Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Benzinarii / statii GPL in afara orasului?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

Poll: Benzinarii / statii GPL in afara orasului? (77 member(s) have cast votes)

Benzinarii / statii GPL in afara orasului?

  1. DA (26 votes [33.77%])

    Percentage of vote: 33.77%

  2. NU (51 votes [66.23%])

    Percentage of vote: 66.23%

Vote Guests cannot vote

#73
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
S-a trezit prefectul să scoată din oraș stațiile peco/gpl legale, care n-au nici o legătură cu depozitul ăla ilegal.
Dar în mintea lui strălucită nu s-a gândit că la periferie trăiesc oameni, ba chiar înstăriți sau nu s-a gândit că orașul se extinde într-una.

Cred că cel mai bine ar fi să le mute undeva prin Bulgaria, așa poate dormi liniștit geniul ăsta de prefect.
Să se ocupe bulgarii de autorizații, controale, etc.
Și dacă bubuie câte ceva pe acolo vom putea zice: ”vai de capul lor, nu-s în stare de nimic”.

#74
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005
Exista inclusiv la noi si rezervoare de propan pentru ingropare directa. Alea vopsite verde cu talpita de beton premontata.

#75
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteiffel, on 29 august 2023 - 08:42, said:

E interzis si acum. Sunt semnele in fiecare statie.
Culmea inca mai sunt si alea cu telefoanele mobile...

Dar n-ai cu cine...
N-ai cu cine, pai daca exista miserupism din toate partile ce sa faci?
Ordinarii fumeaza in benzinarii cu semnu de interzis in fata ochilor, nimeni nu le zice nimic!
Sau la strand e semnu mare cat casa saritu in bazin interizis, se sare la greu, nimeni nu zice nimic. Deci e ok! ce sa mai zic...nesimtire si ignoranta maxima

Mai ciudat e ca in multe benzinarii exista loc de fumat la nici 10 metri de pompa! Aici e pompa, aici e terasa si/sau locu de fumat...asta am vazut doar la noi, pe afara n-am vazut asa ceva

#76
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,011
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdannvlas, on 29 august 2023 - 08:08, said:

Prima idee a oricarui bugetar e interdictia. Sub nici o forma nu se gandesc ca problema poate avea o solutie care sa impace pe toata lumea.
Prin unele orase s-au instalat niste tomberoane de gunoi menajer subterane. Vine masina, ridica tomberonul plin cu macaraua, apoi il inlocuieste cu unul gol si pleaca. Nu cred ca e o mare filozofie sa se aplice o metoda similara pentru buteliile de gaz.
La unele pensiuni se poate, deci n-ar fi ilegal.

PS. Inainte de '89, fumatul sau focul deschis era interzis la mai putin de 200 metri de statia de carburanti. Acum am vazut ca se fumeaza langa pompa. Treaba asta nu s-au gandit sa o interzica...
Daca ai sarit peste scoala cand a fost momentul... buteliile de gaz nu se ingroapa. Din foarte multe motive.

View Posteiffel, on 29 august 2023 - 08:42, said:

E interzis si acum. Sunt semnele in fiecare statie.
Culmea inca mai sunt si alea cu telefoanele mobile...

Dar n-ai cu cine...
Si atunci erau tampiti dar nu erau asa vizibili si erau mai cu frica. De atunci, astia s-au inmultit mai rau ca iepurii.

#77
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 28.02.2022
Asa o ineptie numai un prefect sau politician putea sa spuna...dar sa nu ne miram, e suficient sa ne uitam la voturile din acest topic: 35% sunt pentru mutarea benzinariilor in afara oraselor.

View Postjm2010, on 29 august 2023 - 10:26, said:

Daca ai sarit peste scoala cand a fost momentul... buteliile de gaz nu se ingroapa. Din foarte multe motive.

Si atunci erau tampiti dar nu erau asa vizibili si erau mai cu frica. De atunci, astia s-au inmultit mai rau ca iepurii.

Serios? In Bulgaria si Turcia buteliile GPL sunt ingropate la toate statiile de alimentare si pompa de alimentare GPL este langa cea de benzina/motorina. O fi lipsit si ei de la scoala...

Edited by stellaris, 29 August 2023 - 11:04.


#78
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
stellaris serios??
Adica tu nu ai avea nici o problema sa ai benzinaria / statia gpl la scara blocului / langa casa?
Doar ca info statia GPL a aparut ulterior caselor in zona. Faptul ca nu se respecta regulile este o problema foarte grava.

#79
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 28.02.2022
Solutia nu este mutarea tuturor benzinariilor in afara oraselor. Serios.

#80
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Normal ca nu, doar ca sunt destule una langa alta... ceea ce implicit conduce la un factor de risc suplimentar. Realitatea ne-a dovedit ca si inchisa o statie a ajuns sa faca un dezastru.

#81
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 04.09.2013
Ce caterincă e știrea asta. Periferia fiind? Ilfov?

#82
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,109
  • Înscris: 02.08.2021

View Postdannvlas, on 29 august 2023 - 08:08, said:

Prima idee a oricarui bugetar e interdictia. Sub nici o forma nu se gandesc ca problema poate avea o solutie care sa impace pe toata lumea.
Prin unele orase s-au instalat niste tomberoane de gunoi menajer subterane. Vine masina, ridica tomberonul plin cu macaraua, apoi il inlocuieste cu unul gol si pleaca. Nu cred ca e o mare filozofie sa se aplice o metoda similara pentru buteliile de gaz.
La unele pensiuni se poate, deci n-ar fi ilegal.

PS. Inainte de '89, fumatul sau focul deschis era interzis la mai putin de 200 metri de statia de carburanti. Acum am vazut ca se fumeaza langa pompa. Treaba asta nu s-au gandit sa o interzica...
În niciun caz. Până și la o amărâtă de țeavă trasă prin pământ se pun țevile alea de aerisire.
Este foarte periculos să ai în pământ, se pot forma acumulări de gaz care sunt de 1000 de ori mai periculoase decât dacă ar scăpa în mediul ambiant.

#83
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

View Postwld-ro, on 29 august 2023 - 12:48, said:

Ce caterincă e știrea asta. Periferia fiind? Ilfov?
Caterinca e acel demnitar, ales dintre cei mai destepti oameni ai acelui partid.
Imi si imaginez cum de maine sau peste 3 luni, hop, se desfiinteaza un depozit sau benzinarie, se demonteaza tot, se incarca in cateva tir-uri agabaritice si se sapa o groaaaapa enorma la iesire din oras/sat/ilfov pe terenul lui nea vasile/gigi becali, etc unde se ingroapa acele tanc-uri si se reface benzinaria/depozitul. Totul dureaza 1-2 zile, sunt sigur de asta. Ah ,da...si costurile le suporta ...aaah?
Mai mari sanse sunt sa electrificam localitatea incat sa ne incarcam masina electrica acasa decat sa muti o benzinarie in afara orasului.

Edited by AdrianHH, 29 August 2023 - 13:25.


#84
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004

View Poststellaris, on 29 august 2023 - 11:04, said:

Serios? In Bulgaria si Turcia buteliile GPL sunt ingropate la toate statiile de alimentare si pompa de alimentare GPL este langa cea de benzina/motorina. O fi lipsit si ei de la scoala...
Nu se ingroapa nicaieri in lume. Doar par ingropate - in realitate sunt intr-un fel de incapere de beton, in sol. O "pivnita", "beci" sau cum vrei sa zici. Care permite odata aerisirea si in al doilea rand inspectia rezervorului, care trebuei facuta regulat la un anumit interval de timp - sa nu se fisureze, sa nu rugineasca, etc...

E valabil ptr toate - motorina, benzina, GPL...

#85
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005
Nah, sunt ingropate direct. Si ocazional mai si ies la suprafata. Pentru protectie anticoroziva functioneaza aceleasi masuri ca la conducte, ca nici pe alea nu le ingroapa nimeni in tunel.

https://youtu.be/YPP...vtJ9kWp-d6568gq

#86
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Intersant, ptr ca cel putin normativele spun altceva.

Am avut la un sediu de firma un rezervor de motorina "ingropat".
Ca sa putem lua autorizatii de mediu si de la Apele Romane a trebuit sa bagam rezervorul intr-o incapere de beton cu gura de vizitare. Altfel nu primema autorizare, Ne-au aratat normativele europene.

Pompierii nu au fost interesati de cum este montat, doar astia ca sa nu poluam mediul - ca daca apar scurgeri de motorina sa poata fi observate la timp si sa nu se infiltreze in sol.

Si am mai vazut si la statii Petrom sistemul asta.

#87
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postrelu11051, on 29 august 2023 - 11:36, said:

stellaris serios??
Adica tu nu ai avea nici o problema sa ai benzinaria / statia gpl la scara blocului / langa casa?
Doar ca info statia GPL a aparut ulterior caselor in zona. Faptul ca nu se respecta regulile este o problema foarte grava.
Tu ai o mare problemă.
Nu poți face diferența dintre o stație legală și una ilegală.
Și atunci le bagi pe toate în aceeași oală.

Pentru că așa a zis prefectul, nu?

#88
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Nu e vina mea ca tu nu esti capabil sa intelegi un simplu text si faci presupuneri aiurea.

#89
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016
Întrebare, ce facem cu masinile electrice ce sunt puse la încărcare la câțiva m de pompe? 😁 Mai ales ca ev urile ard frumos și mult

#90
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.07.2022

View PostValy_User, on 29 august 2023 - 13:19, said:

În niciun caz. Până și la o amărâtă de țeavă trasă prin pământ se pun țevile alea de aerisire.
Este foarte periculos să ai în pământ, se pot forma acumulări de gaz care sunt de 1000 de ori mai periculoase decât dacă ar scăpa în mediul ambiant.
Eu am teava de gaz de acasa trasa subteran si nu am nici o gura de aerisire in curte. Lucrare proiectata si executata de firma autorizata si cu receptia facuta de Distrigaz. Distrigazul a permis astuparea santului abia dupa ce a venit si a masurat adancimea si a inspectat materialele si ce mai aveau ei de verificat. Acum am pavele deasupra.
LE. Cca 50 metri de traseu subteran.

Edited by dannvlas, 30 August 2023 - 14:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate