Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tarif Digi ptr un numar de Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Cum aflu sigur cat ma costa sa sun de pe Digi (abonament nelimitat) pe un numar de Turcia:
009008503330849
Este call-centerul Turkish Airlines si nu sunt lamurit daca e numar cu tarif normal sau cu suprataxa.
Am gasit pe pagina la Digi undeva unde completezi nr, dupa ce am reusit sa pun prefixul corect, imi zice ca ar fi doar 0.05 euro pe minut, ceea ce e surprinzator de putin. Dupa format pare un nr special (Istanbulul fix sau mobil are alte cife pe primele pozitii), deci ar putea avea suprataxa.

Edited by danigoleman, 27 August 2023 - 09:41.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Alea cu suprataxa nici nu cred ca le poti apela din Romania.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
De ce nu suni la numarul de Romania? //+40 21 204 7005
Se pot apela si din Romania numerele cu suprataxa, doar sa ai resurse (la prepay iti trebuie credit).

 danigoleman, on 27 august 2023 - 09:31, said:

Cum aflu sigur cat ma costa sa sun de pe Digi (abonament nelimitat) pe un numar de Turcia:
009008503330849
Este call-centerul Turkish Airlines si nu sunt lamurit daca e numar cu tarif normal sau cu suprataxa.
Am gasit pe pagina la Digi undeva unde completezi nr, dupa ce am reusit sa pun prefixul corect, imi zice ca ar fi doar 0.05 euro pe minut, ceea ce e surprinzator de putin. Dupa format pare un nr special (Istanbulul fix sau mobil are alte cife pe primele pozitii), deci ar putea avea suprataxa.

Numarul respectiv pare sa fie al Lounge-ului din aeroport, sigur acolo vrei sa suni? Oricum e numar international. Digi are nelimitat international?
Numarul are formatul standard de Turcia, nu e nimic special la el.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

 danigoleman, on 27 august 2023 - 09:31, said:

Cum aflu sigur cat ma costa sa sun de pe Digi (abonament nelimitat) pe un numar de Turcia:
009008503330849
Este call-centerul Turkish Airlines si nu sunt lamurit daca e numar cu tarif normal sau cu suprataxa.
Am gasit pe pagina la Digi undeva unde completezi nr, dupa ce am reusit sa pun prefixul corect, imi zice ca ar fi doar 0.05 euro pe minut, ceea ce e surprinzator de putin. Dupa format pare un nr special (Istanbulul fix sau mobil are alte cife pe primele pozitii), deci ar putea avea suprataxa.

Afli de pe site ul Digi introducând numărul tău de telefon și numărul de telefon unde vrei să suni:
https://www.digi.ro/...-internationale

#5
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 AlexEn, on 27 august 2023 - 11:00, said:

De ce nu suni la numarul de Romania? //+40 21 204 7005
Se pot apela si din Romania numerele cu suprataxa, doar sa ai resurse (la prepay iti trebuie credit).



Numarul respectiv pare sa fie al Lounge-ului din aeroport, sigur acolo vrei sa suni? Oricum e numar international. Digi are nelimitat international?
Numarul are formatul standard de Turcia, nu e nimic special la el.

Am sunat la numarul din Romania dar nu  m-au lamurit in problema mea.
Sigur acela e numarul, e indicat chiar in aplicatia Turkish, la Help.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
@danigoleman: Incep sa ma intreb daca 009008503330849 este corect. Incearca totusi sa il apelezi sa vezi daca merge.

Intr-un post anterior, acum disparut, pusesem link spre Wikipedia unde aparea ceva numit ‘Language code’ si care ar fi fost exact cifra marcata mai sus cu rosu. Pe alte site-uri nu gasesc insa mentionat un asemenea cod. Poate ca de fapt numarul e scris gresit, cu un 0 dublat, si ar trebui sa fie 00908503330849?

In pagina Digi cu tarifele internationale primul numar da intr-adevar pret 0,05EUR/min+TVA, dar al doilea da 0,10EUR/min+TVA. Desi nici aceasta a doua valoare nu corespunde cu ceea ce apare la clic pe harta, cred ca pe harta e gresit si sunt inversate intre ele tarifele fix<->mobil (ca ar fi ciudat sa fie [mult] mai ieftin catre mobil decat catre fix).

#7
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Ai dreptate a mers fara 0 acela. Cu 0 zicea " eroare de server"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate