Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Caut idee - pt sticker masina - copil care vomita

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMareleIntelept, on 24 august 2023 - 16:05, said:

Numai daca mergi sub limita minima obligatorie, restrictie pe care eu nu am vazut-o nicaieri in Romania, cu exceptia benzii 1 din minim doua pe urcare. Altfel nu exista asa ceva.


Si cum anume ar putea sa ma oblige pe mine, de exemplu, sa depasesc? Pana acum nu a reusit nimeni performanta asta.

Initiator, ai grija de junior si nu-ti face probleme pentru ceilalti.
Corect! de ce sa-i pese de restul lumii!??

Incercati cu pastile, sint eficiente in majoritatea cazurilor!

Apropo, topicul e la ''Fun''!??

Edited by tytysor, 25 August 2023 - 11:07.


#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018

View PostPunter, on 24 august 2023 - 22:20, said:

risti sa fii implicat in accidente. vei fi depasit in disperare..

Cand depasesti masini care se deplaseaza cu viteza mica este cel mai sigur.

Cand depasesti ca un bou pe un DN cu limita de 100 pe unul care merge cu 120, atunci e mega periculos. Pentru ca parcurgi distante uriase in efectuarea depasirii.

#39
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View Posttytysor, on 25 august 2023 - 11:07, said:

Corect! de ce sa-i pese de restul lumii!??

Incercati cu pastile, sint eficiente in majoritatea cazurilor!

Apropo, topicul e la ''Fun''!??
Constat ca dumneata mori de grija altora.

#40
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postabac, on 25 august 2023 - 11:58, said:

Cand depasesti masini care se deplaseaza cu viteza mica este cel mai sigur.

Cand depasesti ca un bou pe un DN cu limita de 100 pe unul care merge cu 120, atunci e mega periculos. Pentru ca parcurgi distante uriase in efectuarea depasirii.

Depine de masina, caroserie, motor .. ( BMW ca ideie, dar mai sunt o groaza) , se face praf la 170km/h si depaseste un camion in 3-5s, un sandero la 70km/h e moarte curata si ii trebuie 20- 25 s ...ca o regula de bun simt pe E85 cine merge incet se retrage pe banda de urgeta tot timpul in ritm cu camioanele, ca sunt idioti care vor 140 km/h cu loganul e alta.
Ca ideie daca mergi mai incet decat maxim regulamentar nu rezolvi deloc greturile juniorului , mai bine mai repede si des ca ii trece dupa cateva pungi cu voma.

Edited by crischir, 25 August 2023 - 12:46.


#41
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMareleIntelept, on 25 august 2023 - 12:06, said:

Constat ca dumneata mori de grija altora.
Constati prost!

cred ca am perfecta dreptate, nu poti merge cu o viteza foarte mica pe un drum public si sa aduni kilometri de masini in urma!

am oferit si un sfat foarte bun, acela cu folosirea medicamentelor adecvate. Plus asa cum s-a spus partial, privirea numai in fata, nu lateral.
nu citit carti sau pe tableta/telefon.

in rest, cu putina atentie, putem observa ca exact de grija altuia sint majoritatea topicurilor si precum am mai scris, sint la FUN, nu pe o arie medicala unde i-ar fi locul,

deci nu stim cit de serioasa e discutia! rezolvarea e medicala, nu cu afise puse pe masina!

Stikere care ar putea fi citite de soferul aflat in spate, restul de alti 50 de soferi ce fac, isi dau mesaje pe FB?
Sint in aceeasi situatie, deci inteleg mai bine despre ce e vorba, nu ma bag in seama aiurea!

#42
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Am intalnit sute de caposi numai in PL care merg langa axa pe E-uri cu 70 km/h cand e 100 km/h, sigur au cateva camioane in spate care nu pot depasi dar sa vezi cum camionagii te lasa sa ii depasesti pe (se duc pe banda de ugente) daca ai masina mica si vrei sa mergi cu peste 100km/h (si chiar daca vin din sens opus)

#43
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Ceea ce nu vrea nimeni sa auda e ca din cauza celor care merg prea incet, bizonii provoaca cele mai multe accidente rutiere. Concluzia asta nu-mi apartine dar tind sa o cred avand in vedere ce am vazut in trafic in 30 de ani de sofat.

#44
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Da' ai observat ca "prea incet" ala e diferit, de la caz la caz? Mie mi se pare ca unu' care merge cu 140 merge prea incet. Aluia care ma taloneaza din spate i se pare ca eu merg prea incet. Eu am devenit intelept cand am aflat ca s-a inventat depasirea (regulamentara). Recomand tuturor sa-si vada de treaba si sa se foloseasca de aceasta mare inventie.

#45
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Deci tu ala care erai regulamentar cu 90 km/h in depasire si mai sa ma bagi in sant ca eram pe contrasensul tau Posted Image ziceam de un 20s, dar nu, insistai si nici un minut nu ti-a ajuns.
PS daca 140 km/h e o viteza mare nu prea ai ce cauta pe autostrada.

Edited by crischir, 25 August 2023 - 18:56.


#46
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View PostBlueKing-69, on 24 august 2023 - 22:26, said:

View Postpateu_98, on 24 august 2023 - 14:08, said:

Un sticker pe care sa scri ca mergi incet, sau motivu pentru care mergi incet (ca ai un copil inauntru care vomita)

Sau cel mai bine un panou luminos pe interioru lunetei masinii pe care poti sa scri 'Copil la bord. Are rău de mașina. D-aia merg încet'

Exemple
https://www.joom.com...8d58c56c23306a3
https://www.cool-man...-100-cm-x-15-cm
https://www.maggsm.r...100x20-rgb-1347
https://www.logoprin...ouri-led-verzi/
https://www.smarsoft...-uri-rosii.html

PROSTII!
Cel / cei din spatele tau ar trebui sa fie atenti la trafic / la gestionarea traficului, nu sa stea cu ochii b3litzi in luneta ta cu mesaje luminoase!

Si ce dreaq e de FUN la acest subiect?
Eu am dat un sfat la @OP. Daca tie nu iti convine sfatu meu e treaba ta

Si te sfatui sa recomanzi si tu un sfat la @initiator ca sa nu scrii degeaba

#47
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Pai sunt camionagii care au pe camion multe lumini si bine fac, singura chestie cand iti da flash cu 6 proiectoare noaptea ma cam incomodeaza Posted Image

Edited by crischir, 25 August 2023 - 20:13.


#48
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Daca aveti statie CB pe masina sa auziti cate injuraturi iau astia care merg incet, de la camionagii Posted Image Adica ala merge cu 40t la 80km/h si tu nu esti in stare sa mergi cu 90 km/h cu 1,5t ?!

Edited by crischir, 25 August 2023 - 20:35.


#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018
Camionagii sunt cunoscuti pentru cultura aleasa si studiile superioare la scoli prestigioase, crescuti doar cu muzica simfonica si de opera.

#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006
Am uitat sa scriu: raul de miscare este amplificat mult si de toate porcariile atirnate in masina pentru a parfuma aerul! chestie constatata pract de doi fosti colegi! oricit de fitoase erau bradutii respectivi, copii se simteau rau, fenomen care a disparut aproape complet dupa indepartarea acestora!

#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Inițiator, ochelarii anti-rău de mașină sunt excelenți. Nu e necesar să iei originali, replicile sunt la fel de eficace.
În cazul meu copilului meu a trecut cu guma de mestecat și acadele.
La cunoștințe doar cu acei ochelari.

https://elastixshop....-de-masina.html

#52
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Asa, din experiența iti spun ca ceva pe bază de mentă ajută mult.
Adică poti sa incerci tic-tac, mentosane, etc.

#53
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postabac, on 25 august 2023 - 21:05, said:

Camionagii sunt cunoscuti pentru cultura aleasa si studiile superioare la scoli prestigioase, crescuti doar cu muzica simfonica si de opera.

Soferul ala are un program nu sta dupa nazurile unor soferi ca ii boraste plodu', si eu injur dar nu pe statie si am masina mica Posted Image

#54
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Ca sfat @ initiator opresti pe dreapta cu prima ocazie il lasi sa vomite, il speli cu apa rece pe fata, sa inspire adanc de cateva ori pana trece coloana din spatele tau. Alt sfat condu in Turcia sa vezi cate claxoane iei pe minut daca incurci traficul Posted Image, acolo primordial e bunul simt .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate