Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Interpretare rezultat ecografie si CT

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
Am facut o ecografie si la rinichiul stang mi-a gasit ceva:

Pozitie normala. Dimensiuni 120/58 mm. IP: 18; diferentiere cortico medulara neta. In jumatatea superioara renala formatiune hipoecogena cu contur aparent macrolobulat, de circa 35/30 mm, protruziva din corticala in medulara, cu semnal Doppler prezent in periferie foto. Fara calculi. Fara ectazii de cai excretorii.

Mi-a recomandat sa fac CT cu substanta de contrast. La CT rezultatul a fost:

Moderata steatoza hepatica cu hepatomegalie.
Hipertrofie adenomatoasa a glandei suprarenale stangi (1,3 cm).
Splina, pancreas, colecist, glanda suprarenala dreapta, rinichi, vezica urinara, prostata, vezicule seminale de aspect CT normal.
Hernii inghinale bilaterale.
Fara imagini de ascita, adenopatii abdomino-pelvine patologice sau leziuni secundare osoase.


O sa merg la interpretare saptamana viitoare dar ma tot stresez pana atunci. Imi poate spune cineva ce reprezinta "Hipertrofie adenomatoasa a glandei suprarenale stangi."? E posibil sa fie grasime viscerala? Nu beau alcool dar sunt foarte gras. Din cate mi-a spus medicul la ecografie, am ficatul gras de la greutate. In engleza se numeste non alcoholic fatty liver.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Nu e grasime, e tesut glandular. Probabil o sa-ti recomande CT de control, astfel de formatiuni se opereaza daca sunt mai mari de 4 cm. Nu ai cumva sindrom Cushing?

#3
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

 Karhu, on 24 august 2023 - 14:30, said:

Nu e grasime, e tesut glandular. Probabil o sa-ti recomande CT de control, astfel de formatiuni se opereaza daca sunt mai mari de 4 cm. Nu ai cumva sindrom Cushing?

Multumesc pentru raspuns. Nu am fost diagnosticat cu sindromul Cushing dar tin minte ca acum vreo 25 de ani cand era copil m-a dus mama la doctor si a mentionat sindromul Cushing drept cauza pentru ce aveam atunci.

Am citit ca adenomul este o tumoare pre-canceroasa si de asta ma panichez putin.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
O sa vezi ce-ti recomanda medicul.
Aici la mine se urmareste evolutia, se opereaza cand ajunge la 4 cm.

Edited by Karhu, 24 August 2023 - 14:44.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu din cate stiu adenomul este benign si nu pre-canceros.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 florin1008, on 24 august 2023 - 14:18, said:

Nu beau alcool dar sunt foarte gras.


Ficat gras au cam toti oamenii supraponderali. Cam toate organele sunt inconjurate de tesut lipidic. Un medic (chiar de pe forum) poate confirma. Cred ca fix cu asta ar trebui sa incepi. Reducerea aportului alimentar, mai multa miscare, mai putin sedentarism.  E foarte bine ca nu bei. Insa trebuie sa renunti si la bauturile dulci. (cola, pepsi, fanta .... etc etc)

#7
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
Va multumesc pentru raspunsuri. E bine ca am depistat problema mai din timp.

#8
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
Pai da si nu.
De ce ? Pentru ca este posibila asocierea respectivei, benigne formatiuni cu greutatea, conditie de la care apar mai multe dezavantaje cu bataie scurta sau mai lunga(hipertensiune arteriala,
diabet, probleme articulare, sexuale, etc)
Solutii : consult endocrinologic si terapie specifica.
Probleme secundare: herniile; cauza lor si ce se poate face.
@bogotta steatoza hepatica se refera la "impregnarea" ficatului cu grasime in structura si nu periferica; in rest raspunsul este nu.

#9
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013
Mai am o intrebare. Pentru interpretat analize e mai potrivit un medic urolog sau un medic nefrolog? Cred ca o sa ma duc si la un medic gastroenterolog pentru ficat.

#10
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Pt ficat ti se va recomanda sa slabesti, sa elimini grasimi  si zahar, sa elimini mezeluri si lactate grase, sa mamanci o masa de fructe ( mere fructe d epadure) dimineata, sa reduci sucurile acidulate, alcoolul, sa iei silimarina sau elesntiale  si sa refaci analizele din 6 in 6 luni tp control ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate