL.iNet.png   33.86K   11 downloads

Edited by carmenclara1, 29 August 2023 - 11:04.


#13
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005

View Postcarmenclara1, on 29 august 2023 - 11:04, said:

defapt problema principala este performanta soc din routere si abea dupa banda disponibila....



https://www.gl-inet....cts/gl-axt1800/
Attachment 2023-08-29 11_03_12-GL-AXT1800 _ Slate AX - GL.iNet.png
Thank you.Am gasit pe Amazon la 120 £ . O sa urmaresc sa le prind la promotie

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postboy2good, on 29 august 2023 - 10:59, said:

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu este linia de vina. Am marit banda de la 300 la 1Gbit si din pacate testul de viteza a aratat aceeasi valoare ca si la 300. Cred ca este mai mult o problema de hardware sau topologia openvpn.
La a doua intrebare ai dreptate.Nu am bifat cand am configurat serverul si acces in internet. doar in reteaua locala


Multumesc. O sa arunc un ochi
Tu ai marit de la 300 Mb la 1 GB Downloadul insa ca tu sa ai viteza mare in UK din Ro pe Digi se face Upload.
Cu acele Gli.net o sa fii ok daca nu le pui in spatele unui alt router.

Edited by atupi, 29 August 2023 - 11:32.


#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postatupi, on 29 august 2023 - 11:23, said:

Cu acele Gli.net o sa fii ok daca nu le pui in spatele unui alt router.
va fi ok si in spatele unui alt router pentru ca procesarea se face pe gli.net
are doar nevoie de dmz sau port forward..

#16
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005

View Postatupi, on 29 august 2023 - 11:23, said:

Tu ai marit de la 300 Mb la 1 GB Downloadul insa ca tu sa ai viteza mare in UK in Ro pe Digi se face Upload.
Cu acele Gli.net o sa fii ok daca nu le pui in spatele unui alt router.
Marind banda de la 300 la 1Gbit s-a marit si upload. Insa nici o modificare in viteza de vpn

View Postcarmenclara1, on 29 august 2023 - 11:26, said:

va fi ok si in spatele unui alt router pentru ca procesarea se face pe gli.net
are doar nevoie de dmz sau port forward..
O sa vedem daca stie ppoe. daca nu port forwarding pe TP-Link

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postcarmenclara1, on 29 august 2023 - 11:26, said:

va fi ok si in spatele unui alt router pentru ca procesarea se face pe gli.net
are doar nevoie de dmz sau port forward..
Eu ma lupt cu aceeasi situatie, am un openwrt pe care rulez WG in spatele routerului principal, am facut si port fw si tot nu reusesc sa-l fac sa mearga. Conexiunea se realizeaza pe serverul WG dar atat, traficul e zero. Am deschis si un thread aici insa nimic. Daca ai experienta pe acest subiect poate ma poti ajuta.

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postatupi, on 29 august 2023 - 11:47, said:

Eu ma lupt cu aceeasi situatie, am un openwrt pe care rulez WG in spatele routerului principal, am facut si port fw si tot nu reusesc sa-l fac sa mearga. Conexiunea se realizeaza pe serverul WG dar atat, traficul e zero. Am deschis si un thread aici insa nimic. Daca ai experienta pe acest subiect poate ma poti ajuta.

probabil ai parte de cgnat sau dslite din partea isp. mai intai trebuie sa scapi de asta. ddns la fel ajuta

View Postboy2good, on 29 august 2023 - 11:29, said:

O sa vedem daca stie ppoe. daca nu port forwarding pe TP-Link

uita de ppoe. wireguard sau openvpn sunt ce trebuie.
exista si solutia cu digivpn :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate