Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Am nevoie de o parere sincera la intrebarea cat as putea cere ca si incepator freelancer?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Buna ziua,

Am lucrat online la un magazin cam 1 an ca si customer representative le-am facut si Facebook ads. Tot ce era pe Facebook era al meu.
Intrebarea mea este pot sa cer pt customer service representative pe UPwork 8$ pe ora sau e prea mult ? Am vazut ca majoriatea romanilor cer 10$ (cei drept am setat pe upwork sa imi arete doar freelanceri de 10$ si sub). Dar deviez de la subiect.

Intrebarea mea este:

Pot sa cer 8$ pe ora pt customer service pe Upwork ca si incepator(sau semi incepator ca am mai lucrat)?

Multumesc frumos

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Pai fa-ti un profil, scrie la ce proiecte ai lucrat si pe ce esti specializat, cere cat vrei tu si apoi vezi ce se intampla. Asta-i cea mai buna validare.

Daca prin absurd dau navala proiectele peste tine, atunci maresti rata.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

 bogdy23, on 25 august 2023 - 17:48, said:

sa imi arete

vezi ca ai setat autocorectul pă franceza

#4
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013

 NikoroB, on 25 august 2023 - 18:25, said:

Pai fa-ti un profil, scrie la ce proiecte ai lucrat si pe ce esti specializat, cere cat vrei tu si apoi vezi ce se intampla. Asta-i cea mai buna validare.

Daca prin absurd dau navala proiectele peste tine, atunci maresti rata.

Ok multumesc frumos

 dan210, on 25 august 2023 - 19:49, said:

vezi ca ai setat autocorectul pă franceza

OUI OUI bien sur monsieur. Dar faptul ca scriu repede si nu toate cuvintele corect tot nu inseamana nimic. Oricum pt engleza am Grammarly. Deci romana sa ma pupe in F*nd. Nu o sa ii inteleg niciodata pe oamenii astia. II intrebi ceva important si ei iti zic ca vezi ca nu ai scris corect nu stiu ce cuvant. Intrebarea ii intelegi ce am scris Da sau Nu. Restul sunt doar vorbe de prisos. Niciodata nu o sa va inteleg pe astia cu gramatica si faptul ca mi-o semnalati.

#5
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Treaba este mai nuantata. Noi, de exemplu, eliminam din prima toate CV-urile care au greseli gramaticale. Motivul este foarte simplu - la un moment dat, respectivii vor trebui sa comunice cu clienti/parteneri, si acolo este imaginea firmei in joc.

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 bogdy23, on 25 august 2023 - 21:06, said:


Băi nene, dar ce-ți mai place să dai cu mucii-n fasole, cu așa maniere finuțe sigur vei avea parte de o carieră de succes maxim.

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 bogdy23, on 25 august 2023 - 21:06, said:

Niciodata nu o sa va inteleg pe astia cu gramatica si faptul ca mi-o semnalati.
O sa-ti dau un citat dintr-un mare ganditor contemporan.
“Everybody you fight is not your enemy, and everybody that helps you is not your friend.”
- Mike Tyson

Nu te mai supara cand iti fac diversi oameni observatie, ca n-ai nimic de pierdut in general. Poate unii chiar incearca sa te ajute. :)

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Corectitudinea scrisului tău e cartea ta de vizită, înainte de a ști cât de bine faci lucrurile pe care spui că le faci, și risti să fii eliminat, fără să apuce clientul potențial să afle că tu chiar poți să-l ajuți pentru ce are el nevoie.

În afaceri sunt o grămadă de lucruri mărunte și aparent neimportante, care fac diferența între a avea succes sau a da greș.

Edited by wertyck, 26 August 2023 - 10:25.


#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 bogdy23, on 25 august 2023 - 17:48, said:

Buna ziua,

Am lucrat online la un magazin cam 1 an ca si customer representative le-am facut si Facebook ads. Tot ce era pe Facebook era al meu.
Intrebarea mea este pot sa cer pt customer service representative pe UPwork 8$ pe ora sau e prea mult ? Am vazut ca majoriatea romanilor cer 10$ (cei drept am setat pe upwork sa imi arete doar freelanceri de 10$ si sub). Dar deviez de la subiect.

Intrebarea mea este:

Pot sa cer 8$ pe ora pt customer service pe Upwork ca si incepator(sau semi incepator ca am mai lucrat)?

Multumesc frumos
Poti sa ceri si $100. Ideal e sa vezi cat cer aia care si prind contracte.

La $8 pe ora, daca nu prinzi contracte peste $1,000 in total, o sa dai 20% odata si apoi 19% din aia 20%. Gros vine cam 23% in total pierduri.
Din 8$ pe ora, la 160 ore pe luna, iti mai raman un pic peste $980 net.

Daca alegi sa mai dai si ceva statului precum impozite, cass, etc, mai scazi inca ceva de acolo.

Eu as pune $10 minim pt customer support. Macar sa ai de unde negocia.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Acum l-ai speriat de tot pe om, că  el nu se gândea să plătească statului nimic.

El probabil și a făcut calculul că singurul cost pe care îl va avea e comisionul platformei.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbogdy23, on 25 august 2023 - 17:48, said:

Intrebarea mea este:

Pot sa cer 8$ pe ora pt customer service pe Upwork ca si incepator(sau semi incepator ca am mai lucrat)?


la 8$/oră nu-ți asiguri nici măcar salariul minim pe economie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate