Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Mesh sau routere personale sau de la provider?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi,
Situatia e in felul urmator (atasament cu schita mai jos)
- intrare cu fibra optica se face in camera marcata, de acolo am positibilitatea de a trage cablu de retea pana unde e TV-ul (camera oarecum centrala a casei)
- am nevoie sa am semnal wifi in camere, in special unde e cu verde
- bine ar fi sa fie cat mai ok si in exterior in gradina (partea de sus a imaginii)
- am nevoie sa conectez un hub philips hue in retea (parca citisem pe undeva ca nu merge cu routerul de la provider ca e nevoie de ceva configurare)
- am fibra optica si acel mediaconvertor sau cum se numeste, nu am nici un router in custodie. Sunt pe RDS insa am optiunea de a trece pe Orange.
- se vor conecta 4-5 dispozitive mobile, 1-2 pc-uri, 2 media playere smart/tv-uri. Folosite la navigat net/netflix/streaming. Deci nimic heavy.
- am nevoie sa pot face virtual lan pentru izolarea device-urilor care nu vreau sa stie de reteau mea (ex contorul de curent smart wifi)

Intrebarile mele:
- ce sistem imi recomandati in cazul asta sa fie cat mai ieftin si usor de intretinut? Am folosit de-a lungul timpului 2 routere Asus care comunicau intre ele prin wifi. Nu am avut probleme semnificative.
- merita sa iau in custodie routere? Vad ca la rds in functie de disponibilitate poti avea unul din cele 3 modele, primul gratis la gigabit, al doilea cu 3 lei pe luna. La orange vad ca e inclus un router in pret.

Multumesc pentru timpul acordat.

Attached Files


Edited by alinescoo, 23 August 2023 - 11:48.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Nu prea merita sa iei in custodie routere - in final vei plati mai mult pe ele decat daca le-ai lua cu totul. In custodie merita poate daca dupa cateva luni te muti in alta parte.
2. Tu acum ai fibra intr-un GPON - in functie de model are sau nu router inclus. Daca are router inclus va trebui ca sa faci conectarea la un alt router sa suni la suport sa ceri sa treaca GPON-ul in mod bridge.
3. In functie de grosimea si tipul peretilor, te-ai puet scoate cu un singur router Wi-Fi - tip AC ( nu AX ) pus exact unde poti duce cablul - adica langa TV - e cam centrul casei si sa mai orientezi un pic din antene. Ideal ar fi sa pui pe peretele celalalt totusi. Am pus eu un punct portocaliu.
Attached File  wifi.png   44.33K   18 downloads
4. Poti cumpara un router care sa stie si Mesh - in caz de nevoie. Dar cred ca ar trebui sa mearga fara probleme asa cum este.

Nota; Am recomandat un router in banda AC intrucat au o acoperire mai buna decat AX-urile - bat mai bine prin pereti - cel putin in banda de 2.4GHz ca 5GHz daca ai pereti de caramida groasa sau beton slabe sanse.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Posteiffel, on 23 august 2023 - 11:58, said:

1. Nu prea merita sa iei in custodie routere - in final vei plati mai mult pe ele decat daca le-ai lua cu totul. In custodie merita poate daca dupa cateva luni te muti in alta parte.

Asa am zis si eu pana am facut un calcul....

Un router Mesh cat de cat e minim 300 RON... 2 Routere 600 RON... Daca platesti 6 Ron/luna custodie pt 2 routere in 100 luni iti recuperezi investitia (8 ani si 4 luni)...
La fiecare 4-5 ani tehnologiile se schimba, apar protocoale noi, standarde noi, etc... ce rost are sa investesti intr-un router si nu il vei tine mai mult de 3-4-5 ani ca va fi uzat moral...
Asa iei in custodie unu/doua router(e) si la fiecare 2 ani le inapoiezi si iei noile modele...

Edited by mirel3003, 23 August 2023 - 12:07.


#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Daca un echipament se ia in custodie, este gratis (atata doar ca echipamentul trebuie predat la incetarea contractului). Doar daca se ia in chirie se plateste ceva pe el. Custodia parca se da doar la abonament gigabit. Daca tot ai abonamentul ala, de ce sa nu iei si router?
Oricum, din cate stiu, este criza de echipamente la Digi momentan...
Si da, desi sustii ca nu prea o sa faci trafic, ai multe device-uri, daca mai ai si Netflix... In ultimul timp toti clientii pretentiosi au inceput sa foloseasca MESH-uri...
Sau, ce a recomandat colegul, punctul portocaliu...

Nu ai specificat un buget, eu recomand asta:
Sistem Wi-Fi Mesh Mercusys Halo H50G(3-pack), AC1900, Full Gigabit

Edited by 2Unlimited, 23 August 2023 - 12:18.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Totusi eu recomand o solutie mesh cu minim 3 sateliti pe AX. WiFi6 utilizeaza mai eficient banda si vitezele sunt mai mari. Cel de la Mercusys ar trebui sa fie ok. Ideal ar fi ca toate dispozitivele sa se conecteze pe primul sau al doilea nod. Conexiunea pe al treilea nod va fi mai lenta. Cumva trebuie facut sa nu depasesti 3 sateliti. Punctul optim e cel marcat portocaliu dar nu stiu cum o sa ai semnalul la exterior. Desigur poti lua si de la Digi un mesh cu 3 routere.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmirel3003, on 23 august 2023 - 12:05, said:

Un router Mesh cat de cat e minim 300 RON... 2 Routere 600 RON... Daca platesti 6 Ron/luna custodie pt 2 routere in 100 luni iti recuperezi investitia (8 ani si 4 luni)...
Hmm... Asta e 215 lei - https://www.emag.ro/...0/pd/D7RDLWBBM/
Iar routerul meu are 13 ani deja... E gigabit...
Singurul "upgrade" - un AP care stie 5GHz.

Sincer sa fiu, MESH-urile renteaza doar daca ai suprafete mari de acoperit sau case cu etaj.
Ptr ce are initiatorul si distantele alea, nu prea le vad sensul.
Intamplator schita lui seamana cu ce am eu acasa, doar ca la mine intra netul undeva in dreapta. Unde e punctul portocaliu am AP-ul in 5 GHz. Routerul princiapl cu banda e 2.4 e exact la intrarea net-ului. Si tot am semnal peste tot cu el.

#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View PostLeo2006, on 23 august 2023 - 12:49, said:

Totusi eu recomand o solutie mesh cu minim 3 sateliti pe AX. WiFi6 utilizeaza mai eficient banda si vitezele sunt mai mari. Cel de la Mercusys ar trebui sa fie ok. Ideal ar fi ca toate dispozitivele sa se conecteze pe primul sau al doilea nod. Conexiunea pe al treilea nod va fi mai lenta. Cumva trebuie facut sa nu depasesti 3 sateliti. Punctul optim e cel marcat portocaliu dar nu stiu cum o sa ai semnalul la exterior. Desigur poti lua si de la Digi un mesh cu 3 routere.

Varianta Wifi 6 de la Mercusys costa dublu ca si pret. Merita daca ai o consola de jocuri si dai jos sute de giga...
Nu cred ca se justifica in cazul de fata...

Edited by 2Unlimited, 23 August 2023 - 13:10.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostLeo2006, on 23 august 2023 - 12:49, said:

WiFi6 utilizeaza mai eficient banda si vitezele sunt mai mari.
De acord, dar nu are aceeasi acoperire cu AC-ul. Testat.
Unii au ajuns chiar sa recomande la cei cu AX-uri sa le forteze functionare in AC, doar ca sa aiba acoperire mai buna. Altfel iesi din camera si zero semnal.

#9
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Acel GPON sau cum se numeste de la rds ar trebui sa fie in modul bridge pentru ca eu din el am cablu ethernet la routerul meu.

Cele 2 puncte ma intereseaza in principal: sa pot face virtual lan si sa pot sa imi configurez hub-ul de la Philips. Ori tin minte ca am citit pe undeva ca la routerele in custodie e problematica accesarea lor.

Dar varianta 2 routere mai banale, unul unde intra fibra => conectare philips hue/contor electric la el / semnal si in gradina. Celalalt unde e tv-ul in mod bridge, legate intre ele prin cablu. Daca as pune acelasi SSID la wifi nu cred ca ar fi probleme cu deviceurile din casa ? Poate nu ma exprim bine, in locatia unde e tv-ul poate merge un access point simplu?

Edited by alinescoo, 23 August 2023 - 13:13.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, in locatia unde e TV-ul merge si un AP simplu.
Eu folosesc asta - https://www.emag.ro/...0/pd/D8DBGNBBM/ dar setata doar banda de 5GHz - cea de 2.4 merge de la router.

SSID-ul insa va trebui sa fie diferit daca nu e sistem MESH.

Acuma tu zici ca ai deja un router...
Ai facut ceva probe cu el prin casa - de ex sa-l pui unde ai TV-ul acum sa vezi ce acoperire ai ?
Poti verifica usor cu un telefon - pui pe el un soft WiFi Analyzer si ti arata ala tot. Te plimbi cu telefonul prin casa sau pe-afara si vezi nivelul.

#11
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Cladirea e in renovari, inca nu pot testa routerele in ea.

Acum am 2 routere de la Asus, mai precis RT-N56U care e cel principal si un RT-N18U care e in modul bridge pe wifi (momentan sunt in alta cladire si a trebuit sa am net pe un desktop, deci am pus al doilea router ca bridge pe wifi si mi-am conectat PC-ul cu cablu la el). Problema e ca la N56U zilele trecute am vazut ca nu ma pot conecta la NAS si dupa ceva incercari am descoperit ca e ceva problema cu porturile ethernet (nu ma puteam conecta nici cu laptopul prin cablu, in timp ce pe wifi merge bine). Ambele routere sunt vechi si probabil li se apropie sfarsitul.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai mai asteapta sa se termine renovarea si testezi atunci.
Daca e sa cumperi ceva macar o vei face in cunostiinat de cauza, nu sa dai banii si pe urma sa vezi.

Legat de partea cu bridge - ai verificat daca e pe post de bridge sau e pe post de repetor ?
Una din astea dezactiveaza porturile - lucreaza doar ep Wi-fi.

Mai exact - repetorul iti da extensie pe Wi-Fi, bridge - doar se leaga la reteaua principala si iti da semnal pe LAN.

Edited by eiffel, 23 August 2023 - 14:12.


#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Casa mea cam un dreptunghi de 14-16 m pe vreo 7. Intr-o latura mica am ONT-ul si router-ul AX10 (TP-Link), dupa care in fiecare living de jos am cate un satelit, nu le stiu ordinea dar sunt RE300 si RE 315. Nu am probleme nici pe demisol (acolo am centrala si e wifi), nici pe parter, nici pe etaj si in banda de 2,4 in curte, cam pana la 10 m de casa. Merg pe ax, standard easy mesh (nu c-am vrut eu...) si nu folosesc smart connect - sunt probleme cu VPN-urile. Am permanent minim 8-9 useri logati (5 camere si centrala non stop) si-am avut un maxim de vreo 20 sau mai multi. Fara probleme...
De la digi am doar ONT-ul, facut bridge, abonament gigabit.

Edited by adip1962, 23 August 2023 - 14:30.


#14
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Deci practic cel mai simplu ar fi asa:
- in camera unde imi intra fibra optica pun device-ul celor de la rds, la el conectez routerul meu prin ethernet. Asta o sa imi bata inspre gradina si jumatate de cladire
- de acolo merg cu un cablu ethernet pana in camera cu TV unde pun un router care are si ethernet si wifi. Conectez la el ce e nevoie ethernet si result device-urilor prin wifi. Ma gandesc sa iau un apple tv cu ethernet pentru TV si de aceea as merge pe cablu, ca altfel de ex chromecast with google tv e doar wifi. Daca as ramane pe wifi ar merge doar un range extender probabil.
Chestia e ca ma gandesc ca ele trebuie sa aiba ceva tehnologie ca sa nu se incurece device-urile intre cele 2 wifi-uri.

Ceva recomandari de routere? Am avut experiente foarte bune cu Asus si nu au necesitat intretinere/resetari prea dese.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Daca renunti la retea mesh si folosesti niste routere legate prin cablu, sa stii ca nu se incurca retelele wifi. Setezi acelasi SSID cu aceiasi parola dar canalele sa fie separate ca sa nu interfereze. Functioneaza foarte bine si asa.

Edited by Leo2006, 28 August 2023 - 16:15.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu inteleg de ce vreti sa dati banii pe routere suplimentare cand e nevoie doar de AP-uri... Care de obicei sunt mai ieftine la aceiasi parametrii Wi-Fi.
Doatr daca aveti nevoei si de un switch atunci poate adunat pretul unuia cu un AP sa iasa pe la cel al unui router - si ar fi un singur aparat. Dar trebuei configurat corespunzator - folosit port LAN, nu WAN, activat - daca exisat setarea - mod AP, dezactivat DHCP-ul ca altfel se poaet suprapune cu routerul de facto...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate