Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Tirul sportiv, poligoane, preturi, experiente pozitive sau negative din poligoanele de tragere.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbaribalu, on 18 septembrie 2023 - 09:42, said:

Si cel care a refuzat munitia necertificata nu mai tras?
A tras, s-a gasit pana la urma si munitie certificata.
El zicea ca-i arma sensibila si se deregleaza de la aia necertificata, dar din cate zici (si asa m-am gandit si eu) erau doar balarii din capul lui.

Dar o chestie adevarata e ca trebuie evitata folosirea cartuselor pt pistol-mitraliera (alea cu dunga rosie) la pistoalele obisnuite pt ca se blocheaza. Am avut cateva primite de la alt tragator si intr-adevar s-a blocat, mi-a zis instructorul sa nu mai vin cu din alea ca le stric pistoalele.

#38
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Se poate decalibra teava, dar dupa tragerea a cateva zeci de mii de cartuse. Sau sa tragi ca si la foc automat spre 100-200 cartuse. Sa ajunga teava sa se inroseasca.  Beretta 92 FS parca avea teava certificata pt vre-o 50000 cartuse trase. Oricum sa ajungi sa tragi mii de cartuse cu arma  personala este nevoie de ceva timp. Exista anumite tipuri de munitie, care nu este recomandata sa o folosesti la pistoale. De altfel, este specificat acest lucru, in instructiunile de utilizare ale armei, pe care le gasesti in cutia ei.

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttfmercedez, on 24 septembrie 2023 - 18:00, said:

Cat costa o tura de munitie?

Nu înțeleg foarte bine ce înțelegi prin tură, dar eu mi-am luat săptămâna trecută câteva cutii de 9mm Geko (vezi poza de la postul #35) cu 14.90 euro cutia. Deci la 30 cenți cartușul…

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Pai din ce am intrebat local, ce am gasit pe la mine prin zona, astia cereau cam 100 de lei (~20 euro) pe un incarcator de gloante.

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

tfmercedez said:

1695573655[/url]' post='30266001']

M-am uitat și eu rapid și am găsit oferta asta la Tactical Expert Timișoara, deci 60 euro pt o cutie de cartușe 9mm, folosirea armei lor și folosirea poligonului.
Da, e mult mai scump decat în strainatate…

Attached Files



#42
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Cea mai ieftina munitie 9x19 mm pe care o gasesti la noi este asta:
https://www.arw.ro/c...luger-fmj-8-0g/
La noi nu este incurajat tirul sportiv. Si cei care au ca obiect de activitate folosirea armelor, majoritatea nu sunt entuziasmati ca trebuie sa ajunga la poligon. Si asta se vede cand trebuie sa folosesca armele in indeplinirea sarcinilor de serviciu. Si sunt ajutati si de sefii care ii trimit de 2-3 ori pe an in poligon. Pe sefii astia, i-as da afara instant, unii sunt si contra, de a te putea duce sa te antrenezi in poligonul de serviciu, pe timpul, arma si munitia ta.

Edited by baribalu, 26 September 2023 - 08:10.


#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbaribalu, on 26 septembrie 2023 - 08:05, said:

...
Ce parere ai, daca-mi schimb tragaciul la Glock, de la 24 N la 20 N, e o diferenta notabila?
Am tras recent cu un CZ Shadow2 care avea tragaciul periculos de sensibil, abia il atingeai si percuta (era modificat, evident). Nu pot zice ca m-a incantat...

#44
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Ar fii un pic mai sensibil. Te-ar ajuta sa nu tragi de pistol in jos, cand percutezi. Tragaciul mai ,,tare" te-ar ajuta daca ai folosii arma in cazuri tactice (interventii etc) dar pentru poligon si concursuri, este bine sa fie cat mai soft. Acum cat de mare este diferenta de la 24 la 20 N nu stiu. Poti incerca sa tragi cu un pistol care are aceasta modificare, sa vezi daca iti place.

#45
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View PostKarhu, on 02 octombrie 2023 - 12:16, said:

Ce parere ai, daca-mi schimb tragaciul la Glock,

daca te-ai obisnuit cu el pe "greu" s-ar putea sa ai surprize cu noua fortza de rupere. "pe vremuri" cine stia ce si cum, pilea/rotinjea un prag de la cocosul carpatiului ca sa "rupa" mai usor, in special pe la loturile de tir. la un moment dat se pusese problema ca si mascatii sa fie dotati cu beretta, au ramas pe glock. atit beretta cit si czurile intrate in dotarea politiei in locul carpatiului rup foarte "in spate" fatza de glock. inca o data, totul este de cum te-ai obisnuit.

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Cu Beretta n-am tras dar CZ-urile percutează (“rup”) clar mai ușor decât Glock-urile.

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbaribalu, on 26 septembrie 2023 - 08:05, said:

...
Ai folosit/ folosesti kit laser (red/ green dot)?
Ceva recomandari? :)

#48
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
La noi este interzis sa folosesti pe arma personala iluminator de tinte cu laser. Cu red dot am tras fiind pus pe o Beretta CX4 Storm. Un red dot te ajuta sa tragi mai rapid si mai precis. Ca recomandare ar fii bine sa poti incerca diferite red doturi si sa il alegi pe cel care iti place cel mai mult.
https://www.badassop...red-dot-optics/

Edited by baribalu, 28 October 2023 - 10:36.


#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Gaston a plecat să tragă cu pistolul după îngeri, ca să parafrazăm o zicere folosită la moartea unor artiști/ cântăreți.

RIP!

https://www.hotnews....rsta-94-ani.htm

#50
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 11.07.2016
Vin si eu cu experienta personala.
Sunt vanator din 2016, sunt in Brasov.
Ca sa devii vanator, nu trebuie sa ai pile, nu trebuie sa fii bugetar, nu trebuie sa lucrezi in sistem. (Eu de exemplu, sunt  inginer in domeniul petrol si gaze si diriginte de santier)
Trebuie sa ai ceva timp si ceva bani - e un pic mai scump decat sa devii pescar sportiv.
Munitia s-a scumpit si se gasester mai greu de cand a inceput razboiul din Ucraina.

Ontopic:
Inainte de pandemie, am fost la urmatoarele poligoane:
1. Joita - am tras cu armele mele de vanatoare ca sa ma antrenez. Am fost de 2 ori si am fost supermultumit, chiar daca e destul de departe de Brasov.
Cu armele mele, cu instructor la poligonul lung - care mi-a reglat luneta  si m-a si invatat cate ceva, am ajuns cam la 450 lei ptr  circa 2 ore, in care au intrat:
- circa 35-40  minute la  poligonul lung (110 m)  ptr arma cu luneta (arma mea si munitia mea)
- am facut 2 partide (100 buc) la talere, cu arma mea dar cu munitie cumparat de la ei.
- am tras 30 minute la poligonul cu "mistret alergator" ( armele mele si munitia mea)
2. Ultra-armory Brasov - am fost de mai multe ori, am tras cu diferite tipuri de pistoale, am dus si sotia de 2 ori .
Au si o facilitate: au un fel de vouchere, care pot fi cumparate si facute cadou => asa am "corupt-o" pe sotie.
Aici costa ceva gen: 150 lei =  20 cartuse + pistol + timpul in poligon.
Se pot face si pachete cu mai multe tipuri de pistol, cu mai multa munitie etc.

Edited by Malus_Dacus, 28 December 2023 - 11:27.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMalus_Dacus, on 28 decembrie 2023 - 11:27, said:

....
Ce arme ai?

#52
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 11.07.2016
Savage Axis SR cal.30-06 cu luneta Delta Titanium 1,5-9 x45 (cumparata de noua)
Baikal MP153 cal.12 - lisa semiautomata (cumparata SH, dar aproape noua)
IJ54 cal.12 - lisa juxtapusa (arma mostenire/amintire din familie)

Edited by Malus_Dacus, 28 December 2023 - 18:29.


#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Am inaugurat și eu sezonul de tir, mai mult din curiozitatea de a-mi testa și regla noul laser tactic, ce mi l-am instalat de câteva zile. Peste cine dau acolo? Peste un vecin cu care avem curțile fund în fund. Era cu fiică-sa și cu logodnicul ei, îi iniția puțin în arta pistolului…

Attached Files



#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

baribalu said:

1693401962[/url]' post='30204720']
O  solutie pentru antrenament in casa si economie in portofel ar fii asta:  
https://mantisx.com/...s/laser-academy
Ok, deci mi-am făcut și eu un mic cadou, chiar ieri a sosit pachetul Posted Image

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate