Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

informatii munca Franta !

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
CostinNT1989

CostinNT1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2023
Salut dragi prieteni sper ca ma puteti ajuta cu niste informatii !
Am 34 ani , am lucrat ultimii 10-11 ani in familie in comert si as dori o schimbare....spre franta!

Daca imi puteti elucida misterul actelor necesare pentru munca\chirie\cont , mai exact ce acte imi vor trebui traduse !
Pe partea de munca as dori sa ma mut in Paris , si pentru inceput as dori sa gasesc ceva unde pot folosi limba engleza (pe care o vorbesc destul de fluent) , pe partea de franceza stiu doar ce a mai ramas de pe timpul scolarizarii ca limba a doua !

Va multumesc anticipat ! orice infomatie ,recomandare si atentionare este binevenita !

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu cred ca faci mare branza cu limba engleza in Franta... Ti-ai gasit si tu pe cei mai nationalisti care o sa refuze sa vorbeasca cu tine in engleza, chiar daca o stiu Posted Image
Incearca BeNeLux

Edited by Lex404, 28 August 2023 - 12:47.


#3
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
pai daca sti engleza...

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Eu as incepe prin a-mi cauta ceva de lucru si apoi sa ma uit la chirii in zona unde as dori sa stau.

Fara sa cunosti bine limba franceza, de munca vei gasi fie job-uri in constructii, abatoare, agricultura, fie la multinationale care sunt obisnuite sa lucreze cu echipe mixte.

Majoritatea colegilor/rudelor/prietenilor care au plecat in alta tara fie lucrau deja pentru firme care aveau birouri si in tara respectiva, fie au inceput sa colaboreze cu ele din Romania si apoi s-au mutat.

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
din ce am vazut eu francezii nu prea vorbesc engleza

de ce Franta, daca tot vorbesti engleza?

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Pentru inceput nu trebuie sa traduci nimic. Cel mai important aspect este sa-ti gasesti jobul. Intre timp poti sa cauti pe net sau prin grupurile de romani de pe facebook preturile chiriilor in zona care te intereseaza.

In Franta engleza e ok daca te duci intr-o multinationala altfel li se rupe.

#7
CostinNT1989

CostinNT1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2023

View PostLex404, on 28 august 2023 - 12:47, said:

Nu cred ca faci mare branza cu limba engleza in Franta... Ti-ai gasit si tu pe cei mai nationalisti care o sa refuze sa vorbeasca cu tine in engleza, chiar daca o stiu Posted Image
Incearca BeNeLux

in orasele turistice tu crezi ca nu au nevoie de vorbitori de engleza?! cand am mai fost in concediu la ei intradevar am dat mai greu de oameni cu engleza dar ne-am descurcat !

#8
CostinNT1989

CostinNT1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2023

View Postdrgroza, on 28 august 2023 - 13:09, said:

pai daca sti engleza...

mai complicata treaba cu Anglia...si sincer am prieteni acolo care incep incet incet sa-si faca drum inapoi acasa !

#9
CostinNT1989

CostinNT1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2023

View Postbogdan_o, on 28 august 2023 - 13:11, said:

Salut

Eu as incepe prin a-mi cauta ceva de lucru si apoi sa ma uit la chirii in zona unde as dori sa stau.

Fara sa cunosti bine limba franceza, de munca vei gasi fie job-uri in constructii, abatoare, agricultura, fie la multinationale care sunt obisnuite sa lucreze cu echipe mixte.

Majoritatea colegilor/rudelor/prietenilor care au plecat in alta tara fie lucrau deja pentru firme care aveau birouri si in tara respectiva, fie au inceput sa colaboreze cu ele din Romania si apoi s-au mutat.

mi-se pare haios ca atunci cand plecam primul lucru le care ne ducem cu gandul e constructiile , abatoare , agricultura si nu ceva de genul market , fast food unde macar ai sansa sa inveti limba de la un nativ

#10
CostinNT1989

CostinNT1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2023

View Postdan210, on 28 august 2023 - 13:13, said:

din ce am vazut eu francezii nu prea vorbesc engleza

de ce Franta, daca tot vorbesti engleza?

ca mi-a placut stilul lor de viata si Parisul e un oras frumos ! si engleza e cea mai vorbita limba in cel mai turistic oras din lume !

#11
Oldman1984

Oldman1984

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2023
Daca nu stii franceza,e nasol in Hexagon !

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View PostCostinNT1989, on 28 august 2023 - 15:23, said:

ca mi-a placut stilul lor de viata si Parisul e un oras frumos ! si engleza e cea mai vorbita limba in cel mai turistic oras din lume !
Vorba unei cunostinte, francezii inteleg engleza cand e vb sa-ti ia banii (turism) dar daca e vb sa le ceri ceva sau mai rau sa muncesti vor sa vorbesti franceza fluent. Eu si cand le cer o paine (la bulangerie) ma corecteaza :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate