Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Doctorita care prescrie medicamente in bataie de joc

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#1
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 10.08.2023
Am tatal alcoolic. Nu vrea nici sa renunte la alcool, nu incearca, zice ca asta e placerea lui in viata si nu ii pasa de ce se intampla in jur. Din cauza asta, nici mie nu imi pasa de el, nici la telefon nu vorbesc decat rar, nu ma duc sa-l ajut cu diverse. M-au mai sunat vecinii de la tara de vreo 2 ori ca era pe jos prin curte, doar atunci am fost sa verific. De imormantat trebuie sa-l inmormantez, macar de rusinea vecinilor si a rudelor, desi daca l-as lasa ca pe un caine si rudele m-ar intelege.

Acum, care e problema... Acum vreo 2 luni a fost la o doctorita psihiatru pentru ca se simtea rau. I-a dat reteta Anxiar (lorazepam, sau diazepam, cum il stiu cei mai in varsta) de 3 ori pe zi. L-a vazut ca a venit in sevraj, i-a scris si pe reteta asta. Era clar ca va bea in continuare, nu cred ca era atat de proasta sa creada ca nu. Am zis, aia e, nu stiu ce incearca sa faca, dar nu are sens, dar vedem... Ei bine, dupa ceva vreme, betivu s-a prins ca acele pastile luate cu alcool imbunatatesc experienta si a inceput sa le ia cate 2-3 deodata. Cand era mahmur, nu lua 1-2 zile, apoi isi revenea si lua cu alcool si pastilele din urma.

Asta e, am zis, a dat-o in bara, hai sa nu o banuiesc pe doctorita ca e nemernica, eroarea e umana. Dupa 1 luna i s-au terminat pastilele. S-a dus a 2-a zi dupa o bauta, in sevraj clar, tremurand tot. Ce a facut doamna doctor? I-a dat pastile pentru inca o luna, desi era evident ca le ia cu alcool, drogandu-se.

Ce ma deranjeaza daca tot am zis ca nu imi pasa de betiv? Ei bine, m-au sunat vecinii de la tara la interval mult mai scurt de data asta si au ajuns sa-l gaseasca pe jos si in sant sau pe marginea drumului, iar mie nu imi convine. De la alcool simplu se intampla foarte rar si doar in curte. Cu pastilele astea are intr-o luna jumate tot atatea boacane cate avea inainte de "tratament" in 2-3 ani.

Ce pot face? M-as duce sa vorbesc, dar nu stiu ce sa ii zic. Cel mai probabil ma va da pe usa afara si-mi va spune ca nu discuta tratamentele cu terti si ca secret medical si ca e treaba ei ce retete da. Doar ca mie nu imi convine, ma obisnuisem cu el betiv, acum a devenit betivo-drogat si s-au agravat lucrurile incat face si pe el, cand combina alcoolul cu drogurile il amesteste incat nu mai e in stare nici la toaleta sa se duca.

Nu o sa raspund prea des, ca am nr limitat de mesaje din cauza contului nou, dar imi puteti spune cum ati proceda voi sa rezolvati problema.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,127
  • Înscris: 18.12.2007
Ori il tai cu totul din viata ta (blocheaza numerele vecinilor daca nu pricep ca nu iti pasa de el) ori incerci sa il internezi fortat la psihiatrie.
Alcoolismul din pacate nu prea se vindeca sau se vindeca foarte greu si daca vrea si omul, ceea ce e evident ca nu vrea.

Imi pare rau ca treci prin asta.

#3
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 31.07.2017
Se cheama abandonul familiei, destul de grav, imoral si neetic. Stiu ca fiecare traieste pentru el..dar nu merge asa!

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
Daca lui nu-i pasa de el, de ce te-ai mai agita tu atata? Poti merge sa-i spui doctorului (poate nu s-a prins sau n-a vrut) dar, mai departe, doctorul decide.

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 19.03.2022
Daca nu e agresiv cu tine atunci ignorarea lui duce la dorinta lui de a se refugia in alcool.
Omul are nevoie de o relatie cu proprii copii , sa simta ca si acestia il iubesc, tin la el si au dorinta sa fie intr-o relatie de prietenie.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,118
  • Înscris: 02.12.2007
Acoolicii nu se duc la psihiatrie ci la dezalcolizrae. Dar daca omul zice ca bautura e placerea vietii lui, n-ai ce sa ii faci. Ata ete!

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,127
  • Înscris: 18.12.2007
Alcoolicului nu ii mai pasa de nimic in afara de alcool, lasati iubirea familiei.

#8
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 12.07.2010
Vezi jumatatea plina a paharului - o sa moara mai repede.

#9
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 17.08.2022
Un doctor cand are in fata un pacient venit la consultatie, indiferent ce doctor,
(banuiesc ca nu l-ai insotit ca sa explici cazul)
deci un doctor este convins ca acel om vrea sa rezolve problema bolii, sa se vindece
si sa-si imbunatateasca calitatea vietii.
Doctorita nu este asistenta sociala sa faca vizite la domiciliu.
Acum retetele se dau si on line.
Nu acuza pe cine a vrut sa-i faca bine tatalui ci acuza tatal ca refuza sa se faca bine.

PS -cu ce drept faci afirmatia din titlu ?
Si mai imaginezi si un scenariu, daca te duci sa discuti cu doctorita....

PS-1 - consumul "zdravan" de alcool duce la tulburari psihice majore
agresivitate, iritabilitate, dispozitie schimbatoare, alterarea judecatii, tulburarea memoriei....etc

Edited by vio69c, 24 August 2023 - 10:43.


#10
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 10.08.2023

View PostBob493, on 24 august 2023 - 10:32, said:

Vezi jumatatea plina a paharului - o sa moara mai repede.

Zici? :))) Are 70 si ceva de ani si bea de 50-60 de ani la foc automat si mananca si bomboane cate o punga odata. Analizele la ficat si glicemia ii sunt ca ale unui atlet care bea doar apa de izvor si mananca numai morcovi fierti si broccoli.

La dezalcoolizare am inteles ca nu il pot duce daca refuza, m-am interesat, ca am avut si intentia asta de mult timp.

Agresiv intr-o oarecare masura este. Este agresiv verbal, nesuferit si enervant. Pe maica-mea a bagat-o in mormant de la stres si nici nu a vrut sa plece de langa el din cauze ca era fanatica religioasa si cica era pacat de moarte sa iti parasesti sotul daca nu te inseala. Asa ca o teroriza non-stop. Nu a lovit-o niciodata, dar o injura continuu cand avea faze agitate, se fataia prin casa non-stop si mai arunca obiecte, o injura, blestema. Avea senzatia mereu ca il inseala, desi era doar in capul lui, ca a devenit si paranoic treptat.

Pana la tratamentul asta nu aveam probleme asa mari, aparea ceva o data sau de 2 ori pe an si ma sunau vecinii. Acum e prea des ca sa mai am liniste. Teama e sa nu moara prin santuri si daca nu le mai raspund vecinilor sa pice pe altii problema. As afla si eu pana la urma, va dati seama, dar nu vreau sa incerce lumea sa dea 2 zile de mine cu mortul in batatura.

Eu as vrea sa rezolv cu doctorita aia, macar sa fie ca inainte de tratament, sa bea in durerea lui acolo in casa si aia e, sa nu mai cada asa des prin diverse locuri sa ma faca de ras. Bine, nu cade in sensul ca pica din picioare, doar ca se ameteste asa tare de la combinatie incat se intinde pe unde apuca si vegeteaza acolo.

#11
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 12.07.2010

View PostRaimondMacelaru, on 24 august 2023 - 10:47, said:

Zici? Posted Image)) Are 70 si ceva de ani si bea de 50-60 de ani la foc automat si mananca si bomboane cate o punga odata. Analizele la ficat si glicemia ii sunt ca ale unui atlet care bea doar apa de izvor si mananca numai morcovi fierti si broccoli.


Daca face supradozaj, poa' sa aiba si ficatul lui Arsinel. Fii optimist.

Edited by Bob493, 24 August 2023 - 10:54.


#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,005
  • Înscris: 18.09.2008
Să înțeleg că te temi de ce spun vecinii când îl văd în șanț?

#13
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Raimond, benzodiazepinele, da, se prescriu în sindrom de abstinență alcoolică, așa cum a făcut doctorița aceea - în lipsa lor, poate surveni decesul.
(De altfel, prescrierea în cazul sindromului de abstinență alcoolică este cam singurul caz în care sunt esențiale. Închid paranteza.)

Ideea e că ok, omul este în sevraj, se prescriu benzodiazepine, dar nu ii dai drumul acasă și nu-ți mai pasă, în cazul alcoolicilor, tratamentul de dezintoxicare se face sub supraveghere medicală like internare.

Ai zis foarte bine, tatăl tău din alcoolic, a devenit și drogat cu benzodiazepine...
Dacă aș fi în locul tău, aș merge la doctoriță și i-aș spune exact ce ai scris aici, i-aș explica exact cum tatăl tău a ajuns din rău în și mai rău, cum combină alcoolul cu pastilele șamd.
Și aș vorbi și cu un alt medic psihiatru, pentru a afla mai multe în legătură cu asta și eventual o soluție potrivită cazului tatălui tău.

Edited by Chayah, 24 August 2023 - 10:57.


#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 22.08.2012
Adictiile sunt extrem de greu de eliminat, definitiv niciodata, la noi fiind populare cele legate de alcool, jocuri de noroc, droguri si zahar/mancare. Urmeaza sa se inscrie pe lista de aur si gamingul/telefonul/laptopul.

Prin urmare, oricat de trist ar fi (motivele care au declansat starea tatalui tau), cazul pare pierdut. Imi pare rau.

Doctorita nu va putea refuza emiterea tratamentului, daca moare si tu ii faci plangere ca i-a refuzat tratamentul? Nu intra la belea? Dar o discutie cu ea, daca ai timp si chef, te-ar ajuta macar mental, ca ai incercat ce se putea incerca.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009

View PostRaimondMacelaru, on 24 august 2023 - 10:47, said:

Teama e sa nu moara prin santuri si daca nu le mai raspund vecinilor sa pice pe altii problema. As afla si eu pana la urma, va dati seama, dar nu vreau sa incerce lumea sa dea 2 zile de mine cu mortul in batatura.


Nu-ti fa griji, afli imediat de la politie. Ei sunt in datoria de a informa apartinatorii.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,270
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca asteptarile voastre au fost cumva nerealiste.
Sunt clinici speciale pentru dezalcoolizare.

Cand zici se simtea rau? Adica ametelei, ceva de a ajuns la neuro.
De la neuro au facut ce stiu ei mai bine, i-au prescris o pastila care teoretic ar trebui sa-l adoarma daca bea.

Nici doctorita aia nu a fost proasta sa ii prescrie ceva sa-l omoare, i-a prescris ceva de daca bea o sa se culce.

Am avut rude dependente de alcool, cum este careva dependent de jocurile de noroc.
S-a incercat cu pastile, familie, vrajitoare.
Pana la urma o ruda s-a lasat singura. Si o alta ruda asa a murit.

Asta este viata, acum tu sau voi, alegeti cum procedati mai departe, cautati vreo asociatie, ceva program, daca exista, pentru dezalcolizare, sa fie gratuit sa cumva sponsorizat intr-o oarecare masura.

Este greu, eu am un amic dependent de jocurile pe PC, si nu se lasa ca nu are alta activitate, adica el o spune, ca daca nu se joaca nu ar avea ce face altceva.

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,495
  • Înscris: 27.10.2007

View Postvio69c, on 24 august 2023 - 10:35, said:

deci un doctor este convins ca acel om vrea sa rezolve problema bolii, sa se vindece

daca un psihiatru nu recnuoaste ca in fata sa e un om beat, e cazul sa se duca  sa se contyroleze cu capul.
bine, sunt doctori care nu ar recunoste o femeie gravida in 9 luni, dar aici sunt si circumstante atenunate. dupa 6 ani de facultate si nu stiu cati de rezidentiat, sigur te tampesti!

Edited by strongsss, 24 August 2023 - 11:55.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007
Cum s-a scris deja, protocoalele medicale recomanda benzodiazepinele in tratamentul sevrajului alcoolic insa acest tratament nu se face ambulator ci in clinica.
Insa daca pacientul nu doreste, nu poate fi internat cu forta (decat in situatii speciale).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate