Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Spionarea telefonului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,987
  • Înscris: 18.09.2008
Mie, site-ul altex imi deschide microfonul la telefon in chrome. nu m-as fi prins, daca nu treceau castile bt in call mode si se auzea muzica mai prost.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Pai vezi ce permisiuni are Chrome si mai taie din ele.

La mine ptr Microfon nu sunt decat Camera Foto ( ptr filmare ), Inregistrare Sunet - daca vreau sa inregistrez ceva si Shazam, ca il mai folosesc ocazional sa identific cate o melodie.
In rest taiate toate.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

 ceanu1980, on 22 august 2023 - 08:05, said:

nu o data am patit sa vorbesc ceva intamplator,despre vreun produs sau locatie si tot in aceeasi zi sa ma trezesc cu ceva reclama legat de ce vorbeam

Eh, eu oricum ignor reclamele daca nu este un produs de care am nevoie.
Totusi, cu ajutorul spionatului astuia am reusit sa gasesc (tot dintr-o reclama) o pijama cu o croiala pe care o cautam de mult timp si nu o mai gaseam pe nicaieri, deci multumesc Google Posted Image

Edited by AlexEn, 22 August 2023 - 10:17.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Probabil solutiile alea gratuite sunt de mantuiala, cel mult. Adica trebuie sa ai acces fizic la telefonul aluia, sa instalezi ceva, sa acorzi permisiuni, etc. Si poate nici atunci nu-si fac treaba, or fi aplicatii facute doar pentru bani, sa faca bani din reclamele afisate in ele.
Daca ar fi solutii gratuite si la indemana oricui ca sa spionezi pe oricine, nu stiu daca ar mai exista un telefon pe lumea asta care sa nu fie spionat.

Cat despre google, facebook, etc, nu putem trai cu ele, nici fara ele. Pana la urma, decizia e tot in responsabilitatea utilizatorului, oricat de spionat si manevrat ai fi.
Ca ziceti de reclame personalizate: poate sa-mi afiseze reclame de 10 ori pe zi, daca nu vreau, nu cumpar. Ca doar nu-mi trimit ei chilotii gratis, tot eu ii platesc din banii mei.

#23
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,763
  • Înscris: 08.10.2004

 Adm, on 22 august 2023 - 07:30, said:

1. Sunt infime sansele ca o persoana normala sa fie tinta unor astfel de atacuri sofisticate.
Acele brese de securitate costa sa fie gasite si merg pana sunt descoperite.

2. Problema majora este in special in lumea Android, unde securitatea e laxa by default, update-urile adesea nu exista sau exista un timp limitat, dar mai ales e o mare problema cu tot felul de aplicatii si reclame.

Daca iti permiti, cea mai buna solutie, dar fara garantii, ramane un dispozitiv cu IOS, tinut la zi dpdv al upgrade-urilor software si cu atentie la ce gunoaie instalezi.

te spioneaza apple de iti sar capacele. macar la android ai un cat de cat control si mai poti face ceva.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004

 bai3tzash, on 22 august 2023 - 10:26, said:

Ca ziceti de reclame personalizate: poate sa-mi afiseze reclame de 10 ori pe zi, daca nu vreau, nu cumpar. Ca doar nu-mi trimit ei chilotii gratis, tot eu ii platesc din banii mei.
Pai de ce sa ti-le afiseza ?Posted Image Mai consumi si banda de internet degeaba...
Umbli si tu prin setarile telfonului si fortezi un DNS... Si nu mai afiseaza nicio reclama :D

Inteleg pana la urma ca topicele de genul asta sunt ptr cei care habar nu au sa foloseasca un telefon :P

#25
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
DA, am DNS, nu imi apare nicio reclama in nicio aplicatie. Ziceam ca principiu, ca pana la urma tot creierul din fata ecranului trebuie sa-si asume responsabilitatea, oricat de spionat si bombardat de reclame ai fi.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,303
  • Înscris: 05.06.2002

 ceanu1980, on 22 august 2023 - 08:05, said:

Poti avea telefonu lu sulea spataru ca tot degeaba este,nu o data am patit sa vorbesc ceva intamplator,despre vreun produs sau locatie si tot in aceeasi zi sa ma trezesc cu ceva reclama legat de ce vorbeam,eu nu-mi fac probleme cu asta,doar ma amuz de cei care nu pot dormi de ingrijorare.
vezi ca ai chestia aia cu "hei google" sau "hei siri" activata si pe undeva ti-ai dat acordul sa traga cu urechea sa-ti livreze reclame personalizate, dar tu n-ai citit la ce-ti dai acordul.

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,234
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

vezi ca ai chestia aia cu "hei google" sau "hei siri" activata si pe undeva ti-ai dat acordul sa traga cu urechea sa-ti livreze reclame personalizate, dar tu n-ai citit la ce-ti dai acordul.
am avut la xiaomi toate aplicatiile google scoase cu root si sterse si tot bloatware-ul scos, nema facebook nema instagram, multe permisiuni date denial si tot te spiona cumva...
Daca auzea vorbind in jur despre un produs primeam reclame la respectivul produs/masina/parfum... etc.
Deci cumva te spioneaza sistemul de operare din nascare. In principiu daca zici ceva normal da mai departe la astea de comerciale...
Daca zici ca vrei sa faci un butoi cu praf de pulbere si sa il pui nu stiu unde... se aprinde si un beculetz rosu undeva si nu te asculta doar AI-ul ci si un baiat cu "cu ochi albastri".
Singura solutie e sa renunti la el si sa iei telefon din ala cu fir, dar ceva imi zice ca si la ala a aparut un AI...

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Fiindca in luma internetului/a accesului gratuit la informatie, tu esti pretul platit, dar multa lume nu pricepe ca nu exista NIMIC gratuit pe lumea asta.

#29
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008

 unpuisor, on 22 august 2023 - 11:33, said:

am avut la xiaomi toate aplicatiile google scoase cu root si sterse si tot bloatware-ul scos, nema facebook nema instagram, multe permisiuni date denial si tot te spiona cumva...
Daca auzea vorbind in jur despre un produs primeam reclame la respectivul produs/masina/parfum... etc.
Deci cumva te spioneaza sistemul de operare din nascare. In principiu daca zici ceva normal da mai departe la astea de comerciale...
Daca zici ca vrei sa faci un butoi cu praf de pulbere si sa il pui nu stiu unde... se aprinde si un beculetz rosu undeva si nu te asculta doar AI-ul ci si un baiat cu "cu ochi albastri".
Singura solutie e sa renunti la el si sa iei telefon din ala cu fir, dar ceva imi zice ca si la ala a aparut un AI...

Cred că treaba asta e mai ales de la Android 12 sau 13 unde are ceva funcție de recunoaștere text baked-in.

#30
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,234
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Cred că treaba asta e mai ales de la Android 12 sau 13 unde are ceva funcție de recunoaștere text baked-in.
si la android 9-10 te asculta...

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Ca sa nu mai fiti spionati nu mai folositi internetul si gata. S-a rezolvat.

#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,234
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Ca sa nu mai fiti spionati nu mai folositi internetul si gata. S-a rezolvat.
Asta e valabil doar pt "Gogu" si restul. Daca vor sa te spioneze pe bune poti sa scoti si bateria.

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
SI cum te spioneaza cu telefonul nealimentat de nicio sursa de curent?
Nu o da in ridicol.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,795
  • Înscris: 15.06.2007

 Bogotta, on 22 august 2023 - 07:13, said:

Cine crezi ca se intereseaza de persoana ta ? SRI ? CIA ? MI6 ? De ce si-ar pierde timpul cu oricine ?

Si da, Facebookul face o treaba excelenta si l-ai instalat de buna voie. De asemenea daca ai aprobat locatia unde ai facut pozele. Oricine va sti momentul si locatia unde sunt facute.
pai daca ai afla cum a fost ucis fratele lu Kim jong pix  coreanu' pe un aeroport din Jakarta parca, de niste pistoaice care credeau ca fac o farsa, ai intelege ce inseamna proxy.

Edited by tfmercedez, 23 August 2023 - 11:33.


#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,303
  • Înscris: 05.06.2002

 AlexEn, on 23 august 2023 - 11:06, said:

SI cum te spioneaza cu telefonul nealimentat de nicio sursa de curent?
Nu o da in ridicol.
cu google home sau amazon alexa. :)

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Eu vorbeam strict de telefon, nu de alte sisteme/aplicatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate